۰
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۷
رئیس جمهوری آمریکا متهم به کارشکنی در «اجرای عدالت» شده است

بسیج دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ

انتشار نسخه سانسورشده «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات در زمینه دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا جان تازه‌ای به گروهی از مخالفان دونالد ترامپ داده است تا بار دیگر برای استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده آستین بالا بزنند.
بسیج دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ
انتشار نسخه سانسورشده «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات در زمینه دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا جان تازه‌ای به گروهی از مخالفان دونالد ترامپ داده است تا بار دیگر برای استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده آستین بالا بزنند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، هرچند سانسورشدن این گزارش و عدم نتیجه گیری قطعی آن در موردکارشکنی ترامپ در «اجرای عدالت» باعث خشم دموکرات‌ها شده است، اما برخی از مخالفان سرسخت رئیس جمهوری می‌گویند نتیجه کار مولر دلایل کافی برای آغاز روند استیضاح ترامپ را فراهم می‌کند.
دموکرات‌ها در موضوع استیضاح ترامپ گرفتار دو دستگی شده اند. گروهی این اقدام را بی ارزش می‌دانند و گروهی دیگر حاضرند دوره فعالیت خود در کنگره را صرف این کار کنند. «استنی هویر» رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا به شبکه سی. ان. ان گفت: وی تاکنون در گزارش رابرت مولر نکته‌ای مشاهده نکرده است که موضع رهبری مجلس نمایندگان در خصوص امتناع از آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را تغییر دهد.
این نماینده ایالت مریلند اظهار داشت: با توجه به چیزهایی که ما تاکنون دیده ایم، تلاش برای استیضاح (رئیس جمهوری) در این مقطع ارزش وقت صرف کردن ندارد. صادقانه بگویم، ۱۸ ماه دیگر انتخابات برگزار می‌شود و مردم آمریکا در آن هنگام به قضاوت خواهند نشست.
«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بیش از یک ماه پیش ضمن ابراز مخالفت با استیضاح رئیس جمهوری این کشور گفت که این اقدام در کشور تفرقه می‌اندازد و ترامپ ارزش چنین هزینه‌ای را ندارد.
پلوسی در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست به روابط خود با ترامپ پرداخته و او را عامل اتحاد حزب دموکرات این کشور خوانده بود. پلوسی که ۳۲ سال است عضو مجلس نمایندگان آمریکا بوده و پیشتر نیز در سال ۲۰۰۷ به عنوان اولین زن ریاست این مجلس را به عهده گرفت، دوره ترامپ را پراختلاف‌ترین دوره در سپهر سیاسی کشورش توصیف کرد.

پافشاری برای استیضاح
به گزارش پایگاه خبری هیل، سه تن از رؤسای کمیته‌های دموکرات روز یکشنبه درباره احتمال روند استیضاح علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صحبت کردند اما تاکید داشتند که این تصمیم شبانه اتخاذ نخواهد شد چرا که حزبشان باید محتوای گزارش رابرت مولر بازرس ویژه رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ میلادی آمریکا و اسناد و مدارک پیوست شده آن را بررسی کند.
«آدام شف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان گفت: «هنگامی که مساله به استیضاح مربوط باشد ما باید خیلی سریع درباره آنچه به نفع کشور است تصمیم‌گیری کنیم.»
در همین حال «الایجا کامینگز» رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان گفت: «حتی اگر تلاش استیضاح موفقیت آمیز نباشد در زندگی لحظاتی وجود دارند که ما باید بر اساس حقیقت تصمیماتی اتخاذ کنیم و این تصمیم و نظر ما است.» کامینگز گفت: «اگر روند استیضاح آغاز شود تاریخ به روی مجلس نمایندگان به خاطر ایستادن به پای قانون اساسی لبخند خواهد زد.»
آدام شف در جریان مصاحبه با شبکه‌ای بی سی گفت: «احتمالاً استیضاح بدون اجماع نظر دو حزبی موفقیت آمیز نخواهد بود اما این احتمال نیز وجود دارد که این تلاش موفقیت آمیز باشد و به همین خاطر ما با این وجود روند استیضاح را آغاز می‌کنیم.»
«ال گرین» نماینده دموکرات ایالت تگزاس موضع متفاوتی اتخاذ کرده و با اشاره به ۱۰ فقره از موارد احتمالی مربوط به تلاش ترامپ برای کارشکنی در اجرای عدالت گفت: گزارش مولر «شواهد فراوانی ارائه می‌دهد که می‌توانیم برای استیضاح تلاش کنیم.»
گرین تهدیدکرد در صورتی که کمیته‌های مجلس نمایندگان اقدام به بررسی رونداستیضاح ترامپ نکنند بار دیگر شخصا خودش برای رای گیری در این زمینه در صحن مجلس نمایندگان تلاش خواهد کرد. وی افزود: ما نمی‌توانیم جمهوریخواهان را به دلیل تلاش نکردن برای استیضاح رئیس جمهوری سرزنش کنیم. این ما هستیم که کنترل مجلس نمایندگان را در دست داریم. دستور کار مجلس در اختیار ماست. این وظیفه ماست که وارد عمل شویم. گزارش مولر به ما ارائه شده است. او ۱۰ مورد ارائه کرده تا آن‌ها را بررسی کنیم. اکنون باید در این موارد دست به اقدام بزنیم.
گرین در کنگره قبلی که تحت کنترل جمهوریخواهان بود دو بار برای استیضاح ترامپ تلاش کرد و هر بار حدود ۶۰ نفر از نماینده‌های دموکرات از طرح وی حمایت کردند. این نماینده دموکرات در طرح‌های پیشین خود برای استیضاح ترامپ اعلام کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا با دامن زدن به تنش‌های نژادی «بذر تفرقه در میان مردم ایالات متحده افکنده است». او در ماه فوریه گفته بود که بار دیگر برای استیضاح ترامپ تلاش خواهد کرد، اما تاکنون طرحی ارائه نکرده است.

واکنش تند ترامپ به بحث استیضاح
این در حالی است که پس از مطرح شدن تمامی این اظهارات و حتی مخالفت نانسی پلوسی و برخی دیگر دونالد ترامپ تویئتی منتشر کرده و در آن دموکرات‌هایی را که به دنبال استیضاح وی بودند، هدف گرفت. ترامپ در این توییت نوشت: چطور یک رئیس جمهوری جمهوری خواه را به خاطر جرمی که دموکرات‌ها مرتکب آن شده‌اند استیضاح می‌کنید؟ آمریکا را دوباره با عظمت می‌کنیم.
ترامپ در توییتی دیگر پیش بینی کرد برنامه‌های دموکرات‌ها برای انجام تحقیقات در خصوص وی و دولتش وقت زیادی را از آنها در سال ۲۰۲۰ میلادی می‌گیرد. ترامپ در این توییت همچنین مدعی شد که تحقیقات دموکرات‌ها وقت تلف کردن است و آنها با این کار هزینه زیادی برای آمریکا به وجود می‌آورد.
ترامپ مدعی شد: علیرغم در کار نبودن تبانی و مانع تراشی دموکرات‌ها چپ گرای افراطی نمی‌خواهند به کار خود بپردازند و در راستای منافع مردم قوانینی را تصویب کند. آنها تنها می‌خواهند تحقیقات انجام دهند و وقت تلف کنند. این هزینه بسیاری زیادی برای کشورمان خواهد داشت و باعث می‌شود که وقت زیادی از دموکرات‌ها در سال ۲۰۲۰ میلادی گرفته شود.
اصل ماجرا
وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه سرانجام نسخه‌ای سانسورشده از گزارش «رابرت مولرم بازپرس ویژه تحقیقات دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده را منتشر کرد. این گزارشی حاکی است که به شواهد قطعی دال بر بی گناهی رئیس جمهوری در «کارشکنی در اجرای عدالت» دست نیافته، اما او را تبرئه نیز خواهد کرد.
این گزارش در ۴۴۸ صفحه منتشر شده و حاصل ۲۲ ماه فعالیت تیم حقوقی مولر است. در گزارش آمده است: اگر پس از بررسی کامل حقایق اطمینان یافته بودیم که رئیس جمهوری مرتکب کارشکنی در اجرای عدالت نشده است، آن را بیان می‌کردیم. اما باتوجه به حقایق و استانداردهای حقوقی نتوانستیم به این نتیجه برسیم.
تیم مولر ۱۰ موضوع را در رابطه با کارشکنی ترامپ در اجرای عدالت در تحقیقات خود مورد بررسی قرار داده که اخراج «جیمز کومی» مدیر پیشین اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف. بی. آی) و فشار بر «جف سنشز» وزیر سابق دادگستری برای دخالت در این پرونده از جمله این موضوعات است. مولر همچنین نتیجه گیری کرد: اعضای ستاد انتخاباتی ترامپ با اقدامات مداخله جویانه دولت روسیه در انتخابات هماهنگی نکرده بودند. چندین کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌ها هستند از جمله کمیته قضائی و کمیته نظارت همچنان به تحقیقات درباره ترامپ و دولتش ادامه می‌دهند.
گزارش: علی ودایع
 
کد مطلب: 106457
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *