پنجشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۱

اخبار کوتاه

شناسایی ۸۱۱ بیمار جدید کرونا در کشور

طبق اعلام وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت، متاسفانه ۱۴ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۳۵۸ نفر رسید.به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی‌و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از روز 29 شهریورماه تا روز ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹در کشور شناسایی و ۱۵۵ نفر از آنها بستری شدند.مجموع بیماران کووید-۱۹در کشور به ۷ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۳۵۱ نفر رسید.متاسفانه در طول ۲۴ ساعت، ۱۴ بیمار مبتلا به کووید-۱۹در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۳۵۸ نفر رسید.خوشبختانه تا روز ۳۰ شهریورماه ۷ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۳۸۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.۲۲۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.تا روز ۳۰ شهریورماه ۵۴ میلیون و ۲۴ هزار و ۴۲۷ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است.همچنین تا روز ۳۰ شهریورماه ۶۵ میلیون و ۷۱ هزار و ۲۱۰ نفر دوز اول، ۵۸ میلیون و ۴۶۸ هزار و ۷۱ نفر دوز دوم و ۳۱ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۹۸۵ نفر، دوز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵۴ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۲۶۶ دوز رسید.در یک شبانه روز ۱۶ هزار و ۵۳۷ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.در حال حاضر هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز نیست. همچنین ۲۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

نرخ «سرویس مدارس» در تهران، تعدیل شد

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از تعدیل نرخ سرویس مدارس در پایتخت خبر داد و گفت: سامانه ثبت‌نام سرویس مدارس نیز اختلالی ندارد و مهیاست.علیرضا کریمیان در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی مبنی بر دو مشکلِ این روزهایِ خانواده‌های تهرانی مبنی بر وجود اختلالاتی در سامانه ثبت‌نام سرویس مدارس و همچنین قیمت‌های بالا و دور از انتظاری که برای سرویس دانش آموزان تعیین شده است اظهار کرد: مشکل خاصی در زمینه سرویس مدارس وجود ندارد. وی افزود: مشکل سامانه برطرف شده و اختلالی ندارد. اکنون سامانه برای ثبت‌نام خانواده‌هایی که تا کنون اقدام نکرده‌اند، مهیا است.مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره نرخ سرویس مدارس نیز گفت: قیمت سرویس ایاب و ذهاب مدارس بر اساس قانون و مصوبه شورای شهر تعدیل شده است و مشکل خاصی در این زمینه نیز وجود ندارد.

هدفگذاری ۳۰ پهنه در بحث پسماند در کشور

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در سازمان شهرداری‌ها در وزارت کشور ۳۰ پهنه را در بحث پسماند هدف گذاری کرده ایم که ۱۷ پهنه در استان ساحلی شمالی، ۴ پهنه در استان‌های ساحلی جنوبی، ۸ پهنه در هر هشت کلانشهر و دو پهنه در استان‌های کرمانشاه و ارومیه وجود دارد.به گزارش ایسنا، سید حبیب راضی در نهمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که با هدف انتقال تجربیات، هماهنگی و مشارکت در مسائل محیط زیستی برگزار شد؛ با بیان اینکه وضعیت حوزه محیط زیست در کشور چندان قابل دفاع نیست، اظهار کرد: در حوزه پسماند ۷۵ درصد پسماند عادی را مستقیما دفن می‌کنیم و تفکیک از مبدأ نیز تنها ۱۰ درصد انجام می‌شود، در حالی که در برنامه ششم این میزان ۲۸ درصد هدف گذاری شده بود.وی ادامه داد: بحث هوای پاک، مدیریت پسماند و فضای سبز باید بر اساس طرح‌های جامع و تفصیلی متناسب با هر شهر دیده شود و در این موضوعات سازوکارهای جدیدتری نیاز است تا شاهد همکاری و هماهنگی بین بخشی باشیم. راضی گفت: در سازمان شهرداری‌ها در وزارت کشور ۳۰ پهنه را در بحث پسماند هدف گذاری کرده ایم که ۱۷ پهنه در استان ساحلی شمالی، ۴ پهنه در استان‌های ساحلی جنوبی، ۸ پهنه در هر هشت کلانشهر و دو پهنه در استان‌های کرمانشاه و ارومیه وجود دارد.

خط مترو پرند، همچنان
درگير‌و‌دار تامين منابع مالی مورد نياز

روند تامين منابع مالی پروژه تكميل و راه‌اندازی خط مترو تهران -پرند همچنان ازسرعت مناسبی برخوردار نيست و تناسبی با عزم مديران ارشد ذيربط مبنی بر افتتاح پروژه تا پايان سال جاری ندارد.به گزارش روابط عمومی‌و امور بين الملل شركت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) عليرغم تكرار وعده‌های متعدد مبنی بر واگذاری ۲۵ هكتار زمين از اراضی شهر جديد پرند به پيمانكار ساخت و تحويل خط مترو از فرودگاه امام خمينی (ره) تا شهر پرند اما هنوز در عمل هيچ يك از قطعات دسته بندی شده واگذار نشده است و همين امر فرآيند سفارش خريد، تهيه و آماده سازی، بارگيری تجهيزات و حمل آن به محل پروژه را تحت تاثير قرار خواهد داد.همان‌طور كه پيشتر و بارها اعلام شده است، روند تكميل و راه اندازی خط مترو شهر جديد پرند به حداقل ۱۲۰۰ ميليارد تومان منابع مالی نياز دارد تا بتوان ضمن اتمام نازك كاری ايستگاه و انجام عمليات ساخت و سازی باقی‌مانده آن، تجهيزات لازم برای راه اندازی ايمن خط را خريداری و در موعد مقرر نصب كرد. با اين حال به نظر می‌‌رسد طی روند فرسايشی امور اداری واگذاری قطعات زمين‌ها، باعث تاخير در تامين تجهيزات مورد نياز شده و بهره‌برداری از پروژه تا پايان سال جاری را با اما و اگرهای جدی مواجه سازد.گفتنی است عليرغم تمام مشكلات موجود بر سر راه تامين منابع مالی پروژه خط مترو تهران-پرند، مرحله نصب پله‌های ‌برقی ايستگاه به اتمام رسيده و عمليات نازك كاری ايستگاه از مرز ۹۰ درصد فراتر رفته است. همچنين ريل‌گذاری مسير برگشت اين خط نيز در حال انجام بوده و تامين قطعات لازم به منظور تداوم بدون وقفه اين عمليات پيگيری می‌‌شود.

امروز آخرین مهلت بارگذاری مدارک رتبه‌بندی

وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: فرهنگیان در حال بارگذاری مدارک هستند و چندبار از ما مهلت خواستند. پنجشنبه مهلت تمام می‌شود اما اگر افرادی جامانده باشند و دلیل هم داشته باشد، برای آنها فرصتی را ایجاد می‌کنیم. بعد از اینکه مدارک را بارگذاری و ثبت کردند، ارزیابان نظر می‌دهند و به هیئت ممیزه ارسال می‌کنند تا احکام صادر شوند. به گزارش ایسنا، یوسف نوری در حاشیه مراسم جشن غنچه‌ها و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ که در دبستان و کودکستان صاحب الزمان، منطقه ۱۱ آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد، با بیان اینکه پنجشنبه «جشن شکوفه‌ها» برای دانش آموزان اول ابتدایی برگزار می‌شود و روز شنبه مراسم بازگشایی مدارس را با حضور رئیس جمهور داریم گفت: شاهد حضور میلیونی دانش آموزان در فرایند تعلیم و تربیت با تدریس یک میلیون معلم هستیم. وی درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: فرهنگیان در حال بارگذاری مدارک هستند و چندبار از ما مهلت خواستند. پنجشنبه مهلت تمام می‌شود اما اگر افرادی جامانده باشند و دلیل هم داشته باشد برای آنها فرصتی را ایجاد می‌کنیم. بعد از اینکه مدارک را بارگذاری و ثبت کردند، ارزیابان نظر می‌دهند و به هیئت ممیزه ارسال می‌کنند تا احکام صادر شوند. نوری افزود: انتظار داشتیم مدارک زودتر بارگذاری شود اما به هر دلیلی از جمله تابستان و سفر همکاران، این امر قدری با تاخیر مواجه شد و توقع ما این است که همکاران کار را تمام کنند تا ارزیابان نظر خود را بدهند و رتبه افراد مشخص شود.

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی
مهرماه ۱۴۰۱

سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد تمامی مشمولان دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ مهرماه سال ۱۴۰۱ باید در محل و مراکز مندرج در برگ معرفی‌نامه مشمولان حضور یابند.به گزارش ایسنا، سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولانی که برگ آماده به خدمت به تاریخ مهر ماه سال ۱۴۰۱دریافت کرده‌اند، باید با مراجعه به یکب از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ، برگ معرفی‌نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات مندرج در آن اقدام کنند. بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان وظیفه عمومی فراجا، در این اطلاعیه آمده است که عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده، غیبت محسوب شده و برابر ماده ۱۰ و ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی با افراد غایب رفتار خواهد شد.