بازار انرژی

مسیر شاخص‌های نفت جدا شد

قیمت نفت در اوایل معاملات روز سه شنبه بازار آسیا در پی امیدواری به بهبود تقاضای چین برای سوخت، بالا رفت اما نگرانیها نسبت به کندی اقتصاد آمریکا، روند افزایشی را محدود کرد.به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با پنج سنت کاهش، به ۸۸ دلار و ۱۴ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با دو سنت افزایش، به ۸۱ دلار و ۶۴ سنت در هر بشکه رسید.تحلیلگران بانک گلدمن ساکس اعلام کردند کالاهایی مانند نفت خام و فرآورده‌های نفتی پالایش شده، ال‌ان‌جی و سویا از بهبود تقاضای چین، سود خواهند برد.قیمت نفت خام در بازارهای فیزیکی، سال ۲۰۲۳ را با صعود آغاز کرده است زیرا چین از اعمال کنترل‌های دوران پاندمی‌کووید دست برداشته و سیگنال‌هایی از خرید بیشتر نشان داده است. از سوی دیگر، معامله‌گران نگران هستند که تحریم‌ها علیه روسیه ممکن است باعث محدود شدن عرضه نفت شود.
سوگاندا ساچدیوا، کارشناس مستقل بازار نفت در این باره گفت: نوسان قیمت دلار آمریکا در پایین‌ترین رکورد چند ماه اخیر، قیمت‌های نفت را تقویت کرده است.معامله‌گران در حال ارزیابی ریسک‌های رکود آمریکا و مسیر سیاست پولی فدرال رزرو هستند. دلار نزدیک به پایین‌ترین رکورد ۹ ماهه در برابر یورو قرار دارد و رشد اخیری که در برابر ین ژاپن داشت را واگذار کرده است. دلار ضعیفتر، معاملات نفت که به این ارز قیمت گذاری می‌شود را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر می‌کند.
ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: در آمریکا، اقتصاد همچنان ممکن است چرخش پیدا کند و بعضی از معامله‌گران انرژی نسبت به این که تقاضای چین برای نفت در سه ماهه جاری تا چه حد سریع بهبود پیدا خواهد کرد، بدبین هستند.تقاضا برای فرآورده‌های نفتی، به بازار نفت و حاشیه سود پالایش، رونق بخشیده است.با فروکش کردن نگرانی‌ها نسبت به رکود سیکل تجاری جهانی، سرمایه‌گذاران با سریعترین روند بیش از دو سال گذشته، به معاملات و اختیارهای معامله نفت بازگشته اند. با این حال، انتظار می‌رود آمار جدید شاخص مدیران خرید که روز سه شنبه منتشر می‌شود، رشد منفی را نشان دهد.معامله‌گران هفته جاری منتظر آمار تجاری بیشتری هستند که ممکن است سلامت اقتصاد جهانی در فصل گزارش درآمد شرکتها را نشان دهد.در بخش ذخایر نفت، تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایر نفت خام و بنزین آمریکا هفته گذشته افزایش یافته اما ذخایر سوخت‌های دیگر کاهش پیدا کرده است.بر اساس گزارش رویترز، این نظرسنجی در آستانه انتشار گزارش موسسه امریکن پترولیوم در روز سه شنبه و آمار رسمی‌اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه، انجام شد.

سقوط صادرات نفت هفتگی روسیه

صادرات نفت روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود، هفته گذشته ۸۲۰ هزار بشکه در روز معادل ۲۲ درصد کاهش یافت.به گزارش ایسنا، حجم صادرات نفت روسیه در هفته منتهی به ۲۰ ژانویه، به میزان ۸۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۲.۹۸ میلیون بشکه رسید و عمده رشدی که هفته پیش از آن داشت را از دست داد. این بزرگترین کاهش صادرات از بنادر روسیه در اقیانوس آرام بود و صادرات از آرکتیک و دریای سیاه، کاهش کمتری داشته است.با وجود این کاهش، میانگین چهار هفته‌ای صادرات نفت روسیه بالاتر رفت و برای دومین هفته متوالی، بالای سه میلیون بشکه در روز ماند. بر اساس این شاخص، صادرات نفت دریابرد روسیه تقریبا مطابق با سطحی بود که در طول نیمه دوم سال ۲۰۲۲ مشاهده شده بود.درآمد تعرفه صادرات نفت روسیه، افت چشمگیری پیدا کرد که این کاهش، مطابق با افت صادرات هفتگی بود.
فرمول بازنگری شده که در ابتدای سال ۲۰۲۳ معرفی شد، نرخ تعرفه صادرات هر بشکه نفت را نصف کرده و با کاهش صادرات، درآمد آن به پایین‌ترین میزان پیش از آغاز جنگ، بر مبنای هفتگی و چهار هفته‌ای رسیده است. مسکو در نظر دارد در نحوه محاسبه مالیات نفت، تغییراتی دهد تا درآمدهایش را تقویت کند.اگرچه جریان صادرات نفت در مواجهه با تحریم اتحادیه اروپا علیه واردات دریابرد نفت از این کشور، ادامه پیدا کرده اما مسکو با تحریم‌ها علیه صادرات فرآورده‌های نفتی روبروست که از پنجم فوریه، به اجرا گذاشته می‌شود. همزمان با این تحریم‌ها، مکانیزم سقف قیمت غربی فعال می‌شود تا درآمدهای کرملین را محدود نگه دارد. آمار هفتگی تحت تاثیر عواملی مانند زمان ارسال محموله‌ها و مسائلی مانند شرایط جوی و کار در بنادر، تا حد زیادی متغیر مانده است.نفتکش‌های حامل نفت روسیه درباره مقصدهای نهایی خود محتاط‌تر می‌شوند. کشتی‌های حامل بیش از ۳۰ میلیون بشکه نفت روسیه معادل ۱.۰۸ میلیون بشکه در روز صادرات، در مدت چهار هفته منتهی به ۲۰ ژانویه، بنادر را بدون مقصد نهایی مشخص ترک کردند.بر مبنای میانگین چهار هفته‌ای، مجموع صادرات نفت روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود، به میزان ۲۲ هزار بشکه در مقایسه با دوره منتهی به ۱۳ ژانویه افزایش یافت و به ۳.۰۸ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از نوامبر بود.این آمار، صادرات گرید نفتی KEBCO قزاقستان را که از طریق بنادر اوست لوگا و نووراسییسک انجام می‌شود، در نظر نگرفته‌اند. نفت قزاقستان با نفت روسیه ترکیب شده تا یک گرید صادراتی یکدست ایجاد شود. از زمان حمله نظامی‌روسیه به اوکراین، قزاقستان نام گرید نفتی خود را تغییر داده تا از محموله‌هایی که توسط شرکت‌های روسی ارسال می‌شوند، متمایز کند. این نفت ترانزیت شده از تحریم‌های اتحادیه اروپا معاف شده است.
حجم نفتی که به چین، هند و ترکیه ارسال شده است بعلاوه مقادیری که مقصد نهایی نداشتند، در چهار هفته منتهی به ۲۰ ژانویه، به ۲.۹ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که ۶۴ هزار بشکه در روز بالاتر از دوره منتهی به ۱۳ ژانویه بود و بالاترین میزان از زمان آغاز رصد این آمار توسط بلومبرگ در آغاز سال ۲۰۲۲ بود. از آنجا که بیشتر کشتی‌هایی که هنوز مقصد نهایی آنها مشخص نشده است، احتمالا به هند یا چین می‌روند، افت اخیر صادرات روسیه به ترکیه، کاملا چشمگیر بوده است.صادرات نفت دریابرد روسیه به کشورهای اروپایی، در ۲۸ روز منتهی به ۲۰ ژانویه، به ۱۲۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت که پایین‌ترین میزان از زمان آغاز رصد این صادرات توسط بلومبرگ در ابتدای سال ۲۰۲۲ بود.
بر اساس گزارش بلومبرگ، مقصدهای آسیایی دوردست جایگزین بازار بیش از ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفتی شده اند که از مسیر کوتاهی از پایانه‌های صادرات در دریای بالتیک، دریای سیاه و آرکتیک می‌آمدند. طی همین مدت، هیچ نفتی از روسیه به کشورهای شمال اروپا صادر نشد.