اخبار کوتاه

احتمال خطر فرونشست در برخی از معابر یزد

رئیس شورای شهر یزد با اشاره به خسارت زیاد سیل به این شهر از احتمال افزایش خسارت‌ها و فرونشست معابر خبر داد.به گزارش ایلنا از یزد، عزیزالله سیفی گفت: در جریان سیل اخیر یزد، به رغم همه تمهیداتی که توسط مسئولان صورت گرفته بود، خسارت‌هایی برای شهر و شهروندان ایجاد شد.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین دلایل خسارت‌ها، میزان بارشی است که اتفاق افتاد. بطور میانگین ۴۰ تا ۶۰ میلی متر بارندگی در طول سال برای یزد پیش بینی شده است اما در سیل اخیر به مدت دوساعت، ۸۳ میلی متر بارندگی رخ داد. این حجم بارندگی باعث روان آب‌های زیادی در شهر شد.سیفی گفت: اگرچه در این مرحله سیل بند‌ها مشکلی نداشت و قبل از بارندگی‌های اخیر، بررسی‌های لازم انجام شد اما به دلیل حجم آب زیادی که از سمت تفت که مربوط به کوه‌های اطراف پارک کوهستان و دهکده مقاومت بود با روان آب‌های سطح شهر همراه شد، خسارت و ویرانی‌های قابل توجهی ایجاد کرد. رئیس شورای شهر ادامه داد: بعد از حادثه سیل، استان یزد با کمبود تجهیزات از جهت آبکشی منازل روبرو شد.
خوشبختانه وزیر کشور به یزد سفر کردند و برای رسیدگی به مشکلات دستورات لازم را دادند. همچنین استان‌های مختلف از جمله اصفهان، مشهد، تهران و هرمزگان تجهیزات و نیرو برای خدمت رسانی به یزد اعزام کردند.به گفته وی آبکشی منازل رو به اتمام است، همچنین پل‌ها نیز به جز یک پل، مرحله آبکشی آن انجام شده است و نیرو‌های شهرداری در حال رسوب زدایی و تمیز کردن پل‌ها هستند.
سیفی افزود: در سطح شهر نیز رسوباتی به همراه سیل وارد یزد شده است که نیروهای شهرداری درتلاش برای جمع اوری و بازگرداندن شهر به حالت اولیه هستند.رئیس شورای شهر یزد گفت: این سیل علاوه بر آبگرفتگی معابر باعث تخریب بعضی از منازل در مناطق مختلف شهر شده است.خوشبختانه آوار برداری از معابر اصلی آغاز شده و رو به اتمام است. در خصوص آوار برداری منازل به دلیل خطری که وجود دارد نیاز به بررسی فنی بیشتر دارد و بعد از رفع خطر، آوار برداری منازل انجام خواهد شد.
سیفی گفت: باتوجه به میزان بارشی که انجام شد و میزان نفوذ پذیری که در سطح شهر به دلیل روان آب‌ها اتفاق افتاد در بعضی از نقاط شهر به ویژه مناطق قدیمی و بافت فرسوده، امکان فرونشست معابر وجود دارد به همین دلیل شهروندان در حد امکان از این معابر تا روند روز آینده رفت و آمد نداشته باشند.وی درخصوص پرداخت خسارت منازل گفت: در مرحله اول مالکین از وضعیت ساختمان فیلم و عکس تهیه کنند تا مستند سازی شود. سامانه ای نیز توسط مدیریت بحران استان ایجاد شده است که متصل به سامانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یزد است. شهروندان در این سامانه اطلاعات لازم را ثبت کنند تا کارشناسان ارزیاب مدیریت بحران کارشناسی کنند و در مدت زمان مقرر بعد از تأمین اعتبار، خسارت شهروندان پرداخت شود.

ضرورت خرید دستگاه زباله سوز
برای تکمیل چرخه بازیافت پسماند سراوان

نماینده رشت و خمام در مجلس، با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت کارخانه‌های کود آلی و ضرورت خرید دستگاه زباله سوز برای تکمیل چرخه بازیافت در جهت رفع مشکل پسماند زباله بر تسریع بخشیدن به روند کار تاکید کرد.محمدرضا احمدی سنگری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به پیگیریهای مستمر خود در راستای کمک به رفع مشکل زباله سراوان گفت: روند اجرای فعالیت‌های مرتبط با حل معضل پسماند سراوان رضایت بخش نیست و این موضوع در صحن علنی مجلس نیز مطرح شده است.وی با بیان اینکه طبق قول رئیس‌جمهور، وزیر کشور و استاندار گیلان و مسئولان مربوطه درخصوص بسته شدن ورودی سایت زباله سراوان تا پایان سال امسال هیچ زباله‌ای وارد سراوان نمی شود، تصریح کرد: باید بررسی‌های لازم به منظور خنثی سازی تجمع گاز متان محل پسماند زباله سراوان با جدیت پیگیری و راهکارهایی برای رفع آن اندیشیده شود.
نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر تسریع بخشیدن عملیات بهسازی شرایط موجود لندفیل، عنوان کرد: هفته جاری شرکتی از شیراز که تعامل بسیاری با هم داریم و علاوه بر این شرکتی خارجی را با هدف از بین بردن دپوی زباله‌های سراوان مجددا به استان گیلان دعوت کردیم تا این عملیات به صورت علمی انجام و استانداردهای بهداشتی برای بی خطر کردن آن برای مردم منطقه لحاظ شود. این شرکت مدعی است توانایی بازیافت ارتفاع صد متری زباله‌های انباشت شده سنوات گذشته و حذف دپوی موجود را دارد.
احمدی ادامه داد: با توجه به اظهارات مسئولان امر مبنی بر اینکه سراوان ظرفیت پذیرش زباله جدید را ندارد، باید اقدام عاجل در راستای احداث لندفیل جدید و اطمینان از رفع مشکل سراوان انجام شود.عضو کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس، با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت کارخانه‌های کود آلی و ضرورت خرید دستگاه زباله سوز برای تکمیل چرخه بازیافت در جهت رفع مشکل پسماند زباله بر تسریع بخشیدن به روند کار تاکید کرد و متذکر شد: جلسات پیگیری روند موارد مذکور باید به صورت هفتگی تشکیل شود و ضمن ارائه برنامه زمان بندی، باید مردم را در جریان نحوه پیشرفت پروژه‌های بهسازی معضل سراوان و کودآلی و زباله سوز قرار دهیم.وی خاطرنشان کرد: مقرر شد رئیس سازمان پسماند کشور و مسئولان مربوطه استانی و سرپرست شهرداری تا پایان هفته آینده جدول زمان‌بندی را اعلام کنند و در همین راستا جلسه ای در استان تشکیل خواهد شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:
محصولات کشاورزی باید شناسنامه‌دار شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: باید محصولات کشاورزی حتما شناسنامه‌دار شود چون دنیای امروز از ما محصولی بدون شناسنامه قبول نمیکند.فاطمه حلاج‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر قوانین دنیا تغییر کرده و از این رو باید خود را با بازارهای جهانی منطبق کنیم. سیاست‌ها از تولید محصول تغییر کرده و امروز مبتنی شناخت بازار است. بر همین اساس زمانی که قرار است محصولی را تولید شود، باید حتما اطلاعات آن در سامانه ثبت و دارای شناسنامه شود تا دنیا کشاورز را بشناسد.
وی با بیان اینکه کشاورزان باید بدانند که چه بازاری هدف محصولاتشان است و استانداردها را از همین منظر مد نظر قرار دهند، افزود: هر چند مصرف سمی که در محصولات کشاورزی ایران مورد استفاده قرار میگیرد از دنیا پایین‌تر است ولی درست مصرف کردن آن شرط بسیار مهمتری محسوب می‌شود.مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بر اساس استانداردها در محصولات کشاورزی نباید باقی مانده سموم و نهاده‌ها موجود باشد.وی افزود: زمان دقیق مصرف سموم و نهاده باید به کشاورزان اطلاع‌رسانی شود.حلاج‌نیا گفت: بهره‌برداران بخش کشاورزی و تولیدکنندگان اصلی باید توجه داشته باشند چنانچه در موقع مقرر از سموم استفاده شود، آفات کنترل خواهد شد.مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: حتی در فرآوری باید از روش‌هایی استفاده شود که محصول دچار مشکل نشود. اگر هدفمان صادرات به کشورهای اورآسیا یا کشورهای اروپایی است، باید قوانین آن‌ها را به درستی رعایت کنیم.وی با بیان اینکه کشاورزان باید خود را با استانداردهای کشورهای مقصد منطبق کنند، بیان کرد: هرچند در سموم مشکل خاصی وجود ندارد اما باید این مواد در زمان مناسب مصرف شود. پیش‌آگاهی موجب شده کشاورزان به موقع در زمینه مصرف ورود کنند و مصرف سم را به حداقل برسانند.
حلاج‌نیا با بیان اینکه مشکل کمبود سم در سطح استان وجود ندارد و بسته به نوع آفت سم مصرف میشود، افزود: هم‌اکنون در سطح خراسان رضوی ۵۲۰ فروشگاه سموم پروانه فعالیت دارند. وی بیان کرد: با مراکز سموم غیرمجاز برخوردهای قضایی صورت میگیرد. کشاورزان باید توجه داشته باشند که از مراکز مجاز سموم مورد نیاز خود را تهیه کنند.مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: طی سه سال گذشته در انجام نظارت‌ها حدود ۶ تن سم غیرمجاز جمع‌آوری شده است. اگر فروشگاه‌های غیرمجاز فعال باشند، اکیپ‌های نظارتی به موضوع ورود می‌کنند و تا حد پلمب نیز پیش میروند.وی گفت: بر اساس آخرین آماری که معاونت غذا و داروی استان ارائه کرده، از ۱۲۰۰ نمونه بررسی شده کشاورزی هیچکدام بیش از حد مجاز سم نداشته است.
حلاج‌نیا با تاکید بر اینکه برای صادرات محصولات کشاورزی باید استانداردها مدنظر باشد، خاطرنشان کرد: شاید استفاده از یک نوع سم در کشور ما مجاز و ثبت شده باشد اما در برخی کشورها ممکن است چنین سمی ثبت نشده باشد و همین موضوع بازگشت محصولات می‌شود.