۱۳
۲
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵
مردم‌سالاری آنلاین بررسی می‌کند

سایپا قرارداد خود با خریداران خودرو را زیرپا می‌گذارد؟

خودرویی که در یک روز ثبت‌نام شده اما دو قیمت دارد!
شرکت سایپا باز هم در نحوه برخورد با مشتریان خود، دست به اقداماتی زده که آن‌ها را نگران کرده است. این اقدامات جدید سایپا نیز خلاف عرف و مقررات موجود در کشور است.
مردم سالاری آنلاین اقدامات اخیر شرکت سایپا که خلاف عرف و قانون هستند را بررسی می‌کند.
مردم سالاری آنلاین اقدامات اخیر شرکت سایپا که خلاف عرف و قانون هستند را بررسی می‌کند.
شرکت سایپا باز هم در نحوه برخورد با مشتریان خود، دست به اقداماتی زده که آن‌ها را نگران کرده است. این اقدامات جدید سایپا نیز خلاف عرف و مقررات موجود در کشور است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، شرکت سایپا اخیراً زمان تحویل خودرو در قراردادهای پیش‌فروش را ۱۲۰ روز پس از ارسال دعوت‌نامه از طرف خودروساز و تکمیل وجه توسط خریدار اعلام کرده است. این بازه زمانی درنظر گرفته‌شده پس از تکمیل وجه برای تحویل خودرو، کاملاً خلاف قانون است.
در طرح‌های پیش‌فروش، طبق قراردادهای منعقدشده بین خودورساز و خریداران، خودروساز موظف است حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز پس از ارسال دعوت‌نامه و تکمیل وجه، خودرو را به خریدار تحویل دهد. این موضوع به صراحت در قراردادهای امضاشده مطرح شده است. مشخص نیست شرکت سایپا بر چه اساسی تصمیم گرفته است این بازه زمانی یک‌ماهه را به چهار ماه افزایش دهد!
برخی از خریداران می‌گویند اگر شرکت سایپا توانایی تحویل خودرو را طبق بندهای قرارداد ندارد، چرا سرمایه خریداران خودرو را چهار ماه پس از تکمیل وجه محبوس می‌کند. آن‌ها می‌گویند چرا شرکت سایپا یک ماه مانده به تحویل خودرو، دعوت‌نامه ارسال نمی‌کند و به جای این راه‌حل منطقی و پرداخت جریمه دیرکرد به خریداران، راه افزایش غیرقانونی مدت زمانِ تحویل خودرو به چهار ماه پس از تکمیل وجه را انتخاب کرده است.
با توجه به سابقه موجود، برخی از خریداران، نسبت به این موضوع که حتی شرکت سایپا، چهار ماه پس از تکمیل وجه هم خودرو را تحویل دهد، شک و تردید دارند.
وزارت صنعت پیش از این با ورود خود مانع از این شد که خودروسازان، قیمت خودروهای با موعد تحویل ابتدای شهریور تا آخر دی‌ماه را افزایش دهند و این خودروها را با قیمت‌های جدید به ثبت‌نام‌کنندگان خودرو تحویل دهند. عطف به‌ماسبق کردن افزایش قیمت خودرو، خلاف آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، مصوب ۲۲ فرودین ۹۵، بود و به همین دلیل وزارت صنعت نهایتاً مانع از این افزایش قیمت شد. باید دید این بار هم که شرکت سایپا می‌خواهد قرارداد امضاشده با خریداران خودرو را زیرپا بگذارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت ورود می‌کند و مانع از افزایش مدت زمان تحویل خودرو به چهار ماه پس از تکمیل وجه می‌شود یا خیر؟
علاوه بر این، شرکت سایپا جدیداً دست به اقدام دیگری زده است که خلاف عرف و منطق است. این اقدام به نحوه قیمت‌گذاری خودروی چانگان مربوط می‌شود.
 
معضل تحویل خودروهای چانگان
شرکت سایپا خودروی چانگان با موعد تحویل دی‌ماه امسال را به ثبت‌نام‌کنندگان با قیمت قدیم این خودرو، یعنی ۷۵ میلیون تومان، تحویل می‌دهد. اما برای کسانی که طبق قراردادهای پیش‌فروش قرار بوده این خودرو را در ماه بهمن تحویل بگیرند، وضعیت فرق می‌کند.
برخی از خریداران خودروی چانگان به مردم سالاری آنلاین گفته‌اند که شرکت سایپا به آن‌ها اعلام کرده که خودروهای با موعد تحویل بهمن‌ماه مشمول افزایش قیمت می‌شوند؛ این در حالی است خودروهای موعد تحویل دی و بهمن، طبق یک بخشنامه و در یک روز و یک ساعت، پیش‌فروش شده‌اند.
یکی از خریداران خودروی چانگان به مردم سالاری آنلاین می‌گوید: «بنده و امثال من چانگان را در ۲۸ مرداد ۹۷ ثبت‌نام کردیم که زمان تحویل در بخشنامه دی و بهمن بود که در کمتر از یک دقیقه پُر شد و تحویل بهمن قسمت بنده شد. طبق دستور وزیر محترم صنعت، ظاهرا قرار شده خودروهای تحویل آبان و دی با قیمت ۷۵ میلیون تومان باشد و این خیلی ظلم است که امثال ما که همزمان و طبق یک بخشنامه ثبت‌نام کردیم، این خودرو را با قیمت بالاتری بگیریم».
قیمت کارخانه این خودرو تا آخر دی‌ماه حدود ۷۵ میلیون تومان و همین قیمت برای بهمن‌ماه ۱۲۷ میلیون تومان است. باتوجه به این اختلاف قیمت، موضوع تحویل خودروهای چانگان به نگرانی مهم ثبت‌نام‌کنندگان این خودرو تبدیل شده است. کسانی که طبق قرارداد در بهمن ماه می‌بایست خودروی چانگان خود را تحویل بگیرند، می‌گویند چون ثبت‌نام طبق یک بخشنامه و در یک زمان انجام شده، خودروهای چانگانِ سررسیدشده در بهمن نیز نباید مشمول افزایش قیمت شوند.
این درخواست ثبت‌نام‌کنندگان خودروی چانگان نیز کاملاً منطقی است؛ چرا که هیچ تفاوتی بین آن‌ها و ثبت‌نام‌کنندگانی که برحسب اتفاق، موعد تحویل خودرویشان دی‌ماه امسال تعیین‌شده، وجود ندارد. باید دید آیا شرکت سایپا در این مورد، نگرانی مشتریان خود را رفع می‌کند یا خیر؟
 
بیشتر بخوانید:
شوک‌هایی که سایپا به مشتریان خود وارد کرده است
 
کد مطلب: 102187
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
لطفا نگذارید حق مسلم ما چانگانی ها از بین برود.
محسن
Iran, Islamic Republic of
آخه چطور میشه در عرض یک ماه از 75 میلیون بشه 127 میلیون مگه چه اتفاقی در یک ماه افتاده که یک ماشین 75 میلیونی 70 درصد گران شود. مردم از کجا بیارن بعضی ها وام گرفتن که ماشین بخرن برای شب عید حالا چطور 52 میلیون بیشتر بدهند!؟
امیر
Iran, Islamic Republic of
برای ایران خودرو هم همین طوره. در یک بخش نامه در یک ساعت ثبت نام کردیم کسایی که دی ماه تحویل میگیرن قیمت قبله اما ما چون یه ماه دیر تر میگیریم با اینکه همزمان پول واریز کردیم گرونتر حساب میشه.عدالت کجاست؟؟؟؟؟
حسین
Iran, Islamic Republic of
سلام، ضمن تشکر از مردم سالاری، فرهنگی بازنشسته هستم و همانطور که در خبر آمده بنده نیمی از قیمت خودرو را (37میلیون)در مرداد ماه هنگام ثبت نام خودرو به حساب شرکت سایپا واریز کردم به این قصد که بهمن ماه با پرداخت نیمی دیگر از وجه خودرو، آن را نهایتا با قیمت75 میلیون دریافت کنم. در دی ماه بدون مصوبه و مجوز قانونی سایپا محصولات خود را گران کرد در حالی که اوایل سال نیز افزایش انجام شده و تکرار آن وجاهت نداشته که با دخالت وزیر صمت افزایش قیمت برای حواله های تا ماه دی لغو شد و متاسفانه تلکلیف امثال بنده که حواله بهمن داریم مشخص نشدو ظاهرا قصد افزایش قیمت دارند. ما آخرین گروه پیش فروش چانگان هستیم فرقمان به دی ماه که در یک زمان و یک شرایط ثبت نام کردیم چیست.بنده خواستار و پیگیر یکسان سازی قیمت دی و بهمن به قیمت قبل هستم.
Iran, Islamic Republic of
سلام
وقت بخیر
ایرانخودرو طبق این شرایط اعلامی در مردادماه خودرو ثبت نام کرده
قیمت رو مشخص کرده و پنجاه درصد قیمت رو گرفته
اما الان دبه کرده
طبق اعلام خودشون تا پایان دیماه قیمت قبل هستش
خب گناه ما چیه که تحویل بهمن و اسفند هستیم
همگی در تاریخ 29 مرداد ثبت نام کردیم و فقط تاریخ تحویلها فرق داره
وگرنه شرایط بازار و نرخ دلار و تورم برای همه ما یکسان بوده
پس چرا باید اینهمه تفاوت در قیمت یک برنامه فروش باشه
این مصداق بی عدالتی و رفتار سلیقه ای هستش که اصلا کارشناسی شده نیستش
نه آورده بروز شده و نه قیمت مشخص شده
لطفا پیگیری کنید
با تشکر
امیر
Iran, Islamic Republic of
در پیشفروش های بیست و نهم مرداد طرح عید تا عید ایران خودرو نیز که با یک برنامه فروش و مبلغ پرداختی و شرایط و زمان یکسان بوده نیز برای مثال خوردو هایما با مبلغ واریزی اولیه پنجاه و دو میلیون و دویست هزار تومان برای حواله های دی با قیمت قبل و حواله های بهمن و اسفند با قیمت جدید اعلام شده است. و جالب توجه است که این طرح عید تا عید فقط برای چهار گروه خودرویی حواله بهمن و اسفند داشته است. و ماشین های دی تحویل نیز گردیده اما هنوز از دعوتنامه بهمن خبری نیز نیست.
حمید
Iran, Islamic Republic of
کاملا صحت داره خبر . منم تو مرداد ماه خودروی چانگان ثبت نام کردم . اون زمان هم تحویل دی ماه و هم بهمن موجود بود . که چون دی ماه تو چند ثانیه پر شد ، مجبور شدم بهمن ماه را انتخاب کنم . و الان با نمایندگی سایپا صحبت کردم گفت دیماه به قیمت قبل یعنی حدود 75 میلیون و تحویل بهمن 127 میلیون است . ولی این موضوع خیلی اجحاف در حق ثبت نام تحویل بهمن ماه است . 50 میلیون تومان اختلاف به خاطر چند ثانیه تاخیر در ثبت نام ...
سجاد
سلام با تشکر از شما بابت درج این مطلب در قسمت چانگان اشاره شده در یک روز و در یک ساعت و با یک بخشنامه پیش فروش شده اما قیمت بهمن و دی فرق داره دقیقا عین همین رفتار در مورد ایران خودرو هم صادقه که یک بخشنامه پیش فروش در اسفند ۹۶ داشته که از شهریور ۹۷ تا اسفند ۹۷ تحویل داشت یه بخش نامه دیگه داشت در خرداد ۹۷ که زمان تحویل آذر و بهمن بود در مرداد ۹۷ باز بخشنامه داشت موعد تحویل دی و بهمن و اسفند بود یه طرح سرمایه گذاری فیروزه ای هم داشت که موعد تحویل از آبان تا اسفند بود الان تمام کسایی که تو این بخش نامه ها ثبت نام کردن در یک روز در یک سایت با یک مبلغ پرداختی معین با یک بخشنامه واحد در حقشون ظلم نمیشه که مبلغ اضافی بابت اینکه تحویل بهمن و اسفند هستند پرداخت کنند لطفاً این رو هم انعکاس بدید در صورت لزوم بخش نامه ها رو براتون میفرستم
مهدی
Iran, Islamic Republic of
بله دقیقا مشکل همینه،اخرین گروه ثبت تام چانگان بوده و سایپا در هنگام ثبت نام جهت موفق شدن توصیه میکرد ماه بالاترو بزنیم،ماهم زدیم بهمن ماه،حالا پنجاه میلیون تومن با دیماه تفاوت داریم،درحالی که تو یکروز و یکساعت و یکربع با دیماه ثبت نام کردیم.خواهش میکنم صدای مارو به گوش مسوولین برسونید
Iran, Islamic Republic of
سلام
وقت همگی بخیر
توی مرداد ماه مثلا یه 206 ثبت نام کردیم تحویل بهمن 97 مثلا.الان بهمن داره تموم میشه هیچ معلوم نیست به چه قیمتی میخوان حساب کنن.مگر غیر از اینه که 50 درصد وجه خودرو رو اول دریافت کردن .پس چرا قیمت نهایی باید به نرخ روز باشه.اگر به قیمت بازار میخواستم بخرم خب دیگه چرا شیش ماه پولمو دادم دست ایرانخودرو.از بازار میخریدیم و پیاده هم نمیموندیم.
کلا انصاف توی این مملکت مرده.جالبه دیماهی ها که با بهمن و اسفند توی یه برنامه فروش بودن با قیمت قبل محاسبه شده اند .اصلا یه وضعی شده ها ...
Iran, Islamic Republic of
به نظر بنده اشتباهه کسی برای خرید خودرو در شرکت سایپا ثبت نام کنه چون همونایی هم که ثبت نام کردند دارند انصراف میدن
Iran, Islamic Republic of
ثبت نام بهمن زدم که شب عید ماشین تحویل بگیرم نه اینکه افزایش قیمت داشته باشه بخدا راضی نیستم. مگه چه فرقی بین ثبت نام دی و بهمن وجود داشت؟
ایمان
Iran, Islamic Republic of
با سلام
من در اردیبهشت با پرداخت نیمی از مبلغ خودرو کوییک یعنی ۴۰ میلیون ثبت نام پیش فروش کرده ام با وعده وزیر و تنظیم بازار (گفتن از بازار نخرید ارزانتر عرضه میکنیم)و امید خرید کمتر از ۸۰ میلیون .اون تاریخ قیمت بازار ۹۴ میلیون بود . حالا میگن قیمت کارخانه ۱۲۹ میلیون شده .
خواستار عرضه خودرو به قیمت قبل هستیم . این کار کلاه برداری نیست پس چیه ؟