مروری بر فعالیت‌های هکرها در ایران و جهان

برخی از سایت‌های دولتی هک شدند

گروه سیاسی – خاطره میرزا: بار دیگر هکرها، تعدادی از سایت‌های دولتی را از دسترس خارج کردند. این حملات هکری از بامداد دیروز (چهارشنبه) آغاز شد و برخی سایت‌ها را به طور کامل و برخی سایت‌های دیگر را به مدت چند ساعت از دسترس خارج کرد.
مهمترین سایت‌هایی که دیروز هک شد وب‌سایت‌های portal.iran.gov.ir، iran.gov.ir و سامانه Dolat.ir بودند که همگی وابسته به دولت هستند. برخی از آنها از بعدازظهر دیروز دوباره فعال شدند اما برخی تا لحظه تهیه این گزارش (عصر چهارشنبه) همچنان غیرفعال هستند.
سایت پرزیدنت دات آی آر هم که خبرهای رئیس جمهور را پوشش می‌دهد هک شده و از دسترس خارج بود؛ آن هم در شرایطی که رئیس جمهور، در نیویورک به سر می‌برد تا در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شود. سایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک مرکزی هم از دیگر سایت‌هایی بودند که دیروز از دسترس خارج شدند. برخی از این سایت‌ها مدتی به حال عادی برگشتند و دوباره از دسترس خارج شدند. سخنگوی بانک مرکزی گفت: درگاه اینترنتی بانک مرکزی، در دسترس است و صرفا دقایقی به دلیل حمله به کانال ارائه دهنده خدمات اینترنتی به بانک از دسترس خارج شده بود.
اما مشاهدات ما در ساعات مختلف بعدازظهر دیروز نشان می‌دهد همچنان دسترسی به سایت بانک مرکزی امکانپذیر نیست. بسیاری از کاربران سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در زمان مراجعه به سایت این وزارت‌خانه با پیام «کاربر گرامی، با عرض پوزش، سایت به دلیل انجام عملیات بروزرسانی برای ساعاتی در دسترس نمی‌باشد.»
اما مسئولان وزارت ارشاد در پیگیری خبرنگار ایسنا، گفتند: «این موضوع اختلال اینترنت است و سایت به کندی باز می‌شود. مسئله هک مطرح نیست.» شخص دیگری نیز از مجموعه وزارتخانه با تأکید بر این‌که سایت ارشاد هک نشده است، گفت: «به ما گفته‌اند سایت درحال به روزرسانی است. اگر مورد دیگری باشد خبر ندارم.»
گروهِ «انانیموس» با انتشار پیامی مدعی شد که هک‌کردنِ سایتِ دولت و احتمالا برخی سایت‌های دیگر توسط این گروه انجام شده است.
این گروه همزمان با اعتراضات خیابانی در تهران و برخی شهرهای کشور به خاطر درگذشت مهسا امینی اعلام کرد: «ما اینجا همراه شما هستیم.
عملیات آغاز شد. منتظر ما باشید.» انانیموس به معنای گمنام است و به گفته خودشان گروهی نامتمرکز از متخصصان امنیت شبکه‌های رایانه‌ای است که به صورت ناشناس به عنوان هکتیویسم فعالیت می‌کند. این گروه همچنین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به دنبال هک کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی است؛ اقدامی که بسیار دشوار به نظر می‌رسد.
فعالیت گروه انمانیموس در جهان
گروه انانیموس از سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1389 برای اولین بار اقدام به هک سایت‌های دولتی ایران کرد. این گروه فعالیت خود را در سال‌های 2009 و 2010 در استرالیا هم ادامه داد و علیه سانسورهای دولتی استرالیا حملات سایبری ترتیب داد.
اکثر دولت‌های مختلفی که در بازه‌های تاریخی مختلف دست به سانسور فضای اینترنت زدند، از حملات سایبری این گروه در امان نماندند؛ از زیمباوه گرفته تا گروه‌های سیاسی ایرلندی!
پس از مدتی، در دوره بهار عربی، دولت تونس هم هدف این گروه قرار گرفت و مردم تونس هم از آن‌ها حمایت کردند. انانیموس 8 سایت دولت تونس را هک کرد. هدف بعدی این گروه در بهار عربی، مصر بود که سایت‌های حزب دموکرات آن هک شدند و تا سقوط رئیس‌جمهور وقت، حسنی مبارک، آفلاین ماندند. حمله‌های سایبری انانیموس در پی انقلاب‌های متعدد کشورهای عربی، به لیبی، بحرین، اردن و مراکش هم رسید. انانیموس در سال 2011 هم سایت کمپانی HBGary Federal را در آمریکا هک کرد. در سال 2012 هم فعالیت‌های کوچکی در ایالات متحده داشت. سونی هم از دست آن‌ها در امان نماند! وقتی سونی علیه جرج هوتز، هکر امنیتی و مهندس نرم‌افزار آمریکایی، برای هک PS3 شکایت قضایی ترتیب داد و به IP هایی که وبلاگ جرج هوتز را بازدید کرده بودند، دسترسی پیدا کرد، انانیموس این کار را نقض آزادی اینترنت و آزادی بیان دانست. پس از حملاتی که انانیموس به سایت سونی کرد و این وبسایت و سرویس PlayStation Network را داون کرد.پلیس اسپانیا، دولت هند، سوریه، وال‌استریت، اخوان‌المسلمین، نیجریه، روسیه و هنگ‌کنگ از جمله قربانیان بعدی انانیموس در آن سال‌ها بوند. در ۲۵ فوریه ۲۰۲۲، حساب‌های توییتر مربوط به آنانیموس اعلام کردند که آن‌ها «عملیات سایبری» علیه روسیه را در تلافی حمله به اوکراین که توسط ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه انجام شده‌است آغاز کرده‌اند. این گروه بعدا به طور موقت وبگاه‌هایی مانند آرتی و وبگاه وزارت دفاع روسیه را از کار انداخت.
فعالیت‌های هکری در ایران
گروههای هکری در ایران فعالیتهای مختلفی در جهت هک سایتها داشته اند. برای اولین بار، پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵خبر هک سایت سازمان آمار ایران منتشر شد که مسئولیت آن را گروهی به نام داعس بر عهده گرفت. آن زمان سایت‌های دیگری همچون سایت سازمان املاک و اسناد و سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم هک شدند. در مراحل بعدی هک سایتها گسترده تر شد و به هک دوربینهای مداربسته هم رسید که مهمترین آنها هک دوربین های زندان اوین توسط گروه عدالت علی بود.
تیرماه امسال هم گروه هکری «گنجشک درنده» از هک شرکت فولاد خوزستان، شركت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت فولاد هرمزگان خبر داد و ویدیو‌ها‌ و تصاویری از عملیات هک از جمله دوربین‌های مداربسته منتشر کرد. این گروه در آبان سال گذشته هم با حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت، حدود یک هفته عرضه سوخت در جایگاه‌ها را در سراسر ایران مختل کرده بود. خردادماه سل گذشته نیز یک گروه هکری دیگر، طی یک عملیات بیش از پنج هزار دوربین کنترلی مراکز دولتی و مناطق مختلف تهران و همچنین بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه شهرداری تهران را از دسترس خارج کرد.
حالا در جدیدترین نمونه، سایت‌های دولتی هک شده اند و این بار دلیل هک، حمایت از اعتراضات خیابانی در سراسر کشور در اعتراض به مرگ مهسا امینی است. باید دید آیا گروه هکری انانیموس می‌تواند سایر سایت‌های دولتی و همچنین صداوسیما را هم هک کند یا اقدامات مسئولان می‌تواند مانع از فعالیت‌های تهاجمی آنها شود.