; ?>; ?> پرواز بمب‌افکن‌های روسیه در مرز آمریکای‌شمالی - مردم سالاری آنلاين
 

پرواز بمب‌افکن‌های روسیه در مرز آمریکای‌شمالی

یکی از مقام‌های ارشد نظامی کانادا گفت که بمب افکن‌های دورپرواز روسیه پروازهای قطبی به سوی حریم هوایی آمریکای شمالی را پس از وقفه‌ای کوتاه از سر گرفته‌اند. بنا به گفته «آلن پِلِتیه» معاون فرمانده دفاع هوا فضای آمریکای شمالی (نوراد) نوشت که زیردریایی‌های روسیه نیز در نزدیکی سواحل غربی و شرقی آمریکای شمالی فعال شده‌اند تا توانایی خود را برای حمله به آمریکا و کانادا به نمایش بگذارند.
مقام‌های نوراد ماه گذشته میلادی اعلام کرده بودند که دو بمب افکن دوربرد روسیه پیش از رسیدن به آلاسکا و ورود به حریم هوایی آمریکای شمالی به وسیله جنگنده‌های آمریکایی رهگیری شده و منطقه را ترک کردند.
پلتیه و دیگر مقام‌های دفاعی اعلام کرده اند که اتاوا و واشنگتن به روزرسانی نوراد را آغاز کرده اند. این سامانه هشدار مشترک خط مقدم دفاعی آمریکای شمالی در برابر حملات هوایی کشورهای دیگر است.
دولت لیبرال کانادا اوایل تابستان امسال اعلام کرده بود که نزدیک به ۵ میلیارد دلار ظرف ۶ سال و ۴۰ میلیارد دلار ظرف ۲۰ سال برای ارتقاء سامانه نوراد با همکاری آمریکا اختصاص می‌دهد.
این ارتقا شامل تعویض رادارهای قدیمی می‌شود که به دهه ۸۰ قرن بیستم تعلق دارند. این رادارها در کانادا مستقر بوده و رکن اصلی مشارکت این کشور در نوراد قلمداد می‌شوند.