نفت برنت به پایین ۱۰۰ دلار سقوط کرد

قیمت نفت روز سه شنبه پس از آن که سرمایه‌گذاران دورنمای تیره تقاضا برای سوخت را هضم کردند، دوباره کاهش یافت.به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۷۷ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد و به ۹۹ دلار و۲۶ سنت در هر بشکه رسید.
نفت برنت روز دوشنبه در مقطعی به رکورد پایین ۹۹ دلار و ۹ سنت سقوط کرده بود که پایین‌ترین رکورد از ۱۵ ژوئیه بود و نهایتا، با سه دلار و ۹۴ سنت کاهش بسته شده بود.بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۷ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش، به ۹۳ دلار و ۲۲ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته با چهار دلار و ۷۳ سنت کاهش بسته شده بود.ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: قیمتهای نفت پس از آماری که افت فعالیت کارخانه‌ای را نشان داد و نگرانی‌ها از حرکت اقتصاد جهانی به سمت رکود را تشدید کرد و همچنین تحت تاثیر انتظارات برای افزایش تولید نفت پس از فصل درآمدهای بسیار خوب شرکتهای نفتی، ریزش کرد.
پس از انتشار نظرسنجی‌ها در آمریکا، اروپا و آسیا که نشان داد روند رشد فعالیت کارخانه‌ای در ژوئیه آهسته شده است، نگرانی‌های رکود روز دوشنبه تشدید شد. ضعیف شدن تقاضا و برقراری قرنطینه‌های کووید در چین، فعالیت تولیدی را آهسته کرد.قیمت‌ها در حالی کاهش پیدا کرده است که فعالان بازار منتظر نتیجه دیدار روز چهارشنبه تولیدکنندگان اوپک و متحدانشان شامل روسیه، برای تصمیم گیری درباره سطح تولید سپتامبر هستند.دو منبع در اوپک پلاس اظهار کردند: در دیدار سوم اوت وزیران اوپک پلاس، درباره افزایش ملایم تولید نفت بحث خواهد شد در حالی که سایرین گفتند تولید احتمالا ثابت می‌ماند.
این دیدار پس از سفر ماه گذشته جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی برای متقاعد کردن تولیدکنندگان خاورمیانه برای افزایش تولید برگزار می‌شود.بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران شرکت‌هایتونگ فیوچرز گفتند: روند صعودی قیمتهای نفت به تدریج ضعیف شده است. به محض این که وضعیت عرضه و تقاضا، سیگنال‌های بیشتری از وخامت اوضاع را نشان دهد، نفت احتمالا پرچمدار سقوط قیمت در میان کالاهای دیگر خواهد شد.خبرنگار فاکس بیزنس مدعی شد عربستان سعودی در دیدار هفته جاری وزیران اوپک پلاس، از افزایش تولید حمایت خواهد کرد.
این خبرنگار در توییتی نوشت: ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در دیدار ۱۶ ژوئیه به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، درباره افزایش تولید نفت اطمینان داده است.کاخ سفید اعلام کرده است انتظار دارد تولیدکنندگان بزرگ نفت اوپک پلاس پس از سفر ماه گذشته رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه، تولید نفت را افزایش دهند.فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد در نشست سران کشورهای عرب و آمریکا، درباره نفت بحث نشد و اوپک پلاس همچنان به ارزیابی بازار ادامه داده و آنچه ضروری است، انجام می‌دهد.هشت منبع آگاه در اوپک هفته گذشته به رویترز گفتند: احتمال دارد افزایش ملایم تولید نفت در این نشست مورد بررسی قرار گیرد. با این حال منابع آگاه پیش‌تر خبر داده بودند نرخ پایبندی اوپک پلاس به توافق کاهش تولید از ۲۵۶ درصد در مه و ۲۲۰ درصد در آوریل، به ۳۲۰ درصد در ژوئن افزایش پیدا کرد. این گروه ۲.۸۴ میلیون بشکه در روز کمتر از سطح هدف گذاری شده، نفت تولید کرد.اکثر اعضای اوپک با کمبود سرمایه گذاری به دلیل افت قیمت نفت در سالهای گذشته و همچنین فشار سرمایه گذاری برای رها کردن سوختهای فسیلی و یافتن منابع انرژی پاک، روبرو شده‌اند.
نشست وزیران اوپک پلاس چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود.در همین حال، نتایج نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد اوپک در ژوییه ۳۱۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتری برای جبران افت عرضه نیجریه و لیبی تولید کرده است و اعضای این گروه حدود ۶۰ درصد از افزایش تولید هدف گذاری شده تحت توافق اوپک پلاس را محقق کردند.