گرایش ایران و روسیه تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
پایگاه تحلیلی آمریکایی «ریسپانسیبل استیت‌کرفت» (responsiblestatecraft)، در نوشتاری آورد: آمریکا به طور فزاینده ای به تحریم‌های اقتصادی رو آورده است تا نگرانی‌های امنیتی خود در ارتباط با روسیه و ایران را رفع کند، اما این تلاش‌های جداگانه به اتحاد، همدلی و همنوایی این دو کشور منجر شد. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این پایگاه تحلیل در ادامه این نوشتار ضمن اشاره به تاثیر منفی تحریم‌ها بر وضعیت اقتصادی ایران عنوان کرد: اما تحریم‌ها باعث مقاومت داخلی در برابر مذاکرات جاری شده و مانع از تلاش‌های دیپلماتیک برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور شده است.
به طور مشابه، تحریم‌ها علیه روسیه در ابتدا تولید ناخالص داخلی این کشور را کاهش داد، اما به مسکو انگیزه داد تا متحدان و بازارهای جدیدی بیابد و از اینرو قدرت قهری تحریم‌ها کاهش یافته و روابط کرملین با شرکای مایل به تضعیف تلاش‌های غرب برای منزوی کردن مسکو را افزایش داده است.
از اینرو، تحریم‌های جداگانه به طور ناخواسته به دو کشور روسیه و ایران انگیزه داده تا همکاری امنیتی و اقتصادی شان را تقویت کنند.
این پایگاه تحلیلی این نوشتار را اینگونه ادامه داد: فشار آمریکا به جای آنکه جمهوری اسلامی را به زانو درآورد، حمایت عمومی از فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را افزایش داد.
یافته‌های نظرسنجی مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی دانشگاه مریلند در سال ۲۰۲۱ حاکی است که سه چهارم مردم ایران از فعالیت‌های هسته‌ای تهران حمایت می‌کنند.
نتیجه آنکه از وقتی تحریم‌ها دوباره از سرگرفته شد، ایران ذخایر اورانیوم غنی شده را افزوده، توان غنی سازی اش برای دستیابی به سوخت بیشتر را بالا برده و مقام‌هایی را در تهران روی کار آورده که تمایل کمتری به مصالحه با واشنگتن دارند.
فضای سیاسی ایران و مقاومت فزاینده اش در برابر تحریم‌ها، فضایی برای بهره برداری روسیه از طریق همکاری دو جانبه و در زمینه انرژی، توافق روی یک مسیر مستقیم جدید تجاری و انتقال فناوری نظامی که تحریم‌ها را دور می‌زند و تلاش‌های آمریکا را در هر دو جبهه تضعیف می‌کند، ایجاد کرده است.اما اندکی پس از تازه ترین دور مذاکرات بین آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان با ایران در وین، مسکو به اوکراین حمله کرد و آغاز یک بحران به ظاهر نامرتبط بین طرف‌های کلیدی برجام کلید خورد.
آمریکا سپس دست به اقدام بین‌المللی با حمایت ۴۰ کشور سراسر جهان زد تا تحریم‌های گسترده ای را علیه مسکو اعمال کند. پس از گزش اولیه ناشی از تحریم‌ها، روسیه موفق شد اقتصاد خود را تثبیت کند، روبل در حال حاضر به ارزش قبل از تهاجم و درآمدهای نفتی مسکو نیز به همان زمان بازگشته است. در ادامه این نوشتار آمده است: مسکو تلاش کرد از موقعیت خود در مذاکرات ایران و اهرم اقتصادی منطقه ای خود برای کاهش تاثیر تحریم‌های جدید علیه خود استفاده کند. روسیه خواستار تضمین‌های کتبی از آمریکا شد تا همکاری مسکو با ایران، تحت تاثیر تحریم‌هایی که روسیه به واسطه عملیات در اوکراین متحمل شد، قرار نگیرد.
شراکت با ایران نه تنها به روسیه برای مقابله با تحریم‌ها کمک می‌کند، بلکه همچنین منابع امنیتی مسکو را تامین می‌کند.
تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین، با تلفات فزاینده و ناتویی متحدتر، پرهزینه تر و با موفقیتی کمتر از آنچه پوتین پیش بینی کرده بود، از آب درآمد. در این میان، روسیه با کاهش لیست شرکای بالقوه خود، به تقویت مناسبات با کشورهای دیگری که منافع مشترک دارند، سوق می‌یابد.
اکنون تحولات اخیر دو کشور روسیه و ایران را در تیررس تحریم‌های آمریکا قرار داده است و هر دو به دنبال راه‌های جدیدی برای همکاری هستند که نظارت آمریکا و جامعه بین‌المللی را دور زند و اهرم فشار واشنگتن را در هر دو جبهه تضعیف کند.همکاری نوظهور تهران و مسکو در ماه‌های اخیر نمود بیشتری یافته است. دو طرف چندی پیش توافقنامه ای برای توسعه همکاری در زمینه انرژی منعقد کردند. شراکت تهران و مسکو براساس عزم متقابل برای مقابله با نفوذ غرب می‌تواند تهدیدهایی جدی برای منافع امنیتی آمریکا و غرب به ویژه در خاورمیانه ایجاد کند. خطر اینجاست که تحریم‌هایی که واشنگتن به طور فزاینده‌ای برای مقابله با این تهدیدهای امنیتی اعمال کرده، ممکن است در واقع مسیرهای جدیدی ایجاد کند که به طور ناخواسته اهداف آتی را تضعیف کند.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پس از اعمال تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری این کشور علیه ایران در توییتی نوشت: «ما تحریم‌هایی را علیه نهادهایی که درحال مبادله نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران هستند، اعمال کردیم. تا زمانی که ایران آماده بازگشت به اجرای کامل تعهداتش در چارچوب بازگشت متقابل به برجام شود، از اختیارات خود برای هدف قرار دادن صادرات این محصولات استفاده خواهیم کرد.» وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از اعمال تحریم علیه شش نهاد و یک نفتکش به بهانه ارتباط با «شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس» خبر داد.اسامی شرکت‌ها و نفتکش تحریم‌شده بر اساس این بیانیه به شرح زیر است:
«شرکت بلوکاکتوس با زمینه فعالیت در تجهیزات سنگین و تجارت قطعات یدکی دستگاه‌ها، مستقر در امارات، به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
-شرکت «فرول کانیون»، مستقر در چین، به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
-شرکت کشتی‌رانی گلدون واریر، مستقر در چین، ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۴۶
-شرکت مدیریت کشتی‌رانی پایونیر، مستقر در سنگاپور، ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۴۶
-شرکت تجارت زنفر، مستقر در مالزی، به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
-شرکت تجارت بین‌المللی شکوفی، مستقر در چین، به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
-نفت‌کش گلوری هاروست، با پرچم پاناما به بهانه ارتباط با شرکت گلدن واریر» «برایان نلسون» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی با اشاره به تحریم‌های جدید این کشور علیه ایران در بیانیه‌ای نوشت: ایالات متحده به دنبال کردن مسیر دیپلماسی جهت رسیدن به بازگشت متقبال به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه خواهد داد. این سومین بسته تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران از اسفند گذشته است، زمانی که مذاکرات رفع تحریم‌ها به دلیل تعصبات غلط، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید به یک وضعیت بن‌بست کشیده شد. حدود دو هفته پیش هم آمریکا اسامی ۲ فرد، ۱۳ شرکت و ۲ نفت‌کش را در فهرست تحریم‌ قرار داد و مدعی شد که این افراد و شرکت‌ها از تشکیلات صوری برای تسهیل انتقال و فروش نفت و محصولات پتروشیمی از شرکت‌های ایرانی به شرق آسیا استفاده کرده‌اند.