رئیس جمهور در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد

پیگیری برای رسیدگی قضایی به جنایت ترامپ

رئیس جمهور اسلامی ایران با اشاره به ایستادگی کشورمان در مقابل سیاست‌های زورگویانه و مداخله‌جویانه آمریکا و ناکام کردن تغییر نقشه کشورهای منطقه به فرماندهی سردار شهید سپهبد سلیمانی تاکید کرد: رسیدگی عادلانه قضایی به جنایت رئیس جمهور سابق آمریکا را از طریق یک دادگاه عادلانه پیگیری می‌کنیم. سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در هفتاد و هفتمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه میل به برقراری عدالت به عنوان ودیعه الهی در وجود همگان است، اظهار داشت: ما از جهانی شدن عدالت حمایت می‌کنیم زیرا عدالت وحدت‌ آفرین و ظلم جنگ افروز است.
رئیسی خاطر نشان کرد: انباشت بی عدالتی موجب حرکات مردم می‌شود چه در بسیاری از حرکت‌ها به بلوغ انقلاب نرسیده‌اند و بسیاری از انقلاب‌ها از مسیر اصلی خود منحرف شده‌اند اما موفقیت برخی انقلاب‌ها مانند ایران در تداوم ماهیت انقلاب اسلامی خود امید به برقراری عدالت را در دل مردم جهان زنده و پابرجا نگه داشته است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما قائل به سرنوشت مشترک برای بشریت هستیم و از جهانی شدن عدالت حمایت می‌کنیم، اظهار داشت: کشوری که مدعی عدالت اما حامی تروریست‌ها باشد، باید از بشریت، آزادی و عدالت شرم کند؛ بالاتر از حقوق بشر، حقوق ملت‌هاست که به راحتی توسط قدرت‌های بزرگ پایمال می‌شود.رئیسی با بیان اینکه «اجرای عدالت سخت است و شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از مدعیان ظلم از اجرای آن گریزانند»، افزود: منطق ما ریشه در فرهنگ قرآنی دارد که فرمود نه ظلم کنید و نه زیر بار ظلم بروید.
سوال ما از قدرت‌های بزرگ این است که اگر اراده‌ای برای اجرای عدالت ندارید، توان مقابله با ظلم را هم ندارید؟
رئیسی با نشان دادن تصویر سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی به حاضران در صحن سازمان ملل متحد تاکید کرد: رسیدگی عادلانه‌ قضایی به جنایت‌ رئیس جمهور سابق آمریکا را از طریق یک دادگاه عادلانه دنبال خواهیم کرد.رسیدگی عادلانه به جنایت رئیس جمهور سابق آمریکا خدمت به انسانیت است.
رئیسی با برشمردن پیشرفت‌های علمی‌، اقتصادی و فناوری کشورمان اظهار داشت: امروز جهان به ایران قوی نیازمند است.

رئیسی گفت: اینک در شرایطی گرد هم آمده‌ایم که با واقعیت مهم به نام چرخش و ورود به دوران و نظمی جدید مواجه هستیم.
وی ادامه داد: جهان کهنه یکجانبه گرایی، سلطه طلبی، غلبه بر اخلاق و فضیلت توسعه دهنده فقر و تبعیض، به کارگیری خشونت و استفاده از سازمان‌های بین‌الملی به عنوان ابزار فشار در کشورهای مستقل بود که این نظم ناعدلانه مشروعیت خود را از دست داده و زوال این نظم کهنه تردید ناپذیر است.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: منطقه ما از غرب آسیا تا ایران سربلند، موزه این نظم کهنه است. زوال اخلاق سیاسی رشد بیمارگونه اقدامات نامشروع یکجانبه گرایی، چالش‌های بزرگی بر سر راه تعالی بشر پدید آورده است؛ ما بر این باور هستیم برای مقابله با تهدید‌های نوین جهانی گزینه‌ای جز همبستگی در چارچوب چندجانبه گرایی و براساس اصول منبعث از انبیای الهی وجود ندارد.
رئیس جمهور گفت: آنچه ما می‌خواهیم حقوق ملت ایران است. رابطه مبتنی بر ظلم را برنمی‌تابیم و پای حقوق ملت خود ایستاده‌ایم. منطق ما ریشه در فرهنگ قرآنی دارد که نه ظلم کنید و نه زیر بار ظلم بروید سرنوشت کشورها هم از این رقم است.
وی تاکید کرد: منطقی که بر پایه عدالت باشد قدرت ساز است و بر دل‌ها حکومت می‌کند. کشوری که منطق ندارد به اشغالگری، مداخله نظامی، لشکرکشی و برخورد گزینشی و بسیاری از ظلم‌های دیگر متوسل می‌شود. آیا توسل به سلاح اتمی جهان را به سوی عدالت سوق داد یا زمینه سلطه‌گری شد؟ کشته شدن هزاران کودک عراقی، یمنی و سوری به نفع کدام نهاد بشری بوده است؟ ایران چه چیزی جز مطالبه حقوق قانونی و عادلانه خود خواسته است که زورمداران عالم را برآشفته کرده است.
رئیسی خاطرنشان کرد: امروز هژمونی طلبی و روحیه جنگ سرد دنیا را آزار می‌دهد و دوران جدیدی از ناآرامی جهان ما را تهدید می‌کند. خواست ملت‌های جهان برای تحقق عدالت شدیدتر شده است. وی تأکید کرد: باور شدن دکترین مقاومت جلوه بارز عزم ملت‌ها برای تحقق عدالت است اما در مقابل، یکجانبه گرایی به دنبال عقب نگه داشتن کشورها از مسیر مستقیم خود است. آمریکایی‌ها نمی‌گذارند کشورها روی پای خود بایستند و دوستان آمریکا وضع بهتری ندارند؛ آنچه امروز در اروپا رخ می‌دهد آیینه‌ای است که دهه‌های گذشته در آسیا رخ داده است. سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نطق خود در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به آسیب‌ها و مخاطرات نظم کنونی و رو به زوال جهان، تلاش‌های متراکم و پیوسته ملت ایران را برای شکل‌دهی به نظم و نظامی عادلانه در دنیا مورد توجه قرار داد و با برشمردن مصادیق متعددی از بی‌عدالتی و استاندارهای دوگانه آمریکا در قبال مسائلی همچون تروریسم و حقوق بشر در نقاط مختلف جهان از جمله در مواجهه با ایران، به سرفصل‌های نقش برجسته و پیشرو جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی مقابل سیاست‌های زورگویانه و مداخله‌جویانه از جمله مهار تروریسم دست‌ساز آمریکا و ناکام کردن تغییر نقشه کشورهای منطقه به فرماندهی سردار شهید سپهبد سلیمانی پرداخت و با نشان دادن تصویر سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی به حاضران در صحن سازمان ملل متحد تاکید کرد: رسیدگی عادلانه‌ قضایی به جنایت‌ رئیس جمهور سابق آمریکا را از طریق یک دادگاه عادلانه دنبال خواهیم کرد. رسیدگی عادلانه به جنایت رئیس جمهور سابق آمریکا خدمت به انسانیت است.
رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر ناتوانی تحریم‌ها در بازداشتن ایران پیشرفته و مستقل و اذعان رسمی دولت آمریکا به شکست مفتضحانه فشار حداکثری علیه ایران، به مسئله عهدشکنی آمریکا در موضوع توافق هسته‌ای اشاره کرد و با اشاره به تبیین منطق روشن جمهوری اسلامی در اخذ تضمین‌های پایدار برای استفاده از منافع اقتصادی، در بخش پایانی سخنان خود با یادآوری چالش انرژی در جهان کنونی از طرح جمهوری اسلامی ایران برای تضمین عادلانه امنیت انرژی در جهان خبر داد.