اخبار کوتاه

ماجرای زیلو‌های جلسه رئیس جمهور چه بود؟

انتشار تصویر جلسه‌ای با حضور رئیس جمهوری در یکی از سالن‌های نهاد ریاست جمهوری که برخلاف گذشته به جای فرش از «زیلو» برای پوشش کف آن استفاده شده بود، واکنش‌هایی را خصوصا در فضای مجازی به همراه داشت،که توضیحاتی از سوی یک منبع مطلع ارایه شد. به گزارش ایسنا، بر اساس توضیحات ارایه شده گفته می‌شود که جلسات هیات دولت از ابتدای کرونا (در دولت دوازدهم) در محل تصویر یاد شده برگزار نشده است و حتی روز دوشنبه که تصویر یاد شده مربوط به آن روز است قبل و بعد از مراسم امضای «تفاهمنامه مشارکت‌ تامین مالی برای احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی» در این سالن دو برنامه کاری دیگر رئیس جمهور که مربوط به دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس و همچنین دیدار با اعضای ستاد اربعین حسینی می‌شد، در سالن شهید بهشتی ریاست جمهوری (محل برگزاری جلسات رئیس جمهور) برگزار شد. لذا از آنجاکه جلسه اول طولانی شد و مهمانان جلسه سوم هم رسیده بودند، اجبارا و براساس شرایط جلسه امضاء اسناد که جلسه کوتاهی بود به سالنی که فعلا «زیلو» دارد منتقل شد. بر اساس توضیحات ارایه شده، این سالن در حال تعمیر است، و کلیه وسایل آن از جمله فرش‌ها فعلا به محل دیگری منتقل شده است.

دولت در اسرع وقت خسارات سیل را جبران کند

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در تذکری از دولت خواست تا در اسرع وقت خسارات برآورد شده را جبران کند.
به گزارش ایسنا، جعفر قادری نماینده شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در جلسه روز سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در تذکری خواستار رسیدگی دولت به موضوع پرداخت با تاخیر حقوق و کسورات بازنشستگان شد.
وی همچنین با اشاره به وقوع سیل در استان فارس گفت در جریان سیل اخیر خسارات بسیاری به مردم و زیرساخت‌ها وارد شده است انتظار داریم که دولت در اسرع وقت خسارات برآورد شده را جبران کند.

کارت زرد مجلس به وزیر ورزش و جوانان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به سوال نماینده شهرکرد قانع نشدند. به گزارش ایسنا، در جلسه علنی سه شنبه مجلس، سوال احمد راستینه از وزیر ورزش و جوانان مطرح شد مبنی بر اینکه با وجود گذشت ۱۸ ماه از تصویب قانون شرح وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان متاسفانه هنوز آیین نامه اجرایی این قانون به تصویب هیات دولت نرسیده و عملا ظرفیت‌های این قانون فعال نشده است. بعد از توضیحات وزیر، راستینه سوال را به رای مجلس شورای اسلامی گذاشت و نمایندگان با ۱۱۲ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و سه رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ رای اعلام کردند که از توضیحات وزیر ورزش و جوانان قانع نشدند.

اعضای هیات تحقیق و تفحص
از عملکرد شستا تعیین شدند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از انتخاب اعضای هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
مهدی طغیانی در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه کمیسیون اقتصادی گفت: در این جلسه اعضای هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) شامل علی خضریان، مهدی باقری، نصرالله پژمانفر، غلامحسین رضوانی، روح الله ایزدخواه، سید البرز حسینی، مهدی شریفیان، سمیه محمودی، محسن فتحی، مهدی طغیانی، سید ناصر موسوی، اصغر سلیمی، انور حبیب زاده، محمد باقری بناب، محمد علیپور انتخاب شدند.
وی افزود: با مشخص شدن اعضای هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شستا، آن‌ها در جلسه ای هیات رئیسه خود را انتخاب کرده و سپس فعالیتشان با حکم رئیس مجلس آغاز می‌شود. طغیانی همچنین گفت که در این جلسه کاندیداهای عضویت به عنوان ناظر در هیات نظارت اندوخته اسکناس، شورای پول و اعتبار، شورای اقتصاد، هیات نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار، هیات امنا صندوق توسعه ملی، شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، هیات واگذاری فعالیت‌ها و بنگاه‌های دولتی به بخش غیردولتی، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم، شورای رقابت، شورای مرکزی زکات، شورای فقهی، هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار، هیات عالی نظارت بر سازمان‌‎های صنفی کشور، مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی، هیات امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمانی و شورای عالی بیمه انتخاب شدند.

بررسی عملکرد دستگاه‌های متولی
در رابطه با سیل اخیر

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به معاونان مربوطه و بازرسان کل استان‌هایی که درگیر سیلاب شدند، دستور داد با قید فوریت تکالیف دستگاه‌ها را با توجه به هشدارها و پیش بینی‌های دستگاه‌های متولی و احتمال وقوع سیل بررسی کنند.
به گزارش ایسنا، خدائیان در جلسه شورای معاونین سازمان بازرسی کل کشور با تسلیت ایام شهادت امام حسین(ع)، با اشاره به حادثه مخرّب و خسارت بار سیل در برخی نقاط کشور،، به خانواده جانباختگان این حادثه تسلیت گفت و برای مصدومین از درگاه خداوند متعال شفای عاجل آرزو کرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به ماموریت رئیس محترم قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر ارزیابی ابعاد و زوایای گوناگون موضوع، به معاونان مربوطه و بازرسان کل استان‌هایی که درگیر سیلاب شدند، دستور داد با قید فوریت تکالیف دستگاه‌ها را با توجه به هشدارها و پیش بینی‌های دستگاه‌های متولی و احتمال وقوع سیل بررسی کنند.
وی تاکید کرد: تکالیف قانونی دستگاه‌های متولی از ابعادی همچون پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی، آزادسازی حریم رودخانه‌ها و لایروبی مسیل‌ها بررسی و در صورت احراز هرگونه قصور یا تقصیر احتمالی، مراتب جهت رسیدگی‌های بعدی گزارش و نسبت به معرفی متخلفین به مراجع قضایی و اداری اقدامات لازم انجام شود.
خدائیان با اشاره به بازدید میدانی از مناطق سیل زده امامزاده داود(ع) تهران گفت: مطابق بازدید صورت گرفته مشاهده شد که کانال آب مسقف و تبدیل به محوطه و مغازه شده بود و خسارت‌های جانی و مالی فراوانی را در پی داشته است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش ابتدای سخنانش فلسفه قیام امام حسین(ع) را تحقق امر به ‌معروف و نهی از منکر اعلام کرد و با اشاره به آیات و روایات نقل شده در خصوص امربه‌معروف و نهی از منکر تصریح کرد: خداوند متعال در آیات متعددی اهمیت امربه‌معروف و نهی از منکر را متذکر شده است و امیر المومنین(ع) هم در خصوص اهمیت امربه‌معروف و نهی از منکر می‌فرمایند «تمام کارهای نیک و حتی جهاد در برابر امربه‌معروف و نهی از منکر مانند قطره‌ای در دریا است.» عضو شورای عالی قوه قضاییه با تأکید بر اینکه امر به ‌معروف و نهی از منکر یک وظیفه عمومی است، خاطرنشان کرد: بعد دیگر امر به ‌معروف و نهی از منکر علاوه بر تذکر، این است که هر فرد با عمل خود امربه‌معروف و نهی از منکر را در جامعه گسترش دهد.

اجازه ورود بدون مجوز هیچ پرنده‌ای را
به حریم هوایی کشور نمی‌دهیم

علیرضا صباحی فرد با بیان اینکه پدافند هوایی ارتش نقش خطیر و ارزنده‌ای در استحکام جایگاه و قدرت ملی نظام ایفا می‌کند، گفت: سایت‌ها و مواضع پدافندی اجازه ورود بدون مجوز هیچ پرنده‌ای را به حریم هوایی کشورمان نمی‌دهند. به گزارش روابط عمومی ارتش، صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در ادامه بازدید از یگان‌های پدافندی شرق کشور از سایت فرماندهی اطلاعات شناسایی پل محمود و سایت راداری ولایت (تپه سبز) بازدید کرد و توان رزم و همچنین آمادگی دفاعی این سایت‌ها را مورد ارزیابی قرار داد.
وی در حاشیه این بازدیدها گفت: سایت اطلاعات شناسایی (پل محمود) و نیز سایت راداری ولایت (تپه سبز) از سایت‌های درخور توجه پدافند هوایی ارتش است که رصد و پوشش بسیار وسیعی در شرق کشور و کویر مرکزی ایران ایجاد می‌کنند. فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، با بیان اینکه پدافند هوایی ارتش نقش خطیر و ارزنده‌ای در استحکام جایگاه و قدرت ملی نظام ایفا می‌کند، گفت: سایت‌ها و مواضع پدافندی اجازه ورود بدون مجوز هیچ پرنده‌ای را به حریم هوایی کشورمان نمی‌دهند. وی افزود: شکار پهپاد پیشرفته RQ-170 آمریکایی بخشی از عملکرد کم نظیر این سایت‌ها بود.