اخبار کوتاه

نشست مشترک مجلس با قوای مجریه و قضائیه
برگزار می‌شود

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: در امتداد برگزاری جلسات مشترک مجلس شورای اسلامی با قوای مجریه و قضائیه، هفته آینده بهارستان میزبان رئیس قوه قضائیه و مسئولان قضایی کشور است و سیزدهم آذرماه نیز نشست مشترک با رئیس جمهور و هیات دولت برگزار می‌شود.
به گزارش ایرنا، سید نظام الدین موسوی روز چهارشنبه در این باره گفت: جلسه مشترک مجلس و قوه قضائیه روز سه‌شنبه هشتم آذر ماه و جلسه مشترک مجلس و دولت روز یکشنبه ۱۳ آذر ماه به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.
وی درباره محورهای این دو نشست اظهار داشت: در این جلسه که در امتداد جلسات مشترک قبلی برگزار می‌شود، قرار است، مجلس، نمایندگان و مسوولان عالی قوا موضوعات فی‌مابین و موضوعات کلان کشوری را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

برخورد با شایعه پراکنی و انتشار اخبار کذب
در جامعه

پنجمین جلسه قرارگاه عملیاتی فرامین و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در قوه قضائیه به ریاست معاون اول قوه قضائیه با حضور رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، و جمعی از مسئولان دستگاه قضایی برگزار شد.
به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اهمیت خبر و اطلاع رسانی به موقع و تاثیر اخبار و شایعات نادرست در سلب و آرامش روانی مردم به دستور مقام معظم رهبری در جلسه هفتم تیر ماه سال جاری و تاکید ایشان بر برخورد مناسب با شایعات و اخبار نادرست اشاره کرد و گفت: این موضوع به ویژه در شرایط فعلی جامعه دارای اهمیت بسیار زیادی است و مشاهده می‌شود فردی با انتشار خبر جعلی یا نادرست، باعث تشویق اذهان عمومی می‌شود و لازم است ابعاد مختلف موضوع از جمله ابعاد تقنینی، قضایی و اجرای آن بررسی شود و هر بخش مربوطه وظیفه خود را انجام دهد و اگر نیاز به اصلاح قانون دارد، لازم است تا به فوریت این اقدام لازم انجام شود.
وی افزود: در دادستانی کل کشور، معاونت اجتماعی و پیشگیری، مرکز حفاظت و اطلاعات دارای ظرفیت‌های مهمی در حوزه رصد اخبار نادرست و برخورد با این اخبار دارند، لازم است راهکارهای اجرایی در جهت تقویت عملکرد این بخش‌ها در نظر گرفته شود و دادستانی‌ها و دادسراهای استان‌ها هم در این زمینه فعال شوند.
در ادامه این جلسه مقامات حاضر در نشست از جمله دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور، معاونت راهبردی قوه قضائیه و سپس رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه، رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه به بیان دیدگاه‌های فنی و تخصصی پرداختند و راهکارهای عملی از جمله ضرورت تدوین لایحه قضایی در خصوص مقابله با شایعه پراکنی و انتشار اخبار کذب در فضای مجازی و حقیقی، آموزش قضات رسیدگی کننده به جرایم حوزه فضای سایبری، تقویت مرکز رصد فضای مجازی در حوزه رسانه، هویت بخشی به فعالان فضای مجازی، نظارت بر نحوه و رسیدگی به پرونده‌های مهم مربوط به شایعه پراکنی در دادستانی کل و معاونت اول، ضرورت پاسخگویی در موارد انتشار اخبار جعلی و ... ارائه کردند.

تکذیب ملاقات شمخانی با اعضای بیت امام

در پی انتشار خبری در روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر ملاقات دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعضای بیت حضرت امام خمینی (ره)، امین عارف نیا معاون فرهنگی هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در گفتگو با جماران انجام ملاقات علی شمخانی با اعضای بیت حضرت امام را تکذیب کرد.
عارف نیا به جماران گفت: در ماههای اخیر درخواستی از جانب دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ملاقات با اعضای بیت امام مطرح نبوده و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هیچگونه تقاضایی از بیت امام راحل نداشته است.

احمد جنتی:
فقدان روحیه بسیجی، عامل زندگی ذلت‌بار است


دبیر شورای نگهبان گفت: جوانان بسیجی که امروز جان خود را برای تامین امنیت مردم ایران هدیه می‌کنند، همان‌هایی هستند که در روزهای سخت همه‌گیری ویروس کرونا و در هنگام پیش آمدن وقایعی مانند سیل و زلزله خالصانه در خدمت مردم بودند.
احمد جنتی در جلسه شورای نگهبان با بیان اینکه در نگاه حضرت امام راحل (ره) و همچنین مقام معظم رهبری، بسیجی بودن منحصر به عضویت در یک سازمان نیست، اظهار داشت: بر اساس نظر این بزرگواران، بسیجی بودن یک نوع تفکر، یک نوع فرهنگ و یک سبک زندگی است که متکی به ارزش‌های جهان‌شمول اسلامی است و میراث آزادگانی است که در طول تاریخ برای اعتلای جبهه حق مجاهدت کرده‌اند.
وی در ادامه تفکر بسیجی را حلال مشکلات کشور دانست و تصریح کرد: این تفکر است که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را نیز محقق خواهد کرد و زمینه‌ساز شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی خواهد شد.
آیت‌الله جنتی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه فقدان روحیه بسیجی، زندگی ذلت‌بار را به دنبال دارد، به عبرت‌های تاریخ معاصر ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه در تاریخ کشورمان وقایعی وجود دارد که هر ایرانی آزاده‌ای از مرور آن‌ها احساس حقارت می‌کند. وی یکی از این وقایع را ماجرای برگزاری کنفرانس سران متفقین در تهران در آذر سال ۱۳۲۲ عنوان کرد و گفت: این اتفاق که در رژیم پهلوی اتفاق افتاد، سرشار از رفتارهای تحقیرآمیز بود که خوب و لازم است جوانان با مطالعه تاریخ، از تفاوت شرایط ایران مقتدر امروز با ایران تحقیر شده آن سال‌ها مطلع شوند.

مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش:
نیروی هوایی ارتش خار چشم دشمنان است

امیر سرتیپ امیر حاتمی، مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در ستاد نیروی هوایی ارتش از مجموعه جهاد خودکفایی این نیرو بازدید کرد و در جریان آخرین اقدامات، پیشرفت‌ها و دستاوردهای متخصصان و دانشمندان این نیرو قرار گرفت.
امیر سرتیپ حاتمی با تقدیر از تلاش‌های جهادی و انقلابی صورت گرفته در مجموعه جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش گفت: بدون تردید مسئولیت خطیر فرماندهان نیروی هوایی ارتش جهت حفظ آمادگی و ارتقاء توان رزمی در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه به مراتب سنگین‌تر از از گذشته خواهد بود.
وی افزود: آن چیزی که به وضوح در نیروی هوایی ارتش قابل مشاهده و درک بوده و باید مورد تجلیل و تقدیر قرار بگیرد این است که این نیرو با تمام ظرفیت و همت انقلابی خود، تدابیر و رهنمودهای فرماندهی معظم کل قوا را نصب‌العین قرار داده و خود را برای مقابله با هرگونه تهدیدات احتمالی مهیا کرده است.
مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش تقویت نیروی هوایی ارتش در حوزه‌های تجهیز، ارتقاء و بازآمادسازی را از اولویت‌های اصلی برشمرد و تصریح کرد: پروژه‌های تحقیقاتی ارزشمند جهاد خودکفایی نیروی هوایی، نقش بسزا و تعیین کننده‌ای در تقویت حوزه رزم و ارتقاء قدرت بازدارندگی دفاعی دارد.
امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به توجه، تاکید و توصیه‌های حکیمانه امامین انقلاب به ویژه فرمانده معظم کل قوا به حوزه جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش، اظهارکرد: مقام معظم رهبری همواره به نقش و جایگاه بی‌بدیل جهاد خودکفایی در قدرتمند شدن نیروی هوایی ارتش تاکید و اهتمام داشته‌اند و همواره با رهنمودهای ارزنده خود از آن حمایت کرده‌‎اند.
وی تاکید کرد: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دشمنان باور نداشتند کارکنان متخصص و مومن نیروی هوایی ارتش بتوانند در غیاب مستشاران خارجی فرآیند آماده به رزم نگه داشتن جنگنده‌های نیروی هوایی را بیش از ۶ ماه استمرار ببخشند اما به کوری چشم دشمنان، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن تا امروز خار چشم دشمنان بوده است.