دانستنی‌ها

زنان بیشتر از مردان در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی
پژوهشگران می‌گویند، مطالعه جدیدشان نشان داده است که زنان بیشتر از مردان پس از حمله قلبی جان خود را از دست می‌دهند و این یافته‌ها نیاز به آگاهی رسانی بیشتر از خطرات بیماری قلبی در زنان را برجسته می‌کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که زنان دو برابر بیش از مردان در معرض خطر مرگ پس از حمله قلبی هستند.
پژوهشگران می‌گویند این یافته‌ها نیاز به آگاهی رسانی بیشتر از خطرات بیماری قلبی در زنان را برجسته می‌کند.
طبق این مطالعه، زنان ۵۵ ساله و کمتر پس از رسیدن به بیمارستان باید ۱۵ دقیقه بیشتر برای درمان منتظر بمانند.
کارشناسان معتقدند که این ممکن است به دلیل سن بالاتر، سایر بیماری‌ها و استفاده کمتر از استنت برای باز کردن عروق مسدود شده باشد. دکتر ماریانا مارتینیو، نویسنده این مطالعه از بیمارستان گارسیا د اورتا در پرتغال می‌گوید: زنان در هر سنی که دچار انفارکتوس میوکارد می‌شوند، به طور ویژه در معرض خطر بالای تشخیص ضعیف هستند. این زنان پس از حمله قلبی، با کنترل دقیق فشار خون، سطح کلسترول و دیابت و ارجاع به توانبخشی قلبی، نیاز به نظارت منظم دارند.
وی افزود: سطح استعمال دخانیات در زنان جوان در حال افزایش است و این مشکل باید حل شود. در کنار این موضوع باید فعالیت بدنی و سبک زندگی سالم نیز ترویج شود.
این پژوهش جدید نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت پس از حمله قلبی STEMI را در زنان و مردان مقایسه و بررسی کرد که آیا تفاوت‌های جنسی در زنان قبل از یائسگی(۵۵ سال و کمتر) و زنان یائسه(بیش از ۵۵ سال) آشکار است یا خیر.
پژوهشگران با در نظر گرفتن عواملی مانند دیابت، کلسترول بالا، فشار خون بالا، بیماری عروق کرونری، نارسایی قلبی، بیماری مزمن کلیوی، بیماری عروق محیطی، سکته مغزی و سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونری، خطر پیامدهای نامطلوب را بین زنان و مردان مقایسه کردند. آنها می‌گویند در روز ۳۰ام، ۱۱.۸ درصد از زنان جان خود را از دست دادند، در حالی که این نرخ در مردان معادل ۴.۶ درصد بود. همچنین در پنج سال پس از تجربه سکته قلبی، نزدیک به یک سوم از زنان(۳۲.۱ درصد) در مقایسه با ۱۶.۹ درصد از از مردان قربانی شده بودند.