امیرعبداللهیان:

تبادل پیام با آمریکا برای رفع تحریم‌ها ادامه دارد

آمادگی ایران برای برگزاری نشست وزرای خارجه عضو برجام در وین
وزیر امور خارجه با بیان اینکه تبادل پیام میان ایران و آمریکا برای رفع تحریم‌ها از طریق اتحادیه اروپا و کشورهای واسط ادامه دارد، از مذاکره تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالث خبر داد و گفت: تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ روسیه و اوکراین دریافت نکرده‌ایم.
به گزارش ایرنا، نخستین نشست خبری حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیروز (چهارشنبه) با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی و اصحاب رسانه در ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد.
وزیر امور خارجه در ابتدای این نشست گفت: در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادل تجاری ایران از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از ۳۷ درصد در کمترین حالت تا ۵۷۱ درصد رشد داشته که بخش عمده ای از این رشد، خارج از حوزه سنتی تجارت نفت و انرژی بوده است.
وی با تشریح تحولات جدید در محیط داخلی ایران، به ارایه دیدگاه‌های وزارت امور خارجه در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: توطئه‌ای که بر اساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی، جنگ داخلی و در نهایت تجزیه جمهوری اسلامی ایران در هشت هفته گذشته با سوء استفاده از احساسات مردمی دنبال می‌شد، شکست خورد.
دخالت‌های خارجی در هشت هفته گذشته
در اوج قرار داشت
وزیر امور خارجه با بیان اینکه در هشت هفته گذشته دخالت‌های خارجی در اوج خود قرار داشت، افزود: ما در دستگاه دیپلماسی به طور مستمر با همسایگانی که تروریسم از آن کشورها به سمت ایران هدایت می‌شد، در تماس بودیم.
امیرعبداللهیان با یادآوری غائله زاهدان و مشکلات امنیتی که در برخی از استانهای غربی روی داد، اظهار داشت: به طور مشخص ۷۶ مرکز تروریستی و ضد انقلاب در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد.
وی ادامه داد: ما در هشت هفته گذشته در دو مرحله در بغداد و تهران با مقامات عراق، با تیم مهمی از مقامات امنیتی در دولت مرکزی عراق و در اقلیم کردستان، نشست‌های متعددی را داشتییم و تصمیمات مهمی هم اتخاذ شد.
وی با یادآوری اینکه تروریست‌ها از ۷۶ نقطه علیه امنیت استان‌های غربی از خاک اقلیم شمال عراق اقدام کرده بودند، اظهار داشت: دور مرکزی عراق متعهد شد که این گروه‌های تروریستی را از مرزهای ما دور کنند و توافق کردیم نسبت به خلع سلاح آنها اقدام کنند؛ گفتگوهای ما و پیگیری عملی شدن توافقات با کشور دوست و برادر عراق ادامه دارد و طبعاً زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان مستقر شوند و تضمین کنند امنیت این مرزها را تضمین کنند نیازی به اینکه ما بخواهیم برای دفاع از تمامیت ارضی خودمان و مقابله با سرایت ناامنی‌ها به داخل کشورمان برخورد کنیم نیست.
پیام‌ها بین ایران و آمریکا
همچنان در حال مبادله است
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با وجود مواضع غیرسازنده‌ای که سه کشور اروپایی و آمریکایی‌ها در هشت هفته گذشته داشته‌اند در مسیر دیپلماتیک گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌ها را با طرف آمریکایی از طریق اتحادیه اروپا و برخی از واسطه‌ها در دستور کار خود داشت. وی با یادآور اینکه ما از خطوط قرمز خود مانع عبور نکرده‌ایم، اظهار داشت: در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران، طرف آمریکایی تصور می‌کرد ما در نقطه قرار دادیم که از خطوط قرمز خود عبور خواهیم کرد اما به طرف آمریکایی گفتیم برای رسیدن به توافق خوب و پایدار در چارچوب رعایت خطوط قرمزمان آمادگی داریم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه پیام‌ها میان ما و آمریکایی‌ها همچنان در حال تبادل است، افزود: ما در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم اما در مسیر اظهارات رسانه‌ای، کماکان برخی از مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خود را ادامه می‌دهند.
امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد که با نگاه واقع‌بینانه متناسب با منافع ملت و با رعایت حداکثری منافع ملی کشور در صورتی که به گام پایانی توافق برسیم بتوانیم از یک توافقی خوب، قوی و پایدار برای دولت و مردم بزرگ ایران صحبت کنیم.
آژانس از مسیر فنی به مسیر سیاسی
منحرف شده است
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها با توجه به قطعنامه اخیر شورای حکام گفت: یکی از نکاتی که در مذاکره برای رفع تحریم‌ها و رسیدن به نقطه پایان مذاکرات مطرح بود، حل مسائل اتهامی علیه جمهوری اسلامی ایران بود. پیشنهاد طرف آمریکایی در تبادل پیام‌ها به ما این بود که برجام را مورد تایید قرار بدهیم اما مسائل فیمابین آژانس و جمهوری اسلامی ایران در فرصتی مناسب در آینده حل و فصل شود.
وی ادامه داد: معنی این پیام این بود که پیچ و مهره‌ها و توان هسته‌ای جدیدی که بر مبنای قانون راهبردی مجلس در کشور ایجاد شده است را به کنار بگذاریم و بعد از اینکه دست ایران کاملاً خالی شد، در مورد مسائل بین ایران و آژانس اقدام کنیم که این مساله یکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی است.
وزیر امورخارجه یادآور شد: در مذاکرات ماه‌های گذشته با طرف‌های اروپایی و همچنین روسیه و چین و در تبادل پیام با طرف آمریکایی در این خصوص تاکید کردیم که آژانس همواره از مسیر فنی منحرف شده و در مسیر سیاسی گام برداشته است. آنها گفتند که تضمین کرده و به آژانس توصیه می‌کنیم که در مسیر فنی عمل کند.
وی با اشاره به سفر اخیر هیاتی از ایران به وین اظهار داشت: هیات اعزامی با مدیرکل آژانس به نقشه راهی دست یافت و آنها تاکید که قطعنامه جدیدی در کار نخواهد بود و طبق توافق،‌ هیات‌های فنی آژانس به ایران خواهند آمد تا پاسخ‌های خود را دریافت کنند و ابهامات لازم رفع شود اما به یکباره با مجموعه جنگ ترکیبی صدور قطعنامه جدید علیه ملت ایران مواجهه شدیم.
امیرعبداللهیان ادامه داد: به سه کشور اروپایی و آمریکا اعلام کردیم که چگونه به شما اعتماد کنیم، در حالی که قرار بود ضامن رفتار فنی آژانس باشید، خود به سمت سوء استفاده و رفتار سیاسی و سوء استفاده سیاسی از آژانس برآمدید.
افت و خیزهای آمریکا در پیام‌ها به ایران
وزیر امورخارجه با اشاره به توافق فروردین ماه امسال میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان اظهار داشت: در آن توافق طرف آمریکایی پیشنهاد کرده بود که با رسیدن به توافق برجام یا بدون برجام تبادل زندانیان انجام شود. از نگاه انسانی موضوع را پذیرفتیم، اما چهل روز بعد طرف آمریکایی اعلام کرد که اجازه دهید این توافق همزمان با برجام انجام شود. آن زمان به طرف آمریکایی گفتیم که این افت و خیزهای شما در گفت و گوهای غیرمستقیم و تبادل پیام‌ها، دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را قوی تر خواهد کرد چرا که موضوع آزادی زندانیان پیشنهاد خود شما بود.
وی ادامه داد: البته 6 ماه گذشت ولی باز در یک و نیم ماه گذشته دوباره طرف آمریکایی به فکر تبادل زندانیان هستند و ما هم به عنوان مسائل انسانی موضوع را دنبال می‌کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه وظیفه ما در وزارت خارجه بازگشت به برجام به روش مقتدرانه و حکیمانه است، اظهار داشت: کار ما در وزارت امور خارجه، پیگیری مذاکرات با روش مقتدرانه، حکیمانه و مبتنی بر تامین امنیت حداکثری منافع ملی در چارچوب بازگشت به برجام است. برجام با همه ضعف‌ها و قوت‌هایی که درباره آن گفته می‌شود، موضوعی است که همچنان روی میز قرار دارد. البته طرف‌های مقابل ما هم معتقد هستند که موضوعی که ماه‌ها در پایان دولت قبلی و یک سال قبلی دولت جدید در مورد آن گفت و گو شده است، این موضوع می‌تواند به نقطه نهایی و پایانی برسد.
تضمین اقتصادی و رفع مسایل باقیمانده آژانس باید حل شود
امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر وزیر خارجه انگلیس مبنی بر پذیرش متن ماه مارس توسط ایران برای رفع تحریم‌ها، گفت: متنی که الان روی میز قرار دارد در نتیجه گفت‌وگوهای چند ماهه در وین و ایده‌های مختلف در چندماه گذشته است؛ ما در سه موضوع همچنان با طرف آمریکایی تفاوت نظر و اختلاف دیدگاه داریم. طرفهای اروپایی با آمریکا هم نظر هستند؛ اما اتحادیه اروپا برای دستیابی به یک راه حل تلاش می‌کند.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: یکی از موضوعات اختلافی حل مسائل باقی‌مانده آژانس انرژی اتمی است. موضوعات دیگر به تضمین اقتصادی برمی‌گردد. ما سعی کردیم موضوع تضمین اقتصادی را فرموله کنیم. اینکه مدت اجرای قرارداد شرکت‌های خارجی در ایران باید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاری خارجی برای انتقال سرمایه خود به ایران اعتماد داشته باشد. وی ادامه داد: اینکه گفته شود ما تا پایان دولت بایدن در توافق خواهیم ماند اما فردا را نمی‌دانیم، باید بگوییم که ما در آمریکا با یک قبیله طرف نیستیم؛ بلکه با یک حکومت و یک نظام سیاسی در آمریکا طرف هستیم و قرار نیست رفت و آمد دولت‌ها بر توافقات بین‌المللی اثرگذار باشد. لذا در این موضوعات براساس آخرین متنی که نشات‌گرفته و تجمیع‌شده از دیدگاه‌های کارشناسی و تبادلات فزاینده دیدگاه‌های دو طرف از سوی آقای بورل مواجهیم. اما همچنان معتقدیم متن باید در سه موضوع مشخص، قوی تر شود.
امیرعبداللهیان افزود: سومین مورد اختلافی بین ایران و طرف مقابل این است که در راستای تضمین اقتصادی، این بازی که طرفهای غربی ایجاد کردند و تسری تحریم به طرفهای ثالث را یک عامل برای تداوم تحریم‌ها قرار دادند، باید با یک مکانیزم مورد تفاهم از میان برداشته شود. همچنان پیام‌ها در این رابطه ادامه دارد.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تضاد رفتار و گفتار مقامات آمریکایی درباره مذاکرات، گفت: آمریکایی‌ها در میز تبادل پیام‌ها در مسیر دیپلماسی به یک شکل و در مسیر رسانه به شکل دیگری عمل می‌کنند. وقتی به آنها پیام می‌دهند که این چه رفتار متناقض و متعارضی است؟ پاسخ می‌دهند که در رسانه نگاهشان به رفتار داخل آمریکا است و نیازهای افکار عمومی در داخل اینگونه ایجاد می‌کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد: اما برای ما قابل درک است که اظهارات مقامات آمریکایی اظهارات دوگانه با هدف تشدید اغتشاش در ایران و گرفتن امتیاز در میز مذاکره دنبال می‌شود.
آمادگی ایران برای برگزاری نشست وزرای خارجه عضو برجام در وین
امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره برجام اظهار داشت: درخصوص برجام فهم همه طرف‌ها این است که در ماه‌های گذشته به اندازه کافی گفت‌وگو و مذاکره انجام شده است.
وزیر امور خارجه گفت: در موضوعات باقی مانده دیدگاه‌های ما تبادل شده است.
ما در آخرین پیامی که هفته گذشته به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا داریم، اعلام کردیم که در چهارچوب دیدگاه‌هایی که ارائه شده است چنانچه طرف‌های مقابل آماده باشند می‌توانیم در آینده نزدیک نشست وزرای خارجه عضو برجام را در وین برگزار کنیم.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: آقای بورل در حال پیگیری و هماهنگی است و زمانی این اتفاق خواهد افتاد که ما نسبت به خواسته‌های منطقی خودمان در این مسئله مطمئن شویم.
عربستان هنوز به توافق‌های خود عمل نکرده است
امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مسیر روابط ایران و عربستان با اشاره به دخالت این کشور در امور داخلی ایران چگونه خواهد بود، گفت: ما در عرصه سیاسی نسبت به آنچه که در دور پنجم گفت و گوهای تهران و ریاض در کشور عراق به توافق رسیدیم پایبند هستیم و آنچه را که در آن توافق طرف ایرانی باید انجام می‌داد، انجام شده است. بخش‌هایی از آن توافق هنوز از سوی مقامات سعودی انجام نشده است. وی ادامه داد: ما گفت‌وگو و همکاری تهران و ریاض را به دلایل مختلف مفید و مناسب و موثر برای صلح و امنیت در منطقه می‌دانیم. از اینکه یک رسانه شناخته شده به نام عربستان سعودی در وقایع هشت هفته گذشته ایران نقش ترویج ترور و تروریسم را ایفا کرد، گلایه و انتقاد خودمان را به مقامات عربستان سعودی منعکس کردیم و جمهوری اسلامی ایران این اقدام رسانه‌ای غیرسازنده را در تعارض با توافقات تهران و ریاض در بغداد می‌داند.