۰
يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲

بانک مرکزی وسپرده‌گذاران‌ کاسپین

ضیا مصباح
نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها ی مسؤولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای ساماندهی تعاونی‌ها و موسسات اعتباری ، به سرگردانی سپرده‌گذاران انجامیده است .
بانک مرکزی وسپرده‌گذاران‌ کاسپین
نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها ی مسؤولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای ساماندهی تعاونی‌ها و موسسات اعتباری ، به سرگردانی سپرده‌گذاران انجامیده است .
تجمع 27 دیماه سپرده‌گذاران موسسه اعتباری کاسپین مقابل بانک مرکزی و تجمع روز قبل ان مقابل ساختمان کاسپین با تجمعات دیگر یک فرق اساسی داشت و آن اینکه سپرده‌گذاران موسسه‌ای به مشکل برخورده‌اند که از بانک مرکزی مجوز داشته و بانک مرکزی دیگر نمی‌تواند ادعا کند مردم باید ریسک سپرده‌گذاری در غیرمجازها را بپذیرد.
مردم با تکیه بر سخنان مدیران ارشد بانک مرکزی و اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته به دنبال مکانی امن برای گرفتن سود سپرده بیشتر بودند.
برای همین بسیاری موسسه اعتباری کاسپین را انتخاب کردند. این موسسه از 8 تعاونی تجمیعی شکل گرفته بود و بانک مرکزی نیز در آخرین روزهای سال ۹۴ به شرط ساماندهی این 8 تعاونی به کاسپین مجوز رسمی اعطا کرد. مردم هم با خیال آسوده از اینکه این موسسه مجوز دارد و بانک مرکزی پای مجوز را امضا کرده، اقدام به سپرده‌گذاری در شعب مختلف کاسپین کردند.
اما پس از سخنان دادستان تهران مبنی بر وجود زیان ۴ هزار میلیارد تومانی تعاونی فرشتگان(یکی از تعاونی‌های تجمیعی در کاسپین) این موسسه با هجوم مردم برای گرفتن وجه خود روبه‌رو شد.
با بروز این مشکل موسسه سعی کرد با پرداخت اندکی به متقاضیان ، وضعیت را آرام‌تر کند اما مشکل اصلی عدم انتقال و ادغام نهایی 8 تعاونی تجمیعی در موسسه کاسپین عنوان شده است .
با این عدم انتقال عملا تعاونی‌های زیرمجموعه فقط تابلوی کاسپین را یدک می‌کشیدند ولی در عمل مستقل بودند.
با ادامه مراجعه مردم به شعب و درخواست سپرده‌های خود، موسسه کاسپین رسما اعلام کرد که دیگر نمی‌تواند تا قبل از انتقال تمام تعاونی‌های تجمیعی پول بپردازد.
همین موضوع کافی بود تا مردم در مقابل ساختمان مرکزی این موسسه تجمع کرده و خواهان پاسخگویی باشند و بانک مرکزی در یک اطلاعیه خواستار پاسخگویی این موسسه شد و عملا توپ را به زمین کاسپینی‌ها انداخت.

جناب سیف خوب توجه فر مایید :
در اردیبهشت ماه سال ۹۵ که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرد فرمودید:
«لیست و مشخصات بانک‌ها و موسسات غیرمجاز در سایت بانک مرکزی وجود دارد و مردم می‌توانند با مراجعه به این سایت نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌های مجاز مورد تایید بانک مرکزی اقدام کنند». و افزودید : مردم باید همیشه آگاه و مطلع باشند که سرمایه‌گذاری‌ها در موسساتی باشد که دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی هستند و به این امر توجه کنند که سپرده‌گذاری در موسسات غیرمجاز خطر دارد و باید تبعات آن را قبول کنند.
ضمنا در مرداد ۹۴ (خبرگزاری خانه ملت) گفتید «سپرده‌گذاری در موسسات مالی غیرمجاز با توجه به ریسک‌ها و خطراتی که منابع را تهدید می‌کند به صلاح نیست، لذا تاکید می‌کنیم مردم منابع خود را نزد موسسات مجاز سرمایه‌گذاری کنند».
بنابراین سرمایه گذاران با اعتماد به سخنان جنابعالی بعنوان رییس بانک مادر، در دولت تدبیر و امید، با مراجعه به سایت بانک مرکزی و دیدن نام موسسه کاسپین اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در نتیجه از اتهام و گناه سپرده‌گذاری در موسسه فاقد مجوز مبرا هستند.
جناب رییس بانک مرکزی شما با این بیانات مردم را به سرمایه‌گذاری در موسسات مجاز تشویق کرده اید و آنان به این اعتبار در کاسپین که مجاز بوده پول به امانت گذاشته‌اند.
&- تقاضای این جامعه گرفتار معاش که تمام پس انداز سالیان خود را جهت دریافت اجاره مسکن ،کمک خرجی و ادامه زندگی شرافتمندانه ، بدون انحراف از ارزشها ی اخلاقی ....به موسسه مورد تا یید سپرده اند در این مقطع این است که : *دستور فوری بفر مایید بانک مرکزی که مردم را از سپرده‌گذاری در موسسات غیرمجاز منع کرده و این موسسه را معتبر دانسته به میدان عمل وارد شده و از حیثیت مجوز رسمی صادره و حقوق مردم دفاع کند.
* بررسی شود چرا در طول حدود ۱۰ ماهی که موسسه کاسپین مجوز رسمی اخذ کرده انتقال دارایی تعاونی‌های تجمیعی، انتقال حساب‌های بانکی به کاسپین و برگزاری مجمع عمومی را به سرانجام نرسانده و اکنون با فشار وارد شده ، با سرعت وارد گود انتقال شده اند .
*مقصرین و بانیان این وضعیت را که به اعتماد جامعه آسیب جدی رسانده اند با توجه به شرایط و حساسیتها ،طبق دستور و ضرورت و متنبه ساختن دیگر متولیان بی توجه و اهمال کار ، براساس فر مایش جناب روحانی بسرعت شناسایی ،معرفی و مجازات نمایند
* نکته دیگر اینکه نیروی انسانی زحمتکش و نگران شاغل در شعب موسسه ، در پایان سال ، منتظر اقدامات فوری بوده و امید دارند به خیل منتظران شغل نپیوندند .
کد مطلب: 66148
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *