اخبار کوتاه

رئیسی فردا به اسلامشهر می‌رود

«سید ابراهیم رئیسی» در ادامه بازدید از شهرستان‌های استان تهران، صبح پنجشنبه (سوم آذر) به اسلامشهر در جنوب غرب پایتخت سفر می‌کند.
شهرستان اسلامشهر با مرکزیت اسلامشهر و جمعیتی قریب ۵۰۰ هزار نفر، دومین شهر پرجمعیت در استان تهران است که در عین حال مرکز استان نیست. رئیس‌جمهور که پیش از این به دیگر شهرستان‌های استان تهران سفر کرده، روز هجدهم آبان مهمان مردم پاکدشت در جنوب شرق تهران بود.

سپاه مقر گروهک تجزیه طلب «پاک» را
در هم کوبید

نیروی زمینی سپاه از ساعاتی پیش دور جدید حملات خود علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان عراق را آغاز کرده است.
به گزارش ایسنا، در حملات دیروز سپاه، مقر گروهک تروریستی تجزیه طلب پاک (حزب آزاد کردستان) توسط موشک و پهپادهای انتحاری در حومه کرکوک مورد هدف گرفته است.

احضار مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت
به دادسرای تهران

درپی توقیف روزنامه جهان صنعت از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و ارجاع پرونده به مرجع قضایی، صبح دیروز مدیر مسئول این روزنامه جهت ارائه توضیحات به دادسرای تهران احضار و تفهیم اتهام شد.
به گزارش ایلنا، مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: درپی توقیف روزنامه جهان صنعت از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و ارجاع پرونده به مرجع قضایی، صبح امروز مدیر مسئول این روزنامه جهت ارائه توضیحات به دادسرای تهران احضار و تفهیم اتهام شد.
گفتنی است، در پی انتشار یادداشتی در شماره ۲۸ آبان ماه روزنامه جهان صنعت که در آن اتهاماتی به نیروهای انتظامی و حافظان امنیت کشور وارد شده بود، هیات نظارت با اکثریت آرا و مستند به تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات رای به توقیف این روزنامه صادر کرد و مقرر کرد پرونده تخلف جهت رسیدگی به مرجع قضایی ارجاع شود. نویسنده مطلب فوق الذکر نیز به دادسرا احضار و در محل دادسرا حاضر شد.

طرحی درباره ممنوع‌الخروج کردن
دانشجویان نداریم

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ضمن مخالفت خود و کمیسیون متبوعش با هرگونه طرحی در خصوص ممنوع الخروج کردن دانشجویان، گفت: هیچ طرحی در این خصوص در دستور کار صحن یا کمیسیون آموزش مجلس قرار ندارد.
به گزارش ایرنا، علیرضا منادی سفیدان در واکنش به برخی اخبار مبنی بر ثبت طرحی در خصوص «ممنوع الخروجی دانشجویان هنجارشکن»، گفت: چنین طرحی در دستور کار صحن یا کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس قرار ندارد.
رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یازدهم ادامه داد: گویا در قالب پیش طرح در سامانه قانونگذاری نمایندگان پیش نویس طرحی بارگذاری شده حتی هنوز به مرحله جمع آوری امضا از سوی نمایندگان نیز نرسیده است. منادی تصریح کرد: در صورت وجود چنین طرحی قطعا کمیسیون آموزش نسبت به آن نظر مثبت نخواهد داشت. براساس این گزارش، این پیش طرح توسط یکی از نمایندگان‌ صرفا در سامانه مجلس ثبت شده است و هنوز به مرحله جمع آوری امضا از نمایندگان و اعلام وصول توسط هیات رئیسه نرسیده است.

وزیر کشور:
اینکه عده‌‌ای پول بگیرند و آشوب به پا کنند
دل مردم را به درد می‌آورد

وزیر کشور گفت: اینکه عده‌‌ای پول بگیرند و آشوب به پا کنند دل مردم را به درد می‌آورد علی رغم اینها مردم همیشه در صحنه بوده و هستند و ما این موضوع را در تشییع جنازه شهدا و مراسم‌هایی مانند ۱۳ آبان دیدیم.
به گزارش ایلنا، احمد وحیدی در مراسم تودیع و معارفه استاندار تهران که اول آذرماه در سالن همایش‌های وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه حضور آقای منصوری در استانداری تهران یکی از جلوه‌های جوانگرایی مد نظر مقام معظم رهبری بود که توسط دولت انجام شد.
وی در ادامه با بیان اینکه کارهای بسیار زیادی با تلاش جوانان کشور انجام شده است، گفت: در این اغتشاشات اخیر یکی از چیزهایی که دشمنان نمی‌خواهند دیده شود همین تلاش‌ها و موفقیت‌ها است.
وزیر کشور در ادامه با اشاره به حوادث اخیر در کشور، اظهار کرد: در این حوادث دل مردم به رنج آمد. اینکه به پرچم جمهوری اسلامی توهین شود، بسیجی عزیز را شهید کنند دل مردم را به رنج می‌آورد. اینکه عده‌‌ای پول بگیرند و آشوب به پا کنند دل مردم را به درد می‌آورد علی رغم اینها مردم همیشه در صحنه بوده و هستند و ما این موضوع را در تشییع جنازه شهدا و مراسم‌هایی مانند ۱۳ آبان دیدیم.
وی ادامه داد: وقتی این حوادث فروکش کرده دشمن سعی می‌کند مسائل و حواشی جدیدی را برای کشور به وجود آورد تا دوباره در کشور اغتشاش ایجاد کند. اما این مسائل تمام می‌شود و در واقع تبدیل به واکسنی برای کشور می‌شود.
او در ادامه با بیان اینکه در این حوادث دیدیم که علی‌رغم اغتشاشات، تمامی امور شهری و شهروندی به خوبی انجام شد، گفت: در شهری به بزرگی تهران، تمامی امور به روال خود انجام می‌شد، هیچ زباله‌ای کنار خیابان رها نشد، هیچ مسافری بر زمین باقی نماند اما دشمن در تبلیغات خود این مسائل را نشان نمی‌دهد و عکس آن را منعکس می‌کند.
وی یادآور شد: باید در مقابل القاهای دروغ ایستاد و اجازه ندهیم دشمنان با دروغ‌های خود ذهن‌ها را منحرف کنند. همانطور که می‌دانید تهران جزو استان‌های پیشرفته است و رسانه‌های دشمن نمی‌توانند با القای دروغ تهران و ایران را ناامن جلوه دهند.
وی تاکید کرد: در کشور ما افرادی مانند شهید آرمان علی وردی و شهید روح الله عجمیان زیاد هستند دهه هشتادی‌ها و هفتادی‌های ما افرادی مانند این شهدای بزرگوار هستند آیا دشمن می‌خواهد و می‌تواند با اینها بجنگد؟ عمده جوانان ما از مانند این عزیزان هستند البته باید کمک کنیم تا جوانان دیگری که فریب خورده‌اند نیز به مسیر و آغوش ملت بازگردند.

سومین روز جلسه محاکمه پرونده متهمان
شهرداری ارومیه

سومین جلسه محاکمه پرونده متهمان شهرداری ارومیه برگزار شد. به گزارش ایلنا، در جلسه دروز دادگاه، ابتدا اظهارات و شکایت وکیل تنها شاکی پرونده توسط دادگاه استماع و پس از آن نماینده اداره کل بازرسی استان به بیان موضوعات و محورهایی از گزارش آن سازمان در خصوص جرائم صورت گرفته در شهرداری ارومیه پرداخت.
در ادامه جلسه رسیدگی متهم ردیف اول پرونده به جایگاه احضار و حسب دستور دادگاه به دفاع از خود پرداخت و در خصوص چهارده اتهام وارده در متن کیفرخواست دفاعیات خود را در حضور رئیس دادگاه و نماینده دادستان و وکلاء و سایر متهمان پرونده بیان کرد. یکی از نکات قابل توجه در این جلسه محاکمه تذکری بود که معاون دادستان مرکز استان به عنوان نماینده دادسرا به متهم اصلی در خصوص اتهام ارتشاء داد و عنوان کرد، آنچه از اظهارات شما استنباط می‌شود و به آن اذعان دارید،قبول ۴قطعه زمین به عنوان رشوه است و در تحقق جرم ارتشا صرف قبول مال از طرف متهم کفایت می‌کند و اینکه متهم بعداً آن را در چه راهی صرف کرده، مدرسه یا مسجد ساخته و یا هر کار دیگری کرده موثر در مقام نخواهد بود و مهم نفس اخذ رشوه است که دارای اهمیت بوده و واجد وصف کیفری و جنبه مجرمانه است و از آن جهت است که اکنون در جایگاه متهم قرار گرفته‌اید. همچنین در سایر موارد هم که متهم مواردی را در جهت دفاع از خود مطرح می‌کرد با پاسخ قاطع و قانونی و مستند و مستدل معاون دادستان مواجه شد و توضیحات تکمیلی و شفاف سازی‌های لازم را به همراه دلایل و مستندات توسط وی ارائه شد. همچنین معاون دادستان ارومیه در چندین نوبت به اظهارات متهم پاسخ و جهت تنویر افکار عمومی و دادگاه هم به ایراد سخن پرداخت.