دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
گره کور مدیریت پسماند

روزانه ۱۳۵ الی ۱۵۰ تن زباله در شهرکرد تولید می‌شود

مدیریت پسماند در چهارمحال و بختیاری سال‌هاست که به یک گره کور تبدیل شده و دود این دفن غیراصولی زباله‌ها در چشم طبیعت می‌رود. به گزارش مهر، تفکیک زباله از مبدا، بی خطرسازی زباله‌ها، بازیافت زباله و.... موضوعاتی است که در خلال مدیریت پسماند مطرح می‌شود، زباله را طلای کثیف می‌نامند، بنابراین مدیریت پسماند یک موضوع بسیار حائز اهمیت است، دفن زباله سال‌هاست در مناطق توسعه یافته منسوخ شده، اما در شهرکرد هنوز این کار انجام می‌شود. دفن اصولی زباله و تفکیک آن یکی از موضوعات مهم در مدیریت شهری محسوب می‌شود، رهاسازی و دفن غیراصولی زباله تبعات جبران‌ناپذیری بر سلامت انسان و حیوانات دارد، بنابراین این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. زباله‌های تولیدی تنها مختص بخش خانگی نیست، زباله‌ها به دسته‌های مختلف صنعتی، ساختمانی، تجاری، عفونی، کشاورزی و پرخطر تقسیم می‌شوند، بنابراین تمامی این زباله‌ها قابلیت دفن ندارند و باید با شیوه‌های خاص حفاظتی بی‌خطر و مدیریت شوند. برخی زباله‌ها تا سالیان سال در طبیعت تجزیه نمی‌شوند، بنابراین می‌توانند سلامت افراد را به خطر بیندازند، در صورتیکه تفکیک اصولی زباله و بازیافت آن علاوه بر حفظ محیط‌زیست می‌تواند اشتغال بالایی را نیز ایجاد کند. مجوز احداث کارخانه بازیافت زباله در شهرکرد در حدود یک دهه قبل به بخش خصوصی واگذار شد، اما متأسفانه این سرمایه‌گذار نتوانست به تعهدات خودت عمل کند و در حال حاضر تمامی زباله‌های چهارمحال و بختیاری دفن می‌شود و در بسیاری از مناطق بوی زباله‌ها بسیار آزاردهنده شده است.
رئیس سازمان پسماند شهرداری شهرکرد در خصوص اقدامات صورت گرفته پیرامون مدیریت پسماند در شهرکرد با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ مجوز احداث کارخانه بازیافت زباله به بخش خصوصی واگذار شد، اظهار کرد: این واحد هم‌اکنون غیرفعال است و زباله‌های شهرکرد تماماً دفن می‌شود.
داوود مؤمنی افزود: واگذاری مجوز کارخانه بازیافت زباله به بخش خصوصی یک کار اشتباه بود، شهرداری متولی مدیریت پسماند است، باید سرمایه‌گذار خلع و هزینه انجام شده به قیمت روز به شرکت برگردد و مجوز فعالیت این واحد به شهرداری شهرکرد واگذار شود.
مؤمنی با بیان اینکه روزانه ۱۳۵ الی ۱۵۰ تن زباله در شهرکرد تولید می‌شود، عنوان کرد: ۶۰ درصد این زباله‌ها قابل بازیافت است، کارخانه پسماند شهرکرد ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، احداث فاز اول این واحد ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، در صورت احداث این واحد زباله‌گردی نیز انجام نمی‌شود.
رئیس سازمان پسماند شهرداری شهرکرد تاکید کرد: اگر کارخانه پسماند شهرکرد فعال شود، علاوه بر اشتغالزایی و حفظ محیط‌زیست می‌تواند زباله‌های نیمی دیگر از شهرهای استان را پوشش دهد. نایب رئیس کمیسیون عمران و خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار با تاکید بر اینکه حفظ محیط‌زیست برای آیندگان از تأکیدات قانون اساسی کشور است، اظهار کرد: طبق اصل ۵۰ این قانون فعالیت‌هایی که موجب آسیب به محیط‌زیست می‌شود، ممنوع است. مهرزاد مطبوع ریاحی با تاکید بر اینکه مدیریت پسماند یک موضوع گسترده است، خاطرنشان کرد: موضوع مدیریت پسماند تنها مختص زباله‌های خانگی نیست، در توسعه پایدار باید مصلحت نسل آینده را در نظر بگیریم.
ریاحی با اشاره به اینکه مدیریت پسماندهای صنعتی یک امر ضروری است، گفت: متولی مدیریت پسماند در بخش‌های مختلف مشخص نیست، اکنون باید متولی مدیریت پسماند در بخش صنعت مشخص شود.