برنامه دفاعی جدید ناتو برای حفاظت از جناح شرقی

ناتو در حال ایجاد برنامه دفاعی جدیدی برای تقویت قدرت دفاعی شرق اروپا تحت عنوان «سپرگذاری هوایی» است تا برای حمله احتمالی روسیه آماده باشد.
به گزارش پایگاه خبری ایرفورس تایمز، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که از ۳۰ کشور تشکیل شده، از دیرباز عملیات‌های «پاسبانی هوایی» و اعزام جنگنده‌هایش برای عقب راندن هواپیماهای متخاصم استفاده کرده، اما برنامه جدید «سپرگذاری هوایی» منحصرا در واکنش به حمله روسیه به اوکراین آغاز شده است، کشوری در همسایگی ناتو.
یک مقام نظامی ناتو به ایرفورس تایمز گفت: سپرگذاری ناتو یک موضع‌گیری دفاعی موشکی و هوایی تقویت‌شده در امتداد جناح شرقی این اتحاد است که با حمله روسیه به اوکراین ایجاد شده است. این برنامه ماهیتی تماما دفاعی دارد. این سیاست جدید، واحدهای پدافند هوایی و موشکی ناهمگون و مختلف کشورهای این اتحاد را - به جای تکیه کردن به آن‌ها به شکلی جداافتاده و سازمان‌دهی نشده - تحت فرماندهی ناتو قرار می‌دهد. ناتو اعلام کرد: این طرح یک سپر تقریبا یکپارچه فراهم می‌کند که از دریای بالتیک تا دریای سیاه را تحت پوشش قرار داده و به متحدان ناتو این امکان را می‌دهد تا از قلمرو، جمعیت و نیروهای این اتحاد بهتر حفاظت کنند. رهبران ناتو می‌گویند که حمله روسیه به اوکراین که اکنون وارد ششمین ماه خود شده، بنیان امنیت اروپا را تغییر داده است. یک فرمانده نیروهای هوایی ناتو در ۲۱ ژوئیه گفت، حمله روسیه بار دیگر به ناتو ثابت کرد که باید قدرت دفاعی بالا در درازمدت را همچنان در دستور کار خود داشته باشد.