دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲

گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و آذربایجان

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی «جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص موضوعات دوجانبه گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد. وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در این گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت تقویت گفت‌وگوها و سازوکارهای منطقه‌ای به دور از دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای تاکید کرد.
امیرعبداللهیان نیز با تاکید بر اهمیت تقویت سازوکارهای منطقه‌ای برای ایجاد صلح و تقویت همگرایی در منطقه اظهار داشت: «طبعاً هرچه فرمت‌های همکاری‌های منطقه‌ای را فعال‌تر کنیم، منافع آن به طرف‌های منطقه‌ای ما خواهد رسید».
طرفین همچنین ضمن ابراز خرسندی از تقویت روابط دوجانبه، بر اهمیت افزایش و تقویت تشریک مساعی در عرصه‌های منطقه ای و بین‌المللی تاکید کردند. پیش از این نیز «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در حاشیه شانزدهمین اجلاس سازمان همکاری‌ اقتصادی «اکو» در تاشکند ازبکستان، روابط تهران-باکو را فراتر از روابط سیاسی و همسایگی و مبتنی بر پیوند عمیق و ناگسستنی ۲ ملت توصیف و تصریح کرد: اراده مسئولین ۲ کشور بر گسترش و توسعه روابط فی‌مابین در حوزه‌های مختلف استوار است.