بورل با حمله به ترامپ:

برجام نمرده ‌است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تاکید کرد که برجام هنوز نمرده است.
به گزارش ایسنا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با یک رسانه اسپانیایی زبان خاطر نشان کرد که برجام هنوز نمرده است. بورل در مصاحبه اختصاصی خود با columnadigital در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اظهار داشت: خود این توافق که به معنای عدم تبدیل شدن (ایران) به یک قدرت هسته‌ای در ازای مشارکت این کشور در تجارت بین‌الملل و به‌ویژه صادرات نفت بود، به‌طور عملی بازسازی شده بود. وی ادامه داد: ترامپ بدون هزینه آن را نابود کرد. اگرچه توافق به درستی کار می‌کرد اما (ایالات متحده) از آن خارج شد. پس از آن، توافق عملا به پایان رسید، هرچند پس از آن امکان رسیدن به نقطه پایان وجود نداشت. اکنون نیز ایران وارد شرایطی شده است که دستیابی به هر نوع توافقی را بسیار دشوار می‌کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تکرار ادعاهای ساختگی غرب مبنی بر سرکوب معترضان در ایران و همچنین ادعای بی‌اساس کمک نظامی ایران به روسیه در جنگ علیه اوکراین مدعی شد که این‌ها دلایلی است که احیای توافق هسته‌ای با ایران را سخت‌تر می‌کند. وی در پاسخ به این سوال که آیا برجام کاملا متوقف شده است؟ تاکید کرد: متوقف شده اما نمرده است. بورل افزود: نه، (نمرده است) اما بستگی به من دارد که تلاش کنم آن را زنده نگه دارم. این را می‌دانم و هر روز با خود این موضوع را تکرار می‌کنم که اتفاقاتی که در ایران می‌افتد، کار را بسیار دشوارتر کرده است.
هفته نامه ساندی تلگراف چندی پیش با انتشار گزارشی به نقل از منابع دولت لندن ادعا کرد که این کشور در پی اعدام علیرضا اکبری جاسوس سرویس اطلاعات مخفی انگلیس در ایران، در حال تجدیدنظر و بازنگری درباره حمایت از برجام است.
این نشریه انگلیسی به نقل از مقام یادشده مدعی شد که «چشم‌انداز» روند مذاکرات رفع تحریم‌ها به طور قابل توجهی تغییر کرده و انگلیس در حال بررسی گزینه‌های خود در این رابطه است. ساندی تلگراف بر همین اساس در گزارشی نتیجه گرفت که انگلیس درپی اعدام جاسوس انگلیس در حال بازنگری موضع خود در قبال برجام است.

ناخرسندی نتانیاهو از نرمش پنهان اروپا مقابل ایران


نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز گفت که مواضع این رژیم و کشورهای اروپایی در قبال ایران یکی نیستند.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه اورشلیم پست، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که اخیرا در سفر به فرانسه با امانوئل ماکرون، رییس جمهور این کشور درباره ایران و برنامه هسته‌ای آن رایزنی کرد، امروز در جلسه کابینه‌اش گفت که اروپا در زمینه مبارزه با دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی، هم‌سوتر شده است.
علیرغم این که مقامات ایران تاکید کرده‌اند، تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی کشور ندارد، نتانیاهو با اشاره به سفرش به فرانسه گفت: باید بگویم که در کانون گفت‌وگوی ما هدف مبارزه با تلاش‌های ایران برای رسیدن به یک سلاح اتمی و زرادخانه‌ای اتمی قرار داشت.
او با گفتن این که مواضع رژیم صهیونیستی و فرانسه در قبال ایران، امروز هم‌سوتر شده است، ادعا کرد که این به طور کلی، درباره اروپا هم صدق می‌کند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی افزود: هنوز [مواضعمان] یکی نیستند اما نزدیک‌تر شده‌اند.