هشدار گازپروم درباره افزایش قیمت گاز

شرکت بزرگ دولتی گازپروم روسیه روز چهارشنبه پیش‌بینی کرد که بهای گاز طبیعی در زمستان سال جاری (۲۰۲۲) در اروپا تا ۶۰ درصد دیگر افزایش یابد. به گزارش یاهونیوز، این شرکت بزرگ دولتی روسیه صادرات گاز طبیعی را به اروپا هم زمان با اوج گیری بحران اوکراین کاهش داده و بهای گاز در اروپا تا میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. گازپروم در بیانیه خود افزود: بهای گاز تک محموله در اروپا که از ۲۵۰۰ دلار برای هر ۱۰۰۰ هر مترمکعب فراتر رفته، بر اساس ارزیابی‌های محافظه کارانه در صورت تداوم این روال در زمستان پیش رو از چهار هزار دلار برای هر ۱۰۰۰ مترمکعب فراتر خواهد رفت.
گازپروم افزود: این شرکت از اول ژانویه تا ۱۵ اوت سال جاری ۱۳.۲ درصد کمتر گاز طبیعی نسبت به دوره مشابه ۲۰۲۱ تولید کرده، اما علت ان را ذکر نکرد.
جریان گاز طبیعی روسیه به اروپا از هنگام آغاز جنگ اوکراین به شدت کاهش یافته است. کی یف در ماه مه یکی از مسیرهای اصلی انتقال گاز گازپروم را بست و این شرکت حجم گاز طبیعی صادراتی به اروپا را از طریق خط لوله اصلی نورد استریم یک به علت مشکلات فنی ناشی از تحریم‌های اعمال شده بر روسیه در پی جنگ اوکراین تا نزدیک به ۲۰ درصد کاهش داده است.
بهای شاخص گاز طبیعی عمده هلند در اروپا در بهار سال جاری به میزان بی سابقه ۳۳۵ یورو (یا ۳۴۱ دلار) برای هر مگاوات ساعت رسید، اما با اینکه بعد از آن تا نزدیک ۲۲۶ یورو برای هرمگاوات ساعلت کاهش یافت، اما باز هم پنج برابر بهای سال گذشته بود. شرکت پژوهشی کورنوالد انگلیس در ماه جاری (اوت) پیش بینی کرد که میانگین سالانه بهای برق در این کشور تا ژانویه آینده از ۴۲۰۰ پوند بالاتر رود که بیش از سه برابر سقف قیمتی یک هزار و ۲۷۷ پوندی تعیین شده از سوی دولت انگلس در همین سال است.