تعویق انتخاب نخست‌وزیر بریتانیا

انتخابات داخلی حزب محافظه کار بریتانیا که تکلیف نخست‌وزیر آینده این کشور را مشخص می‌کند، به علت نگرانی‌های امنیتی ناشی از حملات سایبری احتمالی به تعویق افتاد. در این میان گفته می‌شود که شانس لیزتراس درحال افزایش است.
روزنامه دیلی‌تلگراف فاش کرد که پس از هشدار «ستاد ارتباطات دولت بریتانیا» به عنوان یک سازمان امنیتی و اطلاعاتی در مورد اینکه هکرها می‌توانند نتیجه انتخابات را تغییر دهند، رای‌گیری برای انتخاب نخست وزیر بعدی بریتانیا به تعویق افتاد.
بر اساس اعلام حزب محافظه کار بریتانیا، اعضای حزب باید برای انتخاب بین لیز تراس و ریشی سوناک بسته‌های رای خود را این هفته دریافت می‌کردند.
ابتدا برنامه حزب از این قرار بود که فرایند رای گیری به اعضا، هم اجازه رای گیری پستی و هم آنلاین را بدهد و بعد در صورتیکه نظر آنها تغییر کرد از روش جایگزین برای باطل کردن رای قبلی خود استفاده نمایند.
اما پس از مشورت با مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا که بخش شنود ستاد ارتباطات دولت است حزب محافظه کار تصمیم گرفت تا برای تقویت امنیت در فرایند رای گیری، تغییراتی را ایجاد کند.
حزب محافظه کار با نگارش یک رایانامه به اعضای خود اطلاع داد که بسته‌های انتخاباتی آنها در راه است اما دیرتر از زمان برنامه ریزی شده به دست آنها می‌رسد زیرا حزب زمانی را برای افزایش امنیت فرایند رای گیری نیاز دارد.
افزایش شانس لیزتراس
براساس نظرسنجی شرکت «یوگاو» که برای این روزنامه و میان اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس انجام شد، لیز تراس وزیر امورخارجه این کشور ۳۴ امتیاز بیش از ریشی سوناک وزیر دارایی سابق بریتانیا کسب کرد.
نتایج این نظرسنجی که طی پنج روز گذشته انجام شده است، نشان می‌دهد که ۶۰ درصد اعضای حزب موافق نخست وزیری لیز تراس هستند و تنها ۲۶ درصد به سوناک رای مثبت داده‌اند.
براین اساس، باقی‌مانده اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس نیز همچنان در حال تصمیم‌گیری هستند و یا در نظر سنجی شرکت ‌نکردند.
بوریس جانسون قرار است ۱۴ شهریور رسما از مسند نخست وزیری کنار برود تا قدرت را به جانشین خود که از میان لیز تراس یا ریشی سوناک انتخاب خواهد شد واگذار کند.
گفته می‌شود که قرار بود بسته‌های رای گیری روز دوشنبه آینده به دست اعضای حزب محافظه کار برسد اما احتمالا با تغییر رویه زودتر از تاریخ ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) این مهم امکان پذیر نیست.
حدود ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه کار قرار است جانشین بوریس جانسون را انتخاب کنند و تکلیف فرد منتخب در روز ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) مشخص خواهد شد.
روزنامه دیلی‌تلگراف مدعی شد که چین، روسیه و ایران قبلاً به تلاش برای تأثیرگذاری بر رای گیری‌ها متهم شده‌اند و این کشورها به صورت علنی با اتهام جامعه اطلاعاتی آمریکا برای تلاش در مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مواجه هستند.