۰
دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۹

پیش نیازهای رونق تولید

دکتر مهدی کریمی تفرشی*
رهبر معظم انقلاب در شرایطی سال 98 را به نام سال رونق تولید اعلام فرمودند که کشور با چالش های اقتصادی متعددی دست و پنجه نرم می کند و یکی از حساس ترین برهه های دهه های اخیر را پشت سر می گذارد و انتخاب این رویکرد از سوی ایشان یک تصمیم مهم، استراتژیک و تعیین کننده در نبرد اقتصادی پیش روست که اگر با یک عزم ملی و جهادی از سوی همه دستگاهها عملیاتی شود کشور میتواند از پس تمامی تحریم ها و محدودیت ها به استقلال، خودکفایی و بهبود فضای اقتصادی دست یابد.
پیش نیازهای رونق تولید
رهبر معظم انقلاب در شرایطی سال 98 را به نام سال رونق تولید اعلام فرمودند که کشور با چالش های اقتصادی متعددی دست و پنجه نرم می کند و یکی از حساس ترین برهه های دهه های اخیر را پشت سر می گذارد و انتخاب این رویکرد از سوی ایشان یک تصمیم مهم، استراتژیک و تعیین کننده در نبرد اقتصادی پیش روست که اگر با یک عزم ملی و جهادی از سوی همه دستگاهها عملیاتی شود کشور میتواند از پس تمامی تحریم ها و محدودیت ها به استقلال، خودکفایی و بهبود فضای اقتصادی دست یابد.
 
خروج از رکورد اقتصادی منوط به رونق تولید در کشور است.
استغنای کشور از بیگانگان چنانچه مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند از مهمترین دستاوردهای توسعه تولید ملی است که به استقلال، خودکفایی و کاهش نیاز به واردات و بالطبع کاهش وابستگی به دلار کمک شایان توجهی خواهد کرد.
 
گسترش اشتغال و کاهش معضل بیکاری با توسعه تولید و چرخاندن پر قدرت چرخ های صنعت تحقق خواهد یافت.
 
در سال 1356 میزان تولید ناخالص داخلی 119 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال 1393 با 1.7 درصد رشد به 203 هزار میلیارد تومان رسیده است.
 
اگر چه ايران به لحاظ توليد ناخالص داخلي در رتبه 18 قرار دارد ولي بر اساس پتانسيل‌هاي بالقوه سرزميني (وسعت سرزمين، دسترسي به آب‌هاي آزاد بين‌المللي، تعداد همسايگان، بازار منطقه‌، کريدورهاي حمل و نقل و ....) و نيروي انساني (تعداد جمعيت در سن کار و ميران تحصيلات)، ايران مي‌تواند در رتبه 12 در جهان قرار گيرد و جزو اقتصادهاي پيشرو در جهان به شمار آید.
 
 
اما در این میان دغدغه اصلی کارآفرینان، صنعتگران و تولیدکنندگان، وجود موانع، چالش ها و مشکلاتی است که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد.
 
بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار از اولین و اصلی ترین موانع تولید در کشور است که به نوعی سرمایه گذاران و کسانی را که به انگیزه تولید وارد بازار کسب و کار می شوند دچار نامیدی و بی انگیزگی می کند. مشکلات اداری موجود برای اخذ مجوز کسب و کار و نیز دریافت مالیات‌های سنگین از تولیدکننده در شرایط سخت اقتصادی را میتوان مانعی بزرگ در مسیر تولید دانست.
 
تغییرات غیرقابل پیش بینی قیمت مواد اولیه و محصولات، هم تولیدکننده و هم مردم رو دچار فشار و مشکلات متعدد می کند.
 
یکی از مسائل مهم و تعیین کننده در هزینه تمام شده واحدهای صنعتی، نرخ ارز و نوسانات آن است.  در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه‌های اصلی فعالان عرصه تولید و صنعت است.
 
واقعیت غیرقابل انکار این است که تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است. با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت.
برای اینکه فعالان اقتصادی بتوانند نسبت به ورود به فضای کسب‌وکار و انجام سرمایه‌گذاری ترغیب شده و برای آن برنامه‌ریزی کنند ثبات ارزی یکی از مسائل مهم و تعیین کننده است. بعلاوه عدم امکان پیش بینی وضعیت ارزی نیز میتواند امنیت سرمایه گذاران را تهدید کند.
 
بنابراین ثبات نرخ ارز و برنامه ریزی صحیح در تخصیص ارز به واردکنندگان مواداولیه در جهت سهولت تامین مواد اولیه و نیز ماشین آلات تولید از ملزومات اصلی تولید در شرایط فعلی است.
 
تاخیر در انجام مبادلات بین المللی و ورود مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.
 
برای رونق تولید باید فضای رقابتی در بازار تولید ایجاد شود و ضمن بهره مندی درست از پتانسیل ها و ظرفیت های داخلی کشور، از فناوریهای جدید تولید در کنار خلاقیت ها و ایده های نوین و دانش روز بهره برد. ارتباط موثر و مدیریت شده صنعت و دانشگاه میتواند نقش غیرقابل انکاری در این زمینه داشته باشد.
 
حرکت به سوی تولید محصولات دانش بنیان از مصادیق اقتصاد مقاومتی و زمینه ساز خودکفایی هرچه بیشتر کشور در تمامی عرصه هاست و علاوه بر تامین نیازهای داخلی و کمک به رفع وابستگی های اقتصادی زمینه ساز حضور قدرتمند در بازارهای جهانی است.
 
اما نکته حائز اهمیت این است که حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب و کار میتواند بخش مهمی از محدودیت های تولید در کشور را کاهش دهد.
 
اصلاحات زیرساخت های بانکی با توجه به رسالت سنگین بانک مرکزی در تامین سرمایه در گردش تولید نقش بسیار کلیدی در رفع موانع تولید در کشور دارد.
 
تامین سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی، بخشودگی جرایم بانکی تا حد ممکن، تخصیص وام هایی با تعرفه تولید در اختیار تولیدکنندگان و کمک به صنایع کوچک و زود بازده در جهت جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و صنایعی که با مشکل نقدینگی مواجهند و نیز کمک به طرح هایی با پیشرفت بالا جهت رسیدن به بهره برداری از جمله مسئولیت های بانک ها در مسیر تحقق شعار سال میتواند باشد.
 
نقش مهم و کلیدی بورس را در تامین مالی اقتصاد نباید نادیده گرفت و لازم است سهم بورس در سال 98 در تامین مالی بازار سرمایه افزایش یابد.
 
رونق تولید نه تنها نیازمند تلاش، مجاهدت و فعالیت مضاعف تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و کارآفرینان است بلکه توجه عمیق تر به ظرفیت های داخلی و پتانسیل های مثبت کشور را می طلبد.ایجاد یک نگاه مثبت اقتصادی در کشور و دمیدن امید و انگیزه در فضای جامعه میتواند زمینه ساز یک حرکت ملی و جهادی باشد.
*عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران
 
کد مطلب: 106747
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *