۰
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۱

آهنگ «عقیلی» برای جام جهانی، کوچک است!

شهرام اصغری
روز سی ام اردیبهشت ماه 97 از سرود رسمی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به نام «یازده ستاره» که توسط سالار عقیلی اجرا شده است، رونمایی شد.
آهنگ «عقیلی» برای جام جهانی، کوچک است!
روز سی ام اردیبهشت ماه 97 از سرود رسمی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به نام «یازده ستاره» که توسط سالار عقیلی اجرا شده است، رونمایی شد. در این مدت کوتاه این آهنگ آنطور که باید و شاید نتوانست توجه علاقمندان را به خود جلب کند و حتی انتقادها و مخالفت هایی نیز در فضاهای مجازی و رسانه ای به این شیوه انتخاب سرود رسمی تیم ملی در مسابقات روسیه مطرح شده است.
ای کاش مسئولان فدراسیون برای انتخاب آهنگ تیم ملی فراخوان می گذاشتند تا هنرمندان و مدعیان این عرصه در فضایی سالم و شفاف به رقابت بپردازند و بهترین اثر با آراء هیأت داوران و مردم به عنوان آهنگ تیم ملی انتخاب شود و جوایزی نیز به بهترین آهنگ ها تعلق بگیرد. حتی جالب بود از علاقمندان آنسوی آب ها نیز با رعایت برخی معیارها و ملاک های فرهنگی کشورمان، برای ارائه اثر دعوت به عمل می آمد تا ایرانیان سرتاسر جهان در ساخت بهترین آهنگ تیم ملی مشارکت داشته باشند که این موضوع خود باعث افزایش یکدلی ها و صمیمیت ها به بهانه جام جهانی می شد.
آهنگ تیم ملی باید طوری باشد که مخاطب وقتی برای اولین بار آن را می شنود، لبریز از شور و هیجان شود و با غرور ملی و تعصبی خاص، بارها بدان گوش دهد اما متأسفانه آهنگ ارائه شده از سوی سالار عقیلی و تیمش آنطور که باید و شاید نمی تواند احساس یک ایرانی عاشق وطن و تیم ملی را تحریک کند و بیراهه نگفته ایم اگر بگوئیم، این اثر عقیلی در حد متوسط و معمولی است و برای آوردگاه بزرگی چون جام جهانی بسیار کوچک و کم روح به نظر می رسد. با تمام احترامی که به دیگر آثار ملی و حماسی عقیلی داریم، باید بگوئیم اگر او در یک فضای رقابتی سالم مجبور به کار و تولید اثر می شد، قطع یقین نتیجه کار بسیار بهتر از این می شد با این حال باید منتظر بمانیم و ببینیم مردم از کدام آهنگ های جدید در رابطه با تیم ملی و جام جهانی به خوبی استقبال می کنند؟! بد نیست مسئولان فدراسیون در خصوص نحوه و سبک مدیریتی خودشان برای ادوار آینده تجدیدنظر کنند. مخصوصا بر سر موضوعات اینچنینی که لایه های مختلف مردم در مورد آن نظر می دهند و در کوچه و بازار پیرامون آن به بحث می نشینند!
لازم به ذکر است در جام جهانی 2006 آلمان، علیرضا عصار و امیر تاجیک ترانه تیم ملی را خوانده بودند که در جام جهانی 2014 برزیل، اثر احسان خواجه‌امیری با نام «دروازه‌های دنیا» به تأئید فدراسیون فوتبال رسید.
 
کد مطلب: 87261
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *