اردوغان دنبال ادامه عملیات چنگال- شمشیر در شمال عراق و سوریه است

ترکیه در تدارک حمله زمینی به قلب نیروهای کُرد

گروه بین‌الملل: به موازات ادامه حملات هوایی ترکیه به مقرهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق کُرد (ی.پ.گ) در عراق و سوریه ؛ «رجب طیب اردوغان» در سخنانی از آغاز حملات زمینی ارتش کشورش در مناطق شمالی سوریه و عراق به زودی خبر داد.
رئیس‌جمهوری ترکیه در این باره اظهار کرد: پاسخ به حمله کثیفی که مردم ما را در استانبول هدف قرار داد در قلب مراکز سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه و عراق و در اعماق مناطقی داده شد که فکر می‌کردند امن است. اردوغان بدون ذکر نام آمریکا به عنوان حامی اصلی گروه‌های مسلح کُرد در سوریه گفت: ما می‌دانیم که چه طرفی از تروریست‌ها حمایت می‌کند و به انها سلاح و پول می‌دهد. وی تاکید کرد: در اسرع وقت با تانک‌های خود برای انهدام مقر تروریست‌ها وارد عمل می‌شویم و تانک‌ها و سربازان ما تروریست‌ها را در شمال سوریه و عراق ریشه کن خواهند کرد. رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب نیز در این باره گفته بود که عملیات «چنگال- شمشیر» [در شمال سوریه و عراق] به حملات هوایی محدود نخواهد شد. این عملیات به دنبال انفجار اخیر استانبول انجام شده است که آنکارا نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) را عامل آن می‌داند. این انفجار شش کشته و ۸۱ مجروح بر جای گذاشت.
منابع رسانه‌ای دیروز سه‌شنبه اعلام کردند که ارتش ترکیه با انجام یک حمله پهپادی جدید پایگاه مشترک نظامیان آمریکا و گروه‌های کُرد در حسکه سوریه را هدف قرار داده است.«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای، جان باختن شهروندان غیرنظامی در سوریه و ترکیه را تسلیت گفت و خواستار کاهش تنش‌ها در سوریه و احترام به حق حاکمیت عراق شد. پیشتر «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه روسیه در امور سوریه نیز در واکنش به حملات ترکیه علیه شمال سوریه و عراق گفته بود: مسکو از آنکارا می‌خواهد با خویشتنداری، از تشدید تنش‌ها جلوگیری کند.
خبرگزاری کرد زبان «هاوار» در این باره اعلام کرد که درپی حمله یک پهپاد متعلق به ارتش ترکیه به پایگاه مشترک نظامیان آمریکا و نظامیان گروه‌های کُرد در شمال حسکه دو تن از این نظامیان کشته شدند.
برپایه گزارش این رسانه، این حمله همچنین سه زخمی برجای گذاشته که حال دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است. در همین راستا، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز اظهار داشت: عملیات هوایی ترکیه در شمال سوریه و عراق؛ بزرگترین، جامع‌ترین و کارآمدترین عملیات علیه تروریست‌ها است.
وی افزود: ارتش ترکیه از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۳ هزار و ۸۵۸ تروریست را در داخل کشور و شمال سوریه و عراق به هلاکت رسانده است. وزیر دفاع ترکیه در ادامه از آمریکا خواست که حمایت خود از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق کُرد (ی.پ.گ) را متوقف کند.
وزیر دفاع ترکیه دوشنبه شب گفت که از ابتدای حملات هوایی و زمینی آنکارا در قالب عملیات «پنجه-شمشیر» [در شمال عراق و سوریه]، ۱۸۴ تن که از آنها به «تروریسم» تعبیر کرد، کشته شدند. به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، آکار این سخنان را در مرکز عملیات فرماندهی نیرو زمینی و به همراه یاشار گولر رئیس ستاد مشترک و فرمانده نیروهای زمینی، هوایی و دریایی این کشور بیان کرده است.
وی در تشریح این عملیات‌ها گفت: با عملیات پنجه-شمشیر، اهدافی در مناطق قندیل، آسوس و خارکوک در شمال عراق و عین العرب، منبج، منطقه «زور مغار»، «تل رفعت»، «جزیره» و «المالکیه» در شمال سوریه مورد اصابت قرار گرفت.
آکار اظهار کرد: در این عملیات هوایی، ۸۹ هدف مختلف از جمله مخفیگاهها، غارها، انبارها، تونل مربوط به تروریست‌ها در مرحله نخست عملیات منهدم شد.
منابع رسانه‌ای ترکیه عصر دوشنبه نیز از حملات جنگنده‌های این کشور به مقر نظامیان آمریکا در حسکه سوریه خبر داده بودند.
رسانه‌های ترکیه در این باره اعلام کردند که جنگنده‌های ارتش این کشور مقر نیروهای آمریکا در حسکه را هدف
حملات خود قرار دادند.
برپایه این گزارش، نیروهای آمریکایی مسئولیت آموزش نظامیان حزب کارگران کردستان در حسکه را بر عهده دارند.