اخبار کوتاه

تداوم موج آنفلوآنزا تا بهمن‌ ماه

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه موارد مبتلا به آنفلوآنزا در کشور کاهش پیدا کرده است از تداوم موج بیماری تا بهمن‌ماه خبر داد. «شهنام عرشی» رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با خیرنگار ایلنا، در رابطه با آخرین وضعیت آنفلوآنزا در کشور اظهار کرد: ما هرساله انتظار داریم که با موجی از آنفلوآنزا در فصول سرد مواجه شویم. در هر ۱۰ سال که ویروس تغییراتی دارد بیماری ممکن است شدت و ضعفی داشته باشد مثلا تبدیل به پاندمی شده و حتی مرگ و میر آن افزایش پیدا کند. خوشبختانه امسال این روال شدید بیماری را نداریم. وی افزود: امسال حدود یک ماه زودتر موج بیماری آغاز شد و در اطفال و کودکان نمود بیشتری داشت. چرا که در دوسال دوره کرونا به دلیل مراقبت‌هایی که انجام می‌شد، اطفال و کودکان مواجهی با ویروس‌ها نداشتند، آنتی‌بادی بدن آن‌ها کاهش پیدا کرد و در نتیجه ابتلای آن‌ها به بیماری ممکن‌تر شد. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه در دو سه هفته موج بیماری تا حدودی کاهش یافته است. در این موج حدود ۴۰ درصد سرماخوردگی‌ها آنفلوآنزا بوده‌اند. اما در حال حاضر این میزان به ۲۰ درصد رسیده است. وی تأکید کرد: وقتی موج آنفلوآنزا در کشور شروع می‌شود ما انتظار داریم که سه تا چهارماه موج بیماری طول بکشد به همین دلیل انتظار ما این است که این موج تا بهمن‌ماه ادامه داشته باشد؛ به ویژه اینکه در افراد حساس و دارای بیماری زمینه‌ای و همچنین کودکان و سالمندان ممکن است مشکل ساز باشد به همین دلیل تأکید داریم که سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای حتما واکسن تزریق کنند. وی یادآور شد: حدود ۱۶۰ نفر در نتیجه این بیماری در کشور فوت کردند که این عدد برای هر سال مورد انتظار است. همه‌ساله در جهان حدود یک میلیون نفر جان خود را به دلیل آنفلوآنزا از دست می‌دهند. اکثریت قریب به اتفاق فوت شدگان در سنین بالا بوده یا اینکه دارای بیماری نقص ایمنی و بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت و... داشته‌اند. عرشی یادآور شد: هر ماهه حتی در فصول گرم هزار مورد نمونه را از نظر انواع ویروس‌های سرماخوردگی مورد آزمایش و رصد قرار می‌دهیم. در تابستان صفر درصد ویروس‌های سرماخوردگی آنفلوآنزا بود اما در پاییز ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد سرماخوردگی از موارد ضعیف تا قوی، آنفلوآنزا بودند. وی یادآور شد: کاهش موارد کنونی آنفلوآنزا به معنی رفع خطر نیست بلکه همانطور که گفته شد ممکن است برای بیماران زمینه‌ای، اطفال و سالمندان خطرناک باشد.

وام ودیعه مسکن ۲۵ تا ۳۵ میلیونی به دانشجویان متاهل پرداخت می‌شود

رئیس صندوق رفاه دانشجویان احداث خوابگاه متاهلی و اعطای وام ودیعه مسکن به دانشجویان متاهل را از برنامه‌های این صندوق برای رفع موانع ازدواج دانشجویان نام برد.
به گزارش ایلنا از صندوق رفاه دانشجویان، مسعود گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان، در ادامه سفر به استان اصفهان، از مراکز و تجهیزات رفاهی دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان بازدید کرد. نماینده ویژه وزیر علوم در موسسه جمعیت و عضو قرارگاه مرکزی احداث خوابگاه‌های متاهلی در نشست با مدیران دانشگاه اصفهان، با توجه به اهمیت مسکن دانشجویی و ازدواج جوانان خاطرنشان کرد: ساخت خوابگاه‌های متاهلی با توجه به اهمیت آن در رفع دغدغه فضای زندگی و مسکن دانشجویان متاهل، به طور جدی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارد. گنجی تاکید کرد: به همین منظور قرارگاه مرکزی احداث خوابگاه‌های متاهلی تشکیل شده که اهداف و وظایف آن در راستای ساخت ۲۰۰ هزار خوابگاه متاهلی برای دانشجویان است. در کنار آن، صندوق رفاه دانشجویان نیز وام ودیعه مسکن متاهلی برای رفاه حال دانشجویان و تامین مسکن آنان پرداخت می‌کند. این وام در شهر تهران ۳۵ میلیون، در کلان شهرها ۳۰ میلیون و شهرهای کوچک ۲۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: رفع موانع ازدواج به موقع و به هنگام جوانان موجب آرامش و امنیت خاطر آنان و موجب تربیت نسلی پرنشاط خواهد شد. در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون جوان مجرد درکشور وجود دارند که در آستانه ازدواج هستند و از این تعداد ۲ میلیون و پانصد هزار نفر دانشجو هستند.
رییس صندوق رفاه دانشجویان اضافه کرد: اگر بتوان زمینه تاهل دانشجویان مجرد را حل کرد گام بزرگی در زمینه ازدواج جوانان برداشته شده است.