دانستنی‌ها

هسته انبه و دانستنی‌هایی درباره آن
انبه یکی از میوه‌های محبوب در جهان است که می‌تواند مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های مختلفی را در اختیار بدن ما قرار دهد. با این وجود، افراد کمی از این حقیقت آگاه هستند که هسته انبه نیز می‌تواند فواید بسیاری را ارائه کند.
هسته انبه یکی از بزرگترین نمونه‌ها بین هسته میوه‌ها محسوب می‌شود. برای تهیه پودر هسته انبه، هسته‌های انبه از میوه جدا شده و به خوبی شسته می‌شوند تا هیچ گونه گوشت میوه روی آنها باقی نماند و سپس در مجاورت هوا خشک می‌شوند. هسته‌های خشک شده انبه آسیاب می‌شود تا به پودر تبدیل شده و از این پودر برای اهداف مختلف استفاده می‌شود.
ارزش غذایی: جدا از عطر و طعم فوق العاده میوه انبه، هسته انبه منبع خوبی از مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. مصرف 100 گرم هسته انبه می‌تواند 13 گرم چربی کل، 32.24 گرم کربوهیدرات، 0.19 میلی گرم ویتامین B6، 6.36 گرم پروتئین، 1.3 میلی گرم ویتامین E، 2.02 گرم فیبر غذایی کلی، 22.34 میلی گرم منیزیم و 0.12 میکروگرم ویتامین B12 ارائه کند. افزون بر این، بسیاری از اسیدهای آمینه، از جمله 8.4 گرم لوسین، 3.23 گرم ایزولوسین، 2.31 گرم هیستیدین، 3.8 گرم والین، 2.04 گرم ترئونین و 3.13 گرم لیزین در 100 گرم هسته انبه وجود دارند.
فواید سلامت هسته انبه: هسته‌های انبه که اغلب پس از مصرف گوشت میوه دور انداخته می‌شوند، در حقیقت، سرشار از مواد مغذی مفید هستند. پودر هسته انبه به روش‌های مختلف قابل استفاده است. در ادامه با برخی فواید سلامت هسته انبه بیشتر آشنا می‌شویم.
سلامت مو و پوست سر: شوره سر یکی از رایج‌ترین مشکلات مو است که افراد از آن رنج می‌برند. شوره سر بیشتر در کودکان در حال رشد و نوجوانان دیده می‌شود و همچنین گاهی اوقات افراد مسن نیز با آن درگیر هستند. شوره سر به واسطه خشک شدن پوست سر و پوسته پوسته شدن آن رخ می‌دهد. هسته انبه می‌تواند به بهبود شوره سر کمک کند. برای تحقق این هدف شما می‌توانید از کره هسته انبه روی موی سر خود استفاده کنید. کره هسته انبه موجب درخشش و افزایش استحکام مو می‌شود. استفاده از ترکیب کره هسته انبه و رروغن خردل می‌تواند به کنترل آلوپسی (ریزش مو)، سفید شدن زودرس مو، ریزش مو و شوره سر کمک کند.
بیماری قلبی عروقی: پودر هسته انبه زمانی که به میزان متعادل در رژیم غذایی مصرف شود می‌تواند به کاهش پرفشاری خون و همچنین پیشگیری از مشکلات قلبی و عرقی کمک کند. پودر هسته انبه در صورت مصرف منظم می‌تواند به پیشگیری و بهبود مشکلات قلبی مختلف کمک کند.
سلامت باروری زنان: هسته انبه می‌تواند به درمان برخی مشکلات سلامت باروری در زنان کمک کند. یک قاشق چایخوری از خمیر هسته انبه را درون واژن بمالید. این خمیر می‌تواند به بهبود مشکلاتی مانند واژینیت (التهاب واژن) و لکوره (ترشحات واژن) کمک کند. همچنین، هسته انبه به آرامش دیواره‌های واژن پس از بارداری‌های متعدد کمک می‌کند.
بهبود گوارش: هسته انبه خشک شده گزینه ای موثر برای مبارزه با اسیدیته است. این می‌تواند به بهبود گوارش کمک کند. از آنجایی که هسته انبه سرشار از فنول‌ها و ترکیبات فنولیک است که به عنوان آنتی اکسیدانی خوب شناخته می‌شوند، این محصول می‌تواند به بهبود گوارش کمک کند.
سلامت دهان و دندان: پودر مخصوص دندان که با استفاده از هسته انبه آماده می‌شود گزینه خوبی برای تقویت سلامت دندان‌ها است. مقداری پودر هسته انبه را کف دست خود ریخته و آن را مرطوب کنید، سپس مسواک خود را به آن آغشته کنید. مسواک زدن با پودر هسته انبه می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی آنها کمک کند.
دیابت: هسته انبه می‌تواند به کاهش سطوح قند خون انسان کمک کند و از این رو در درمان دیابت موثر عمل می‌کند. هسته انبه به تغییر آنزیم‌هایی در روده و کبد کمک می‌کند، از این رو، آنها گلوکز کمتری جذب می‌کنند. به واسطه کاهش جذب گلوکز، قند خون نیز کاهش می‌یابد. همچنین، هسته انبه به کاهش چربی، وزن بدن و اندازه دور کمر نیز کمک می‌کند.