دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲

طرح واحد پولی در اجلاس آتی بریکس

معاون وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه بحث ایجاد واحد پولی گروه بریکس همچنان مطرح است، از احتمال طرح این موضوع در اجلاس آتی سران این گروه به میزبانی روسیه خبر داد.
به گزارش ریانووستی، سرگئی ریابکوف در این باره گفت: واحد پولی بریکس، حامیانی دارد که تعداد زیادی از این کشورها به ارز واحد بریکس به عنوان یک واحد پولی به معنای کلمه اتفاق نظر دارند.
وی اظهار داشت: با این وجود، تحقق ارز واحد چیزی نیست که در آینده نزدیک قابل دستیابی باشد و کشورهای عضو گروه بریکس باید به تدریج در این مسیر حرکت کنند.
معاون وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد: برای تحقق این هدف، کشورهای عضو بریکس باید طرح‌هایی را توسعه دهند که امکان گذار به ابزارهای پرداخت معین را در چارچوب بریکس فراهم کند.
وی ادامه داد: هم اینک کشورهای عضو گروه بریکس به صورت گسترده و در برخی موارد تا ۸۰ درصد از گردش مالی در تجارت متقابل از ارزهای ملی استفاده می‌کنند و ما باید در مسیر ارز واحد، به شرایطی فراتر از سطح فعلی دست یابیم. ریابکوف خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌های دارایی و بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گروه بریکس به نمایندگی از سران این گروه باید تا اجلاس بعدی کار تحلیلی لازم را انجام دهند، رویکردها را خلاصه کنند، توصیه‌ها، ملاحظات و پیشنهادهای خود را تهیه و به سران این گروه ارائه کنند.