فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

بیش از سه سال از وقوع سیلاب می‌گذرد و همچنان «کشکان» به عنوان مادر پل‌های تاریخی ایران به دلیل کمبود اعتبار مرمت، در هراس و خطر وقوع سیلابی دیگر است. به گزارش خبرگزاری مهر، آثار تاریخی و بناهای کهن لرستان از گزند سیل مهیب ۹۸، در امان نماندند و خسارات متعددی به بناهای تاریخی از پل‌های هزار ساله گرفته تا خانه‌های تاریخی وارد شد.
پیکر نیمه جان بناهای تاریخی در هراس سیلابی دیگر
در مجموع بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی لرستان تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند و آسیب‌هایی به آنها وارد شد که نیازمند به مرمت و استحکام بخشی اساسی هستند.
بیشترین خسارت سیلاب متوجه بسترها، پایه‌ها و اتصال بستر و پایه‌ها در پل‌های تاریخی لرستان بود به طوری که یکی از پایه‌های پل تاریخی «کشکان» در آب غوطه ور شد و آب آن را با خود برد و به پل پایین دستی برخورد کرد و موجب خسارت به پل این هم شد و پایه اصلی آن ۱۳ درجه کج شد.
اما همچنان بناهای تاریخی لرستان بعد از وقوع سیلاب، حالشان ناخوش است، پل‌های تاریخی، خانه‌های تاریخی و … در وضعیت بدی به سر می‌برند، هنوز کار مرمت این بناهای تاریخی بعد از سیلاب به طور کامل انجام نشده و این در حالیست که با بارانی دیگر در فصل بارندگی‌ها باید منتظر اتفاقات ناگوار برای پیکر نیمه جان این بناهای تاریخی لرستان باشیم.
نیاز ۳ میلیاردی برای رفع خطر از پل تاریخی «کشکان»
عطا حسن پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این رابطه با مهر اظهار داشت: در راستای حفاظت از پل تاریخی و ارزشمند «کشکان» فصل سوم مرمت و استحکام بخشی آن انجام شد.
وی، عنوان کرد: پل تاریخی «کشکان» به عنوان مادر پل‌های تاریخی ایران یکی از بناهای ارزشمند دوره ساسانیان به شمار می‌رود و حفاظت از آن در اولویت این اداره کل قرار دارد که در این راستا، اجرای هزار متر مکعب استحکام بخشی در بستر پل بر اساس اصول و منشور بین المللی صورت گرفته است. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه برای اجرای عملیات استحکام بخشی پل تاریخی کشکان امسال ۱۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده بیان داشت: تمام مرمت صورت گرفته به صورت برگشت پذیر انجام شده است.
مادر پل‌های تاریخی ایران را دریابید
بنا بر این گزارش، پل «کشکان» دارای پایه‌هایی به مساحت بیش از ۲۰۰ متر و ارتفاع بلندی به‌اندازه یک ساختمان ۱۲ طبقه است که مساحت پایه‌ها و ارتفاع پل «کشکان» در هیچ پلی در دنیا وجود ندارد. پل تاریخی «کشکان» در بخش چگنی بر روی رودخانه‌ای به همین نام و در مسیر راه باستانی «شاپور خواست» به «طرهان» احداث شده و در متون تاریخی از آن به‌عنوان «کژکی» یادشده است. باستان شناسان به پل «کشکان» لقب مادر پل‌های تاریخی ایران را داده‌اند؛ این پل طولانی‌ترین و عظیم‌ترین پل در ایران محسوب می‌شود و طول آن ۳۲۵ متر و ارتفاع آن نیز ۱۵ متر بوده و از سنگ‌های بسیار حجیم و تراش‌خورده برای ساخت آن استفاده‌شده است. کتیبه پل تاریخی «کشکان» حدود یک قرن پیش از بدنه این پل سقوط کرده و هم‌اکنون در قلعه «فلک الافلاک» خرم‌آباد در حال نگهداری است؛ اما اداره کل میراث فرهنگی لرستان با توجه به نسخه اصلی کتیبه پل «کشکان»، کتیبه‌ای که از جنس خود سنگ‌های این پل تاریخی بوده را به‌صورت کپی ساخته و بر روی پل نصب‌کرده است. مواد و مصالح این بنای سترگ از سنگ، گچ و آجر تشکیل‌شده است و در کنار این پل بقایای سه پل دیگر از دوره‌های گذشته وجود دارد که با مشخصات پل‌های ساسانی قابل‌مقایسه هستند. پل تاریخی کشکان با شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید است.