پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱

برگزاری رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین

وزارت دفاع چین اعلام کرد که این کشور به همراه ایران و روسیه از دیروز رزمایش مشترک دریایی پنج روزه را در خلیج عمان آغاز شد.
به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است: بر اساس توافقات انجام شده بین نیروهای مسلح روسیه، چین، ایران و سایر کشورها، رزمایش مشترک دریایی «کمربند امنیتی دریایی ۲۰۲۳» را از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ مارس(۲۴ تا ۲۸ اسفند ماه جاری) در خلیج عمان برگزار می‌کند.»
براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، این رزمایش مشترک در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ نیز برگزار شده بود. ناوشکن موشک اندازی «نانینگ» چین در این رزمایش حضور دارد. براساس این بیانیه، این رزمایش مشترک به توسعه همکاری‌های میان نیروهای دریایی کشورهای شرکت کننده و افزایش آمادگی مشترک برای تامین امنیت دریایی و ایجاد انرژی مثبت برای صلح و ثبات منطقه‌ای کمک می‌کند. در واکنش به این رزمایش ، «جان کربی»، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی درباره رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه که از امروز آغاز می‌شود، گفت: آن‌ها رزمایش نظامی انجام می‌دهند و این اولین باری نیست که چین و روسیه با هم رزمایش انجام داده‌اند. کربی افزود: بنابراین، ما مسلما آن را رصد می‌کنیم تا مطمئن شویم هیچ تهدیدی ناشی از این رزمایش برای امنیت ملی ما یا متحدانمان در منطقه وجود ندارد، اما کشورها رزمایش انجام می‌دهند، ما هم همیشه انجام‌ می‌دهیم. با دقت آن را رصد خواهیم کرد.