۰
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۴

داروی کرونا در ناصر خسرو و داروهای گیاهی

سیف الرضا شهابی
سرکار خانم دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا طی اظهار نظری از داروهای کرونائی در خیابان ناصر خسرو ابراز نگرانی کرد و گفت : "داروهای متعددی در خیابان ناصر خسرو به نام داروی کرونا به قیمت ده ها میلیون تومان فروخته می شود که معلوم نیست از کجا می آیند. داروئی را که سه تای آن ها مثلا سه میلیون تومان بوده اکنون به قیمت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان بفروش می رسد."
داروی کرونا در ناصر خسرو و داروهای گیاهی
سرکار خانم دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا طی اظهار نظری از داروهای کرونائی در خیابان ناصر خسرو ابراز نگرانی کرد و گفت : "داروهای متعددی در خیابان ناصر خسرو به نام داروی کرونا به قیمت ده ها میلیون تومان فروخته می شود که معلوم نیست از کجا می آیند. داروئی را که سه تای آن ها مثلا سه میلیون تومان بوده اکنون به قیمت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان بفروش می رسد." خانم دکتر محرز در ادامه اظهاراتش گفته" :مشخص نیست داروهای گیاهی تولید شده در کرمانشاه چطور بدون تائید کمیته درمان کرونا وارد بازار شده است... اصلا هنوز در کمیته کشوری درمان ستاد  ملی کرونا مطرح و تائید نشده، چطور ممکن است سازمان غذا به آن مجوز بدهد؟ این کارها مردم را سر در گم می کند و باعث می شود میلیون ها تومان برای داروئی خرج کنند که هنوز تائید نشده است ." خانم دکتر محرز همچنین گریزی به متولی امور دارو در کشور زد و اشاره کرد : "وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید بر توزیع این دارو و داروهای دیگری که در بازار آزاد توزیع می شوند بیشتر نظارت کند."
بیانات خانم دکتر محرز را می توان به سه بخش تقسیم کرد:
۱- وجود داروهای  کرونایی در ناصر خسرو و فروش داروی ۳ میلیون تومانی به ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان در این خیابان
۲- داروهای گیاهی ساخته شده در کرمانشاه که بدون مجوز سازمان غذا و دارو در بازار پیدا می شود.
۳- کم کاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای نظارت بر داروهای موجود در بازار.
در مورد اول،  بعد از انقلاب و  خصوصا دوران جنگ و تحولاتی که در حوزه دارو در داخل کشور در حال انجام گرفتن بود خیابان ناصر خسرو که از قبل از انقلاب، محل تبادل دارو و فروش لوازم پزشکی بود تبدیل به مرکز فروش داروهای کمیاب و نایاب شد و چند بار این بازار غیرقانونی دارو مورد حمله نیروهای انتظامی قرار گفت ولی بعد از مدتی به حالت اول بازگشت! در سال های اخیر در حالیکه  کمبود دارو جبران شد و حتی داروهای خارجی هم وارد بازار ایران شد در مقاطعی که داروئی به هر علتی کمیاب می شود در بازار غیرقانونی ناصر خسرو یافت می شود با چند برابر قیمت واقعی و در شرایط نگهداری غیر استاندارد که ضرر مصرفش بیشتر از منافعش در جهت بهبود بیماران است، عرضه می شود. گاهی داروخانه ها در مظان اتهام ورود دارو به ناصر خسرو قرار می گیرند و در مقاطعی شرکت های پخش متهم می شوند و بعضی مواقع از تامین کننده خارجی یا داخلی نام برده می شود و هر بار بعد از بگیر و ببندهای مقطعی و نمایشی همچنان این لانه فساد داروئی کشور خودنمایی می کند و بیماران را به خود جلب می کند و بالاخره  دقیقا مشخص نیست چگونه دارو از این بازار سر در می آورد ولی آنچه که همواره ورد زبان است حضور فعال "مافیا"ی دارو است. این چه مافیای قدرتمندی است که قابل شناسائی نیست و ریشه کن نمی شود؟!
بخش دوم صحبت ایشان مربوط می شود به وجود داروهای گیاهی تولیده شده در کرمانشاه در بازار داروئی که در حالیکه هنوز در کمیته کشوری درمان ملی کرونا مطرح و تائید نشده سازمان غذا و دارو به آن مجوز می دهد.
این موضوع بر می گردد به سیاست فعلی وزارتخانه که ظاهرا سعی و تلاش دارد داروهای گیاهی را جایگزین کند و حداقل در کنار داروهای سنتتیک و شیمیائی و داروهای قابل قبول در مراکز علمی قرار بدهد و به بازار عرضه کند. اگر به استعفای دکتر ملک زاده  معاون سابق وزارت بهداشت توجه شود احتمالا تا حدودی ابعاد قضیه بهتر روشن می شود .
اما، همه این ها بر می گردد به بخش سوم اظهارات خانم دکتر محرز که در مورد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به عنوان متولی داروئی کشور اشاره داشت .
 انتظار این است معاونت داروئی از توانمندی لازم برخوردار باشد و سیاست داروئی وزارتخانه و کشور را تنظیم کند. متاسفانه اکنون عکس آن را شاهدیم و طبق نظر دکتر محرز داروهائی که به تائید علمی مراجع ذیصلاح نرسیده از کانال تائید معاونت داروئی وارد بازار داروئی می شود!
 
کد مطلب: 140495
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *