پنجمین دور گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و قطر

قرار است پنجمین دور از گفتگوی راهبردی آمریکا-قطر امروز سه‌شنبه در دوحه با حضور وزیران خارجه دو کشور آغاز شود.
به گزارش عربی۲۱، پنجمین دور از این گفتگوها امروز به ریاست محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر و آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی او در دوحه برگزار می‌شود که همزمان با شروع مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر وارد دوحه شد. قرار است دو طرف در این دوره برخی مسائل و موضوعات مهم به ویژه همکاری امنیتی، تجارت، سرمایه گذاری و تغییرات اقلیمی را در کنار بهداشت جهانی، کمک‌های انسانی و توسعه جهانی بررسی کنند.
در همین رابطه، وزیر خارجه قطر روز دوشنبه در توییتی نوشت: برای افتتاح پنجمین دور از گفتگوی راهبردی قطر و ایالات متحده، مشتاقانه منتظر میزبانی دوستم، وزیر امور خارجه آمریکا در دوحه هستم. این گفتگوی راهبردی یک چارچوب محوری را برای طرح‌های تقویت همکاری مشترک میان ما در زمینه‌های مختلف فراهم می‌کند و فرصتی برای توسعه روابط استراتژیک ما و ارتقای آن جهت دستیابی به منافع مشترک است.
بلینکن روز یکشنبه واشنگتن را ترک و راهی دوحه شد تا در گفتگوی راهبردی میان دو کشور شرکت کرده و بازی تیم ملی کشورش را با تیم ملی ولز تماشا کند. روز یکشنبه وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، واشنگتن و دوحه از بیش از ۵۰ سال پیش تاکنون مشارکت مستحکمی دارند و این مشارکت در ماه ژانویه هنگام حضور امیر قطر در کاخ سفید عمیقتر شد.
«جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا نیز در ماه مارس طی یادداشتی به بلینکن، قطر را «متحد اصلی ایالات متحده در خارج از ناتو» خواند.
گفت‌وگوی راهبردی بین دولت قطر و ایالات متحده، از زمان آغاز آن در سال ۲۰۱۸، بیانگر مشارکت قوی بین دو کشور شده است، تا جایی که یادداشت‌های تفاهم و توافقنامه‌های منعقد شده در چهار سال گذشته موجب شده یک مشارکت مستحکم همه جانبه میان دو طرف ایجاد شود تا جایی که مشارکت اقتصادی بین دوحه و واشنگتن در زمینه تجارت و سرمایه گذاری فراتر از ۲۰۰ میلیارد دلار بوده است.