افزایش استقراض بریتانیا

آمارهای رسمی منتشر شده در بریتانیا نشان می‌دهد که میزان استقراض دولت این کشور در آخرین ماه سال گذشته میلادی (دسامبر ۲۰۲۲)، به بالاترین حد در سه دهه اخیر رسیده است.
مرکز ملی آمارهای بریتانیا روز سه‌شنبه استقراض دولت این کشور در ماه دسامبر ۲۰۲۲ را ۲۷.۴ میلیارد پوند گزارش کرد که ۱۶.۷ میلیارد پوند بیشتر از دسامبر سال قبل (۲۰۲۱) و بالاترین میزان از سال ۱۹۹۳ است که از آن زمان، جمع‌آوری آمارها آغاز شد.
سازمان ناظر بر عملکرد مالی دولت بریتانیا میزان استقراض دولت این کشور در ماه دسامبر گذشته را ۱۷.۶ میلیارد پوند برآورد کرده بود که با آمار رسمی ۹.۸ میلیارد پوند اختلاف دارد. عمده‌ترین عامل این افزایش، نرخ بهره بین‌بانکی عنوان شده که به دلیل تورم بی‌سابقه در این کشور، جهش قابل توجهی را تجربه کرده است.
«جرمی هانت» وزیر دارایی بریتانیا در این باره گفت: باید اطمینان حاصل کنیم که سطح بدهی ما برای نسل‌های آینده منصفانه است. وی افزود: ما قبلاً تصمیمات سختی برای کاهش بدهی دولت گرفته‌ایم و بسیار مهم است که به این برنامه پایبند باشیم تا بتوانیم تورم را در سال جاری به نصف کاهش دهیم و رشد را دوباره ادامه دهیم.
در همین حال منابع خبری از کاهش ارزش سهام شاخص بورس لندن خبر دادند. ارزش شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن که در آن طی هر روز کاری سهام ۱۰۰ شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خریدوفروش می‌شود روز سه‌شنبه با کاهشی ۰.۲۶ درصدی مواجه شد.