چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱
وزیرخارجه بریتانیا:

توپ در زمین ایران است

وزیر امور خارجه بریتانیا در گفت‌وگویی به سوالاتی درباره روابط ایران و روسیه و وضعیت مذاکرات احیای توافق هسته‌ای پاسخ داد.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الشرق‌الاوسط، جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفت‌وگو با این روزنامه در پاسخ به این سوال که آیا تهدیدهای ناشی از ایران واقعی هستند و بریتانیا با اندیشیدن تدابیر امنیتی در این باره، چه پیامی به ایران می‌فرستد، گفت: امنیت مردم در بریتانیا واقعا برای ما جدی است.
ما اهمیت روزنامه‌نگاری آزاد و صادقانه را واقعا جدی می‌گیریم. وقتی ما یقین داشته باشیم که تهدیدهایی در خاک بریتانیا وجود دارد،‌ مسلما پاسخ می‌دهیم.
ادعای وجود تهدید ناشی از ایران علیه افراد در خاک بریتانیا
کلورلی ادامه داد: ما می‌خواهیم این پیام را به مردم بدهیم که آن‌ها باید در بریتانیا احساس امنیت کنند و بریتانیا از آن‌ها حفاظت می‌کند. ما می‌خواهیم، همان طور که وقتی کاردار ایران را احضار کردیم، این پیام را بدهیم که تهدیدها علیه روزنامه‌نگاران غیرقابل قبولند و ما پاسخ خواهیم داد. او در همین راستا و با اشاره به اتفاقات اخیر ایران، گفت: به همین دلیل است که ما در بریتانیا اقداماتی برای حفاظت از مردم در برابر چیزی که معتقدیم تهدیدی ناشی از ایران است، انجام داده‌ایم، چون این موضوع که افراد بتوانند آزادانه و صاقانه درباره آن‌چه در ایران رخ می‌دهد، صحبت کنند.
به گزارش ایسنا، اظهارات وزیر امور خارجه بریتانیا در پاسخ به این سوال در پی این مطرح می‌شود که چند روز پیش، کن مک‌کالم، رئیس آژانس اطلاعات داخلی بریتانیا مدعی شد که «سرویس اطلاعاتی متخاصم» ایران مستقیما تهدیداتی علیه بریتانیا طراحی کرده بودند.
او گفت: بدترین این اقدامات شامل جاه‌طلبی آن‌ها برای ربایش یا حتی کشتن بریتانیای‌ها یا اشخاص داخل خاک بریتانیا بود که دشمن آن‌ها محسوب می‌شدند. ما تنها از ماه ژانویه شاهد حداقل ده تهدید احتمالی بوده‌ایم.
همکاری‌های نظامی ایران و روسیه
الاشرق‌الاوسط در ادامه نوشت، کلورلی در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات اخیرش در کنفرانس امنیتی منامه، مبنی بر این که روسیه و ایران تهدیدی برای منطقه و کشورهای عربی به شمار می‌آیند و تحریم‌هایی که بریتانیا اخیرا علیه ایران انجام داده است، آیا این اقدامات برای فرستادن پیامی به ایران کافی است، گفت: ما تحریم‌های هدفمند را در پاسخ به اقدامات به خصوص افراد اعمال می‌کنیم. بنابراین، وقتی ما متوجه شدیم که پهپادهای ایرانی به روسیه فروخته می‌شود و این پهپادها برای حمله به اهداف غیرنظامی در اوکراین به کار می‌روند،‌ تحریم‌های به خصوصی را علیه شرکت‌ها و افراد مسئول صادرات این پهپادها به روسیه اعمال کردیم.