کمک هنگفت اروپا به اوکراین

وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا توافق کردند که کمک نظامی اتحادیه اروپا به اوکراین ۵۰۰ میلیون یورو (۵۴۳ میلیون دلار) بیشتر شود. «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه شب گفت، آموزش نظامیان اوکراین به ارزش ۴۵ میلیون یورو نیز مورد توافق قرار گرفته است. بورل در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیرا خارجه اتحادیه اروپا افزود: این هفتمین بسته کمک نظامی به اوکراین است.
این مبلغ کل کمک مالی نظامی به اوکراین را که از طریق تسهیلات صلح اروپا تأمین می‌شود به ۳.۶ میلیارد یورو می‌رساند. در همین حال، مجموع حمایت اتحادیه اروپا از این کشور اکنون به ۵۰ میلیارد یورو نزدیک شده است که اتحادیه اروپا را به ارائه‌دهنده اصلی کمک به اوکراین تبدیل می‌کند. روسیه بارها گفته است که ارسال سلاح‌های غربی به اوکراین کمکی به حل مناقشه نمی‌کند، بلکه درد و رنج مردم اوکراین را طولانی می‌کند.کاخ سفید نیز روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا بسته کمک نظامی جدید ۳ میلیارد دلاری را به اوکراین اختصاص می‌دهد.
در بیانیه کاخ سفید آمده است: بسته کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین شامل ۶۸۲ میلیون دلار به متحدان کی‌یف برای جبران تجهیزاتی که به اوکراین ارائه کردند نیز می‌شود. بیانیه کاخ سفید در این خصوص اضافه می‌کند: انتظار می‌رود کمک‌های جدید به اوکراین شامل خودروهای جنگی، (توپ‌های خودکششی) هویتزر و موشک‌های زمین به هوا باشد.