احتمال لغو قانون بی‌طرفی سوئیس در جنگ اوکراین

فایننشال تایمز در مطلبی با اشاره به سیاست بی‌طرفانه چند کشور اروپایی به ویژه سوئیس، جنگ اوکراین را به لرزه‌ای مهیب در سراسر اروپا تشبیه کرد که می‌تواند موضع بی‌طرف دولت برن را دستخوش تغییر کند.
به گزارش تارنمای روزنامه فایننشال تایمز، با تداوم بحران اوکراین به نظر می‌رسد وضعیت بی طرفی در بسیاری از کشورهای اروپایی تغییر کرده و در این میان سوئیس به عنوان یکی از چند کشور بی طرف مجبور به بررسی مجدد سیاست‌های خود می‌شود.
این روزنامه در مطلبی با عنوان «بحران اوکراین می‌تواند آینده بی طرفی را متحول کند» آورده است: سوئیس کشوری ثروتمند و بی طرف است که در پناه رشته کوه‌های آلپ قرار دارد؛ کشوری که بسیاری از آلمانی‌ها آرزوی آن را دارند. اما با آغاز جنگ در اوکراین لرزه‌های سیاسی مهیبی سرتاسر اروپا را فراگرفت و بی شک سوئیس نیز از آن بی نصیب نمانده است.
در این میان روابط دو کشور همسایه آلمان و سوئیس نیز به خاطر تداوم سیاست‌های دولت برن دستخوش تغییرات شده است. یک روزنامه محافظه کار آلمانی به تازگی تیتر نخست خود را «سوئیس به عنوان یک مشکل» قرار داد و به انتقاد از موضع این کشور در قبال جنگ اوکراین پرداخت. «کریستین لامبرشت» وزیر دفاع آلمان نیز نامه‌های خشمگینانه‌ای بر سر ارسال مهمات بیشتربه کی‌یف به همتای خود در برن (پایتخت سوئیس) فرستاده است.