۰
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۸
عزم جدی دولت برای تغییر استاندار قزوین و باقی قضایا

پشت پرده بخشنامه احمدی نژاد علیه نمایندگان مجلس

پشت پرده بخشنامه احمدی نژاد علیه نمایندگان مجلس

پشت پرده بخشنامه احمدی نژاد به مسئولان اجرایی درباره ضرورت دخالت نکردن نمایندگان در انتصاب مدیران اجرایی، اختلاف نظر اصولگرایان برای تصدی پست های حساس در آستانه انتخاباتی شدن فضای سیاسی است.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، احمدی نژاد در هفته گذشته بخشنامه غیره منتظره ای را به مسئولان اجرایی کشور ابلاغ کرد که در آن آمده بود مسئولان اجرایی باید مانع هر گونه دخالت نمایندگان در انتصاب مدیران اجرایی شوند و در صورتی که مانع نشوند با آنها برخورد خواهد شد. این بخشنامه پرسش برانگیز ابهام های زیادی را در ذهن کارشناسان سیاسی ایحاد کرد. از قرار معلوم با نزدیکی شدن به انتخابات ریاست جمهوری، فضای سیاسی استان ها حاکی از اختلاف نظر شدید اصولگرایان برای تصدی پست های حساس مدیریتی است. اگرچه دولت مسئول مستقیم انتصاب ها در دستگاه اجرایی است اما اصولگرایان و به ویژه نمایندگان مجلس اصرار دارند که دولت باید برای انتخاب استاندارها نظر آنها را هم تامین کند و در واکنش به همین اصرار و فشار نمایندگان اصولگرا بود که احمدی نژاد در هفته گذشته این بخشنامه را صادر کرد.
از قرار معلوم این اختلاف ها در استانهایی مانند قزوین، با شایعه مربوط به برکناری قریب الوقوع برخی مدیران ارشد هم بی ربط نیست. آن طور که در محافل سیاسی استان قزوین نقل می شود عزم دولت برای برکناری عجم استاندار فعلی جزم شده است. عجم استاندار فعلی که پیش از این معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان بود، در مصاحبه با یک هفته نامه محلی در پاسخ به سوالی درباره شایعه برکناریش از استانداری از اصل موضوع طفره رفته و اشاره کرده اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد تمکین خواهیم کرد. این اظهارنظر نشان می دهد که شایعه ها درباره برکناری وی جدی است. در عین حال محافل خبری استان قزوین

از قرار معلوم این اختلاف ها در استانهایی مانند قزوین، با شایعه مربوط به برکناری قریب الوقوع برخی مدیران ارشد هم بی ربط نیست. آن طور که در محافل سیاسی استان قزوین نقل می شود عزم دولت برای برکناری عجم استاندار فعلی جزم شده است
هم بااشاره به احتمال برکناری عجم از چهار گزینه به عنوان جانشین احتمالی وی نام می برند؛ عباس زاده مشکینی متولد اردبیل و از نزدیکان احمدی نژاد و دیگری صابری استاندار سابق قزوین، فاطمه آجرلو نماینده سابق کرج و فرهادی استاندار سابق البرز. با قطعی شدن این تحولات نمایندگان استان هم به تکاپو افتاده اند تا فرد مورد نظرشان را به دولت تحمیل کنند و بخشنامه احمدی نژاد به مسئولان اجرایی در واقع واکنشی به این تکاپو و موارد مشابه آن در سایر استانهاست. البته این بخشنامه احمدی نژاد و در واقع دست رد وی به سینه نمایندگان بی جواب نماند و حسینی نماینده مردم قزوین و آبیک در گفتگو با فارس اعلام کرد«: بنده هم با نظر رئیس جمهور محترم موافقم و به ایشان حق می‏‌دهم که از مجموعه تحت مدیریتش بخواهد با شجاعت مسئولیت کارهایشان را بپذیرند، همچنین هرگونه دخالت افراطی نمایندگان مجلس در امور مدیریت اجرایی و عزل و نصب‏‌ها را مضر می‏‌دانم؛ اما سخن من با بالاترین مسئول اجرایی کشور این است: مگر دادن مشورت به مدیران اجرایی برای کمک به انتخاب نیروهای فعال و لایق اشکال دارد؟ مگر نه این است که خود مسئولان اجرایی هم برای انتخاب فرد اصلح با رایزنی و مشورت به نتیجه می‏‌رسند، پس چه اشکالی دارد یکی از طرف‏‌های مشورت، نمایندگانی باشند که برخاسته از رأی مردم هستند و از نزدیک در جریان تصمیمات متخذه توسط مسئولان دولتی و اثر آن بر حوزه انتخابیه و بازخورد آن از طرف مردم قرار دارند؟»
به هر حال در آستانه انتخاباتی شدن فضای سیاسی کشور این اختلاف ها باعث نگرانی چهره ها و جریان های معتدل عقل اندیش است. شاید حرف کسانی که معتقد بودند باید در قانون برگزاری انتخابات و نقش مجری آن تغییراتی ایجاد کرد؛ این روزها بهتر فهیمده شود.

کد مطلب: 10177
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *