۰
يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۱
"مردم سالاری آنلاین" گزارش می دهد:

لایحه جدید جمهوری خواهان کنگره برای افزایش فشار بر ایران

به تازگی تعدادی از جمهوری خواهان کنگره آمریکا لایحه ای با عنوان "مخالفت با برداشته شدن تحریم های تحمیل شده بر ایران بدون پرداختن به موضوع برنامه هسته ای، شامل توسعه موشک های بالستیک و حمایت از تروریسم و فعالیت های بی ثبات کننده" را ارائه داده اند.
لایحه جدید جمهوری خواهان کنگره برای افزایش فشار بر ایران
به تازگی تعدادی از جمهوری خواهان کنگره آمریکا لایحه ای با عنوان "مخالفت با برداشته شدن تحریم های تحمیل شده بر ایران بدون پرداختن به موضوع برنامه هسته ای، شامل توسعه موشک های بالستیک و حمایت از تروریسم و فعالیت های بی ثبات کننده" را ارائه داده اند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، مایک گالاگر نماینده جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین طراح این طراح است که در تاریخ 20 می 2019 به کنگره ارائه شده و لیز چینی از ایالت وایومینگ، ویکی هارتزلر از ایالت میسیوری، پیتر کینگ نماینده حوزه انتخابیه دوم نیویورک، مارک میدوز و تد باد از کارولینای شمالی، ماریو دیاز  و مت گاتز از فلوریدا و رندی وبر از تگزاس همگی از حزب جمهوری خواه از آن حمایت می کنند.
در متن لایحه آمده: از آنجایی که در برجام، تحریم ها در دولت اوباما تحت واژه (مرتبط با هسته ای) معلق شدند اما این عبارت یک واژه به رسمیت شناخته شده در قوانین موجود مرتبط با تحریم های ایران نیست، لذا این لایحه ارائه شده است.
در واقع جمهوری خواهان در نظر دارند تا با طرح سایر موضوعات غیرهسته ای و رجوع به دو قانون سال های 2010 و 1996 در خصوص تحریم های ایران، قید تحریم های هسته ای را بردارند تا ایران را با دلایل مختلف تحت فشار قرار دهند و به نوعی از اعتبار برجام که تنها این قید را در نظر گرفته بود، بکاهند.
این لایحه 3 خواسته دارد:
1: مجدد تایید شود که سیاست ایالات متحده امریکا عدم اجازه به ایران برای به دست آوردن توانایی دستیابی به سلاح های هسته ای است.
2: تصمیم گرفته شود که برداشتن تحریم ها یا لغو آنها تنها در شرایطی که ایران تحت پوشش بخش 401 "قانون جامع تحریم ها، مسئولیت پذیری و محرومیت ایران" مصوب سال 2010 و بخش 8 قانون "ایلسا" مصوب سال 1996 قرار گیرد، امکان پذیر خواهد بود. لازم به ذکر است قانون ایلسا هر شرکتی را که با ایران به میزان بیش از ۲۰ میلیون دلار تجارت داشت نیز تهدید به اعمال تحریم کرد.
3: درخواست مجدد برای ترمیم یا تسکین تحریم ها علیه ایران مانند آنچه در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رخ داد، رد می شود.
در واقع بخش 8 قانون "ایلسا" مصوب سال 1996 که بخش انرژی ایران را هدف تحریم ها قرار داده به گونه ای وضع شده که برای لغو تحریم های ایران، رئیس جمهور ایالات متحده باید تایید کند که تلاش های ایران برای طراحی، توسعه، دستیابی و تولید به چندین مورد متوقف شده است.این موارد شامل ابزار هسته ای یا مواد و تکنولوژی های مرتبط به آن، تسلیحات شیمیایی، موشک های بالستیک و تکنولوژی پرتاب موشک های بالستیک می شود. همچنین رئیس جمهور باید تایید کند که نام ایران از لیست کشورهایی که برای حمایت مکرر از اقدامات تروریستی بین المللی توسط این کشور مشخص شده، پاک شده است. همچنین طبق این بخش از قانون، رئیس جمهوری باید تایید کند که ایران هیچ تهدید قابل توجهی برای امنیت ملی، منافع یا متحدان آمریکا نخواهد بود.
همچنین در "قانون جامع تحریم ها، مسئولیت پذیری و محرومیت ایران"  مصوب سال 2010 آمده است که لغو تحریم های ایران باید پس از تایید رئیس جمهوری مبنی بر توقف فعالیت های ایران بر حمایت از تروریسم و تلاش برای توسعه و طراحی موشک های بالستیک و سلاح های هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی باشد.
در این لایحه جمهوری خواهان ضمن انتقاد از دولت اوباما آورده اند که مطابق واژه های به کار رفته در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) تحریم ها علیه موسسات مالی، کشتی های باربری، هواپیماها و خیریه هایی که با برنامه هستی ایران مرتبط نبودند، لغو شده بود.
گفتنی است این لایحه به کمیته روابط امور خارجه کنگره ارجاع شده و مراحل ابتدایی خود را می گذراند.
 
نویسنده و مترجم: محمد جواد موسوی زاده
منبع: سایت کنگره آمریکا -  www.congress.gov
https://www.congress.gov/bill/116th-congress/house-resolution/390/text?q=%7B%22search%22%3A%5B%22Iran%22%5D%7D&r=4&s=5
 
کد مطلب: 109123
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *