واردات گازوئیل روسی توسط اروپا

تارنمای بیزنس اینسایدر در گزارشی که حکایت از ضعف و عقب نشینی اروپا در مقابل روسیه دارد، نوشت که اتحادیه اروپا مدعی تلاش برای کاهش وابستگی خود به انرژی روسیه است، آمارها نشان می‌دهد واردات گازوئیل روسی از سوی کشورهای اروپایی افزایش داشته است. واردات گازوئیل اروپا از روسیه ماه گذشته و همزمان با تلاش این قاره برای رها شدن از عرضه سوخت مسکو در واکنش به جنگ اوکراین، ۱۳ درصد افزایش یافت.
شرکت رصد کالاهای انرژی موسوم به «ورتکسا » در گزارشی اعلام کرد: گازوئیلی که از روسیه به اروپا ارسال می‌شود، نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه در روز از گازوئیلی که از منابع غیر روسی وارد می‌شود بیشتر است. در مجموع، واردات گازوئیل روسیه در اروپا از ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون ۲۳ درصد افزایش یافته است.
بیزنس اینسایدر اذعان کرد «افزایش اشتهای اروپا برای گازوئیل روسیه، بر پیچیدگی توقف جریان انرژی مسکو همزمان با جنگ اوکراین، تاکید دارد. اتحادیه اروپا در اوایل سال جاری متعهد شد تا ۹۰ درصد از واردات نفت خام از روسیه را تا پایان سال ۲۰۲۲ کاهش دهد، اما از آن زمان تاکنون با قیمت‌های سرسام آور و محدودیت‌های دستیابی به منابع جایگزین، دست و پنجه نرم می‌کند».