۰
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳

امروز روز جهاني بهداشت قاعدگی است

زهرا علي اكبري
روز جهاني بهداشت قاعدگی (MHD) یک روز آگاهي بخش در 28 ماه May است تا اهمیت مدیریت بهداشت قاعدگی (MHM) را برجسته سازد.
امروز روز جهاني بهداشت قاعدگی است
روز جهاني  بهداشت  قاعدگی (MHD) یک روز آگاهي بخش در  28  ماه May  است تا اهمیت مدیریت بهداشت قاعدگی (MHM) را برجسته سازد. نامگذاري اين روز از  سال 2014  توسط يك سازمان غیردولتی آلمانی  ( WASH ) آغاز شد و اين سازمان  قصد دارد تا براي افرادي كه در دوره قاعدگي هستند مزايايي داشته باشد و آنان بتوانند در سراسر جهان از برنامه ها، حمايت ها و آگاهي هاي اين سازمان بهره مند شود. دليل انتخاب روز 28 ام براي اين است كه اذعان کند 28 روز طول عمر قاعدگی است.
در کشورهای کم درآمد، بهداشت افراد در طول دوران قاعدگی اغلب به دليل هزینه ها، در دسترس نبودن و هنجارهای اجتماعی خاص  محدود می شود. امکانات بهداشتی مناسب و دسترسی به محصولات بهداشتی زنانه بخشی از راه حل هاي موجود براي رعايت بهداشت قاعدگي است. در اين ميان ایجاد فرهنگی که از بحث و گفتگو و آموزش مناسب برای دختران برخوردار است، اهمیت زیادی دارد. تحقیقات نشان داده است که عدم دسترسی به محصولات و  مدیریت بهداشت قاعدگی می تواند در هر ماه باعث خودداري دختران از رفتن به مدرسه و جامعه شود.
روز جهاني بهداشت قاعدگی فرصتي مناسب را برای تبلیغ اطلاعات و آگاهي بخشي  در رسانه ها، از جمله رسانه های اجتماعی ایجاد می کند چرا كه کمپین های اطلاع رسانی عمومی می توانند به درگیر شدن در تصمیم گیری و  گفتگوهای سیاسی واجتماعي  کمک کنند.
این روز فرصتی است برای حمایت از ادغام مدیریت بهداشت قاعدگی (MHM) به سیاست ها و برنامه های جهانی، ملی و محلی.
تعریفي كه از مدیریت بهداشت قاعدگی (MHM) پذیرفته شده  این است: زنان و دختران نوجوان از مواد تمیز برای جذب یا جمع آوری خون قاعدگی استفاده م کنند و این مواد را می توان در حریم خصوصی تغییر داد که اغلب برای مدت قاعدگی ضروری است.
MHM همچنین شامل استفاده از صابون و آب مورد نیاز برای شستن بدن  است وهمچنين  دسترسی به امکانات برای دفع مواد مورد نياز در دوران قاعدگي است.
"زنجیره ارزش" مربوط به مدیریت بهداشت قاعدگی شامل چهار جنبه است: آگاهی، دسترسی، استفاده و مدیریت زباله است.
واژه "سلامت قاعدگی" گسترده تر از بهداشت قاعدگی است. این واژه شامل شیوه های مدیریت بهداشت قاعدگی و عوامل سیستماتیک گسترده تري  است که قاعدگی را با سلامتی، رفاه، جنسیت، آموزش، حقوق صلح آمیز، توانمند سازی و حقوق بشر (به ویژه حقوق بشر برای آب و بهداشت) مرتبط می کند.
در حال حاضر، بیش از نیمی از زنان در سن باروری هستند و قاعدگی یک واقعیت ماهانه است. با این حال در سراسر جهان، بسیاری از زنان به دلیل دسترسی محدود یا هزینه های بیش از حد به محصولات بهداشتی قاعدگی یا امکانات بهداشتی دسترسی ندارند. افسانه ها و نگرانی هایی که در موضوع قاعدگی (در برخي كشورها و آداب و سنن) رخ می دهد، باعث می شود تا برخی از زنان و دختران از محيط مدرسه ، کار یا جامعه رها شوند و در انزوا بمانند. زنان و مردان در هر سنی بايد از طریق گفتگوی آزاد و آموزش در خانه و مدرسه برای اهمیت حفظ سلامت قاعدگی از اهمیت بهداشت دوران قاعدگی آگاهی می یابند و با ارتباط با این مسئله اغلب ناگفته بيان و مديرت بهداشت را تقویت کنند.
شعار روز بهداشت قاعدگی 2019 "وقت عمل است"-(اكنون زمان برای اقدام است) - نه تنها بر فوریت  مسئله ي سلامت عمومی در قاعدگي  تأکید دارد، بلکه بر توانایی تغییر در بهبود شرایط قاعدگی نیز تاکید می کند تا زنان و دختران جهان را تقویت کند تا بتوانند مسير فرصت های اقتصادی و آموزشی  خود را باز کنند.
روز جهاني بهداشت قاعدگي، تاكيد و حمایت از اهمیت مدیریت مناسب بهداشت قاعدگی (MHM) را توسط سازمان های دولتی، بخش خصوصی، رسانه هاو افراد صاحب نظر به ارمغان می آورد.
برای کسب اطلاعات بیشتر از مجموعه منابع به روز درباره بهداشت قاعدگی در Globalwaters.org بازدید کنید.
 
کد مطلب: 108462
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *