۰
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۳

انتظارات حداکثری و سیاستمداران منفعل

علی اکبر مختاری
این روزها رخدادها و اخبار حوزه سیاست در قوه قانونگذاری آن را برجسته تر از دیگر قوا کرده است.
انتظارات حداکثری و سیاستمداران منفعل
این روزها رخدادها و اخبار حوزه سیاست در قوه قانونگذاری آن را برجسته تر از دیگر قوا کرده است. ریاست مجلس در واکنش به فضای انتقادی شکل گرفته پیرامون مجلس گفته است: مجلس یازدهم به حواشی که برای آن ایجاد می کنند توجهی نداشته و تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا در چارچوب وظایف خود با تکیه بر فرهنگ دفاع مقدس ایمان به خداوند و باور به سنت های الهی مشکلات مردم را برطرف کند.
با شرایط به وجود آمده چندین پرسش مطرح می شود که چرا مجلس یازدهم در همان ابتدای کار با حواشی بسیاری مواجه شده است؟ و چرا همه نیروهای سیاسی از مخالفان و منتقدان مجلس انقلابی تا اصولگرایان و عدالتخواهان تا روحانی برنامه تلویزیونی سمت خدا شدیدا و بدون ملاحظه عملکرد نمایندگان مجلس را نقد می کنند. در مقابل نمایندگان اگر چه اکثرا از جبهه اصولگرایی و مدعی اسلام خواهی و انقلابیگری هستند ولی گاها صداهایی از مجلس بلند می شود که احکام اولیه اسلام را نقض می کند و اهالی مجلس  بجای تدوین برنامه و استراتژی درگیر امتیازات و رفاه شخصی شده اند و منفعلانه  برای اثبات پاک دستی و شفافیت و اقناع افکار عمومی مدام به توجیه و واگذاری مزایایی میپردازند که در صورت عدم افشای رسانه ها این مزایا و امکانات را می پذیرفتند.
موضوع اول تغییر ابزار و شرایط رسانه ای جامعه در اطلاع رسانی و پیگیری و رصد بخشهای عظیمی از نخبگان و افراد و دسترسی عموم به شبکه های اجتماعی است. در این وضعیت گرچه حافظه عمومی رفتار و گفتار گذشته نخبگان سیاسی را به یاد نداشته باشد ولی موضع گیری های سیاستمداران و مسئولین در کارزار انتخابات یا زمانی که نیاز به مشروعیت و مقبولیت دارند توسط دوربین ها ثبت و ضبط شده است و در زمانیکه در مسند قدرت هستند با تصویر و ویدئو و صوت گذشته مواجه هستند و میزان صداقت و تعهد آنان در معرض سنجش افکار عمومی قرار می گیرد. لذا شفافیت و پاسخگویی امری جدی و همراه همیشگی سیاست است چنانکه به کمک تکنولوژی و رسانه ها پنهانکاری و انحراف برای قدرتمند ترین و با نفوذترین افراد که درسیستم سنتی گذشته در پس بسیاری از مصلحت اندیشی های کانون های قدرت پنهان می شدند سخت شده است.
نکته اصلی و اساسی در این ماجرا ادعایی است که این مجلس در کارزار انتخابات داشته است. منتخبین اکثرا از جناح اصولگرایی هستند که بدون رقیب در گردونه انتخابات پیروز شده اند و ادعای اکثر نمایندگان تغییر، برگشتن به مسیر انقلاب، جهادی بودن و انقلابیگری بوده است. هم اکنون ملتی که خود پیروز میدان ایثار و شهادت است و هر خانواده ای معنی مقاومت و انقلابگری و ایثار را بهتر از دیگران می شناسد در مقابل رفتار و عملکرد دوگانه نمایندگانی که با بهره گیری از ادبیات ارزشی و واژه های مقدس وارد کارزار سیاست شده اند خشمگین است و چنین رفتارهای منفعت طلبانه را تاب نمی آورد و سیاست زده و منزجر خواهد شد.
نکته اساسی تر اینکه مردم نجیب و رنج کشیده ایران افرادی را انتخاب کردند که به مشکلات و مصائب آنان بپردازند و قرار این بود که افرادی شجاع و مخلص با رویه های رفاقتی و رانتی مبارزه کنند و انتظاراتی فراتر از دوره های گذشته دارند ولی برخی عملکردهای مجلس جدید نشان از آن دارد که کماکان مجلس و نمایندگان تحت تاثیر نیروهای خارج از مجلس قرار دارند و در بر همان پاشنه سابق میچرخد و امیدی به تغییر شرایط نیست.
 
کد مطلب: 137349
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *