سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مسافران از مسیر آستارا به تالش تردد نکنند

وقوع سیل و تخریب پل سیبلی آستارا

بارش شدید باران موجب جاری شدن سیلاب در بخش‌هایی از شهرستان آستارا شد. بارش‌های رگباری که از اواخر یک شنبه در شهرستان مرزی بندر آستارا آغاز شد، موجب آبگرفتگی برخی معابر و کندی رفت و آمد در نقاط شهری شد. این بارش‌ها در نقاط روستایی نیز موجب تخریب سازه‌های روبنایی از جمله جاده‌ها و سردهنه‌های آبیاری بین مزارع، قطع تعدادی از راه‌های ارتباطی و دسترسی به نقاط هم‌جوار شده است.با توجه به شدت بارش‌ها همچنین برخی سازه‌ها به‌شدت آسیب دیده و تخریب شده‌اند که از جمله می‌توان به پل اتومبیل‌رو سیبلی اشاره داشت. محمدرضا شهاب زاده، فرماندار آستارا گفت: بارش شدید باران و وقوع سیل باعث تخریب پل سیبلی شد.او با اشاره به اینکه این پل بخشی از مسیر ارتباطی آستارا به تالش بوده است، گفت: با تخریب این پل مسیر رفت از آستارا به تالش تخریب شد و رانندگان برای تردد فقط از مسیر برگشت استفاده می‌کنند.فرماندار آستارا با اشاره به اینکه تلاش برای بازگشایی این مسیر ارتباطی ادامه دارد، از شهروندان و مسافران خواست: از تردد در این محور به طور جدی خودداری کنند..این بارش‌ها موجب آبگرفتگی معابر و منازل مسکونی در شهر آستارا شد.
امیر مرادی مدیرکل حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان گفت: ۲۰ نفر در شهرستان آستارا به دلیل بارندگی‌های شدید دچار مصدومیت سطحی شدند که سرپایی تحت درمان قرار گرفتند و حالشان مساعد است. وی با بیان اینکه بارندگی شدید در شهرستان آستارا موجب تخریب ۲ باب منزل مسکونی در حاشیه رودخانه شد، اضافه کرد: ۵۰ نفر از مسافران و مردم نیز به دلیل بارندگی‌های شدید اسکان اضطراری داده شدند.
وی با اشاره به هشدار سطح نارنجی هواشناسی گیلان نسبت به بارندگی شدید در این استان، از اواخر وقت یک شنبه شب تا اواخر امروز، اضافه کرد: با برگزاری جلسه ستاد بحران دستگاه‌های مربوطه در کل استان آماده‌باش بودند ضمن اینکه احتمال بارش باران از آستارا پیش بینی شده بود. مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان خاطر نشان کرد: بارش باران شدید در آستارا موجب ماندگاری آب، سیلاب و آبگرفتگی بسیاری از مناطق مسکونی در این شهرستان و شهر لوندویل و روستا‌ها شده است. مدیرکل هواشناسی گیلان گفت: از ساعت ۳:۳۰ الی ۶:۳۰ شاهد بارش ۱۳۵ میلیمتری بودیم؛ در واقع این حجم از بارش در طی سه ساعت موجب آبگرفتگی شهر آستارا شد.
اعزام 12 تیم امداد
محمد دادرس در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: بیشترین حجم بارش‌ها در غرب استان، یعنی شهرستان آستارا بوده و بارش ۲۱۷ میلیمتری در ایستگاه هواشناسی آستارا به ثبت رسیده؛ البته ایستگاه باران سنجی لوندویل سازمان آب منطقه ای مقدار ۲۶۵ میلیمتر را ثبت کرده است.دادرس، با بیان اینکه این سامانه جوی به سمت جلگه و مرکز و سپس شرق استان در حرکت است، گفت: شهریورماه جزو فصول پربارش تابستان بوده و چنین بارش‌هایی پیش بینی شده بود.
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: با وقوع سیل در استان گیلان، ۳ شهر و روستا شهرستان آستارا، نیاز به امدادرسانی پیدا کردندکه ۱۲ تیم عملیاتی، شامل ۶۰ امدادگر و نجاتگر، به منطقه سیل‌زده اعزام شدند. وی افزود: همنین ۱۸ دستگاه موتور پمپ و لجن‎کش و ۴ فروند قایق، برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده انتقال پیدا کرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان خاطر نشان کرد: بارندگی از آستارا و تالش به سمت مرکز گیلان پیش بینی شده است که بعد از آن به سمت فومن و ماسوله و در نهایت به سمت شرق می‌رود؛ همه فرمانداران پای کار هستند، در زمان حاضر در بقیه شهرستان‌های استان مشکلی وجود ندارد.مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از مردم خواست تا با توجه به صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی استان تا اواخر وقت امروز(سه‌شنبه) از توقف و استقرار در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند.
سرپرست فرمانداری شهرستان تالش همچنین گفت: در بخش حویق و روستاهای ویزنه و لیر که نزدیک به آستارا هستند بر اثر شدت بارش باران و طغیان رودخانه‌ها، چند راه روستایی مسدود و تعدادی از منازل روستائیان دچار آبگرفتگی شده است.فرامرز مرجانی در حاشیه بازدید میدانی از روستاهای بخش حویق در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت طغیان رودخانه‌های این شهرستان اظهار کرد: در بخش حویق و روستاهای ویزنه و لیر که نزدیک به آستارا هستند بر اثر شدت بارش باران و طغیان رودخانه‌ها چند راه روستایی مسدود و تعدادی از منازل روستائیان دچار آبگرفتگی شده است.سرپرست فرمانداری شهرستان تالش با بیان اینکه تعدادی از منازل مناطق مذکور در خطر ریزش هستند که تخلیه شدند، گفت: همه دستگاه‌های متولی در منطقه حضور دارند و آماده باش هستند اما چون سطح آب رودخانه‌ها زیاد بوده و در حال طغیان است فعلا نمی‌توان کاری کرد.
پلیس راه گیلان گفت: به دلیل طغیان رودخانه و از بین رفتن راه ارتباطی آستارا به تالش مسافران از این مسیر تردد نکنند.به گزارش مهر، سرهنگ جاور صفاری با اشاره به بارش شدید باران و تخریب پل سیبلی آستارا اظهار کرد: بر اثر طغیان رودخانه و از بین رفتن راه ارتباطی آستارا به تالش مسافران از این مسیر ارتباطی گذر نکنند .وی با بیان اینکه ریزش این راه ارتباطی موجب ترافیک سنگین در این محور شده است، افزود: رانندگان تا پایان بارندگی‌ها در جاده‌های گیلان به ویژه محور رشت – آستارا تردد نکنند.سرهنگ صفاری طی توصیه‌ای به رانندگان بیان کرد: رانندگان حد الامکان در شرایط بارانی با رعایت سرعت مطمئنه، پرهیز از سبقت‌های غیر مجاز و داشتن صبر رانندگی کنند.