چانه‌زنی مدیرکل آژانس با بلینکن درباره ایران

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا با «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هر دو در نیویورک برای شرکت در دهمین اجلاس بازنگری ان پی تی بسر می‌برند، دیدار کرد و گفت که گفتگوی مفیدی با او داشته است. وزیر خارجه آمریکا افزود: گفتگوی مفیدی با رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی اتمی در حاشیه کنفرانس ان پی تی در نیویورک داشتم.
بلینکن اضافه کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش حیاتی در پیشبرد عدم اشاعه هسته‌ای، پادمان‌ها و استفاده مسالمت آمیز انرژی هسته‌ای ایفا می‌کند.
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: همه ما باید از کار مهم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت کنیم.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که بلینکن در دیدار خود با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر همکاری مهم آژانس و آمریکا و نقش حیاتی این نهاد در پیشبرد عدم اشاعه هسته‌ای، پادمان‌ها و استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته‌ای بار دیگر تکرار کرد.
مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی گفت: اگر می‌خواهیم تضمین‌های معتبری ارائه دهیم که برنامه هسته‌ای رو به رشد ایران منحصراً برای اهداف صلح‌آمیز باشد، باید زمینه همکاری و اطمینان از دسترسی بازرسان به برنامه‌های هسته‌ای را فراهم کنیم. به گزارش سایت آژانس بین‌المللی اتمی، رافائل گروسی در کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) سازمان ملل افزود: از مسئولان ایران می‌خواهم اطلاعات کاملی را در اختیار آژانس قرار دهند. وی گفت: عدم پیشرفت در راستی آزمایی ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران پیامدهایی بر چشم انداز امنیت منطقه خواهد داشت.
گروسی با اشاره به اینکه کشورهای جهان باید دوباره به این معاهده (ان پی تی) پایبندی خود را اعلان کنند و از کشورهای جهان خواست دور هم جمع شوند و دوباره به اصول ان‌پی‌تی در ترویج همکاری برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای متعهد شوند. مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی در جمع ۱۸۰ کشور حاضر در نشست امروز گفت: با سلاح‌های هسته‌ای بیشتر و ساختن زرادخانه‌ها نمی‌توانیم دنیای امن‌تری داشته باشیم. وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در کنفرانس بازنگری ان پی تی در مقر سازمان ملل در نیویورک مدعی شد: ایران همچنان در مسیر تشدید هسته‌ای است. وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به عدم تصمیم سیاسی کشورش برای بازگشت به برجام و نیز عدم اقدام عملی موثر دولت بایدن در این زمینه ادعا کرد: اگرچه این کشور به صورت عمومی ادعا می‌کند که خواهان بازگشت به برجام است، اما از ماه مارس تاکنون ایران یا نخواسته یا نتوانسته توافق را بپذیرد.