۲۵
۴
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۳
"مردم‌سالاری آنلاین" گزارش می‌دهد

جلیل سبحانی، جعبه سیاه پتروشیمی‌گیت کیست؟

بمب‌های خبری پرونده پتروشیمی در راه خواهد بود؟
جلیل سبحانی مدیرعامل شرکت اسپک، از شرکت‌های زیرمجموعه بازرگانی پتروشیمی، اخیراً بازداشت شده است. گفته می‌شود جلیل سبحانی دارای اطلاعات ارزشمندی در مورد فساد بزرگی است که در شرکت بازرگانی پتروشیمی بلافاصله پس از خصوصی‌سازی این شرکت صورت گرفته و با تحقیق و تفحص از او، ممکن است شاه‌مهره‌های پتروشیمی‌گیت از سایه خارج شده و در معرض داوری و عدالت قرار گیرند.
جلیل سبحانی مدیرعامل اسپک و جعبه سیاه پرونده پتروشیمی گیت
جلیل سبحانی مدیرعامل اسپک و جعبه سیاه پرونده پتروشیمی گیت
جلیل سبحانی مدیرعامل شرکت اسپک، از شرکت‌های زیرمجموعه بازرگانی پتروشیمی، اخیراً بازداشت شده است. گفته می‌شود جلیل سبحانی دارای اطلاعات ارزشمندی در مورد فساد بزرگی است که در شرکت بازرگانی پتروشیمی بلافاصله پس از خصوصی‌سازی این شرکت صورت گرفته و با تحقیق و تفحص از او، ممکن است شاه‌مهره‌های پتروشیمی‌گیت از سایه خارج شده و در معرض داوری و عدالت قرار گیرند. جلیل سبحانی کیست و بازداشت او چگونه می‌تواند معماهای بزرگ پتروشیمی‌گیت را حل کند؟
به گزارش مردم سالاری آنلاین، جلیل سبحانی متولد سال ۱۳۴۳ در شازند اراک است. او که کارمند پتروشیمی شازند اراک بود در سال ۱۳۷۸ به گفته خودش «به دستور محمدرضا نعمت‌زاده»، که در آن زمان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود، به تهران می‌آید و در شرکت اسپک مشغول به کار می‌شود.
شرکت طراحی مهندسی وتامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی که به اختصار اسپک نامیده می‌شود، در سال ۱۳۷۷ با هدف ساخت نیازهای صنعت پتروشیمی در داخل کشور، تاسیس شد. یک سال پس از تأسیس این شرکت، جلیل سبحانی کار خود را در شرکت اسپک، ابتدا به‌عنوان مدیر یکی از واحدها و سپس مدیر بازرگانی و مدیر مهندسی آغاز کرد.
اصل ماجرا اما از آذر سال ۱۳۸۸ شروع می‌شود. در آذرماه سال ۱۳۸۸ و در حالی که مسعود میرکاظمی وزیر نفت در دولت دوم احمدی‌نژاد بود، شرکت اسپک به همراه شرکت بازرگانی پتروشیمی، خصوصی‌سازی شد. در یک معامله‌ بسیار شبهه‌ناک، حدود ۵۵ درصد سهام شرکت بازرگانی پتروشیمی با تمام شرکت‌ها و دفاتر تابعه آن، با قیمتِ کمی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت سرمایه‌گذاری ایران و شرکای آن واگذار شد.
چهره اصلی در شرکت سرمایه‌گذاری ایران، علینقی خاموشی است و هنوز هم در وب‌سایت شرکت سرمایه‌گذاری ایران، پیام او به‌عنوان رئیس هیأت مدیره موجود است. علینقی خاموشی به‌عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ایران در سال ۱۳۸۹ که دیگر کنترل شرکت بازرگانی پتروشیمی را در دست گرفته بودند و چهار صندلی از هفت صندلی هیأت مدیره بازرگانی پتروشیمی در اختیار آن‌ها بود در هتل همای
در آذرماه سال ۱۳۸۸ و در حالی که مسعود میرکاظمی وزیر نفت در دولت دوم احمدی‌نژاد بود، شرکت اسپک به همراه شرکت بازرگانی پتروشیمی، خصوصی‌سازی شد. در یک معامله‌ بسیار شبهه‌ناک، حدود ۵۵ درصد سهام شرکت بازرگانی پتروشیمی با تمام شرکت‌ها و دفاتر تابعه آن، با قیمتِ کمی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت سرمایه‌گذاری ایران و شرکای آن واگذار شد.
تهران، در کنار رضا حمزه‌لو، بیستمین سالگرد تأسیس شرکت بازرگانی پتروشیمی را جشن گرفتند. رضا حمزه‌لو که اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، پس از خصوصی‌سازی است، هم‌اکنون متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی است. قبل از آن‌که دوباره به واگذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی بازگردیم، سیر ترقی جلیل سبحانی در شرکت اسپک را بررسی کنیم.
 عیلنقی خاموشی در کنار رضا حمزه‌لو در مراسم بیستمین سالگرد تأسیس شرکت بازرگانی پتروشیمی در سال ۱۳۸۹
 
جلیل سبحانی مدیرعامل شرکت اسپک در تمام سال‌های پس از خصوصی‌سازی
۱۰۰ درصد سهام شرکت اسپک، متعلق به شرکت بازرگانی پتروشیمی است و لذا شرکت اسپک نیز از شرکت‌های تحت پوشش شرکت سرمایه‌گذاری ایران محسوب می‌شود. از زمانی که شرکت اسپک در سال ۱۳۸۸ خصوصی‌سازی شده است تاکنون، جلیل سبحانی مدیرعامل آن است.
در فضای غیررسمی ادعا شده که شرکت اسپک، یکی از مهم‌ترین، راهبردی‌ترین و گران‌قیمت‌ترین تجهیزات صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی کشور، یعنی کاتالیست‌های مورد نیاز این صنایع را از چین وارد می‌کرده و بعضاً با تغییر بسته‌بندی، آن را به‌جای تولیدِ داخلی به شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها می‌فروخته است. طبق این ادعا، کاتالیست‌های فروخته‌شده توسط این شرکت کیفیت بسیار ضعیفی داشته‌اند و همزمان گفته می‌شود که این شرکت با لابی کردن و رایزنی، مانع از این می‌شده که کاتالیست‌های با کیفیت مناسب، وارد کشور شود! همچنین گفته می‌شود که شرکت اسپک، تجهیزات را با به بهانه دور زدن تحریم‌ها، با قیمت بسیار گران به شرکت‌ها می‌فروخته و سود کلانی از این راه به جیب زده است.
در واقع، این ادعا مطرح است که شرکت اسپک، با دستاویز قرار دادن تولید داخل، اقدام به واردات تجهیزات بی‌کیفیت کرده و یک بازار انحصاری در واردات تجهیزات صنعت پتروشیمی برای خود ایجاد کرده است. اینها ادعاهایی است که نیازمند بررسی دستگاه قضایی است. جلیل سبحانی، علاوه بر شرکت اسپک، به نمایندگی از شرکت هونام مهر پارس، رئیس هیئت مدیره شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا است. شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا،
چهره اصلی در شرکت سرمایه‌گذاری ایران، علینقی خاموشی است و هنوز هم در وب‌سایت شرکت سرمایه‌گذاری ایران، پیام او به‌عنوان رئیس هیأت مدیره موجود است. علینقی خاموشی به‌عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ایران در سال ۱۳۸۹ که دیگر کنترل شرکت بازرگانی پتروشیمی را در دست گرفته بودند و چهار صندلی از هفت صندلی هیأت مدیره بازرگانی پتروشیمی در اختیار آن‌ها بود در هتل همای تهران، در کنار رضا حمزه‌لو، بیستمین سالگرد تأسیس شرکت بازرگانی پتروشیمی را جشن گرفتند. رضا حمزه‌لو که اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، پس از خصوصی‌سازی است، هم‌اکنون متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی است.
تحت حمایت شرکت اسپک تأسیس شده و در زمینه تولید و فروش کاتالیست‌های راهبردی صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی فعالیت می‌کند.
اکنون که به همت حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران و آیت‌الله رئیسی، ریاست قوه قضائیه، جلیل سبحانی بازداشت شده است، فضای مناسبی شکل گرفته تا در مورد ادعای فروش کاتالیست‌های چینی به جای کاتالیست‌های تولید داخل و تحصیل سودهای کلان از این طریق، تحقیقات جامعی صورت گیرد. طبق کیفرخواست صادره برای متهمان پرونده پتروشیمی، در جریان انتقال ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به کشور، با محوریت شرکت بازرگانی پتروشیمی، در سال‌های ۸۹ تا ۹۱، مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، اخلال در نظام اقتصادی کشور صورت گرفته است. این پرونده تاکنون به بحث صادرات محصولات پتروشیمی و نحوه بازگشت ارزهای صادراتی پرداخته است؛ ادعایی که راجع به شرکت اسپک مطرح شده این است که از طریق واردات تجهیزات موردنیاز صنایع پتروشیمی، سود غیرموجه کلانی به جیب زده است. به نظر می‌رسد که اکنون زمان مناسبی است تا این ادعا به قدر کفایت بررسی شود تا صحت و سقم آن در تحقیقات، مشخص گردد.
امضای تفاهم‌نامه میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا و پژوهشگاه صنعت نفت در اردیبهشت ۹۷
 
تلاش سپاه پاسداران و ریاست قوه قضائیه برای حل تمام معماهای پرونده پتروشیمی ستودنی است و قطعاً در تقویت اعتماد عمومی و بازگرداندن اموالِ بیت‌المال که ممکن است ضایع شده باشند، مفید خواهد بود. در اردیبهشت سال گذشته، تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای با حضور جلیل سبحانی بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا و پژوهشگاه صنعت نفت، برای تولید کاتالیست، امضاء شده است. می‌توان امیدوار بود که در تحقیقاتی که از جلیل سبحانی به عمل می‌آید تمام جوانب این تفاهم‌نامه و قراردادهای اجراشده از اواخر دهه ۸۰ خورشیدی تاکنون بررسی شود تا صحت و سقم ادعاهایی که مطرح هستند، مشخص شود.
 
معماهای حل‌نشده در مورد فعالیت شرکت بازرگانی پتروشیمی
جلیل سبحانی از همان ابتدا در یک زیرمجموعه مهمِ شرکت بازرگانی
در فضای غیررسمی ادعا شده که شرکت اسپک، یکی از مهم‌ترین، راهبردی‌ترین و گران‌قیمت‌ترین تجهیزات صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی کشور، یعنی کاتالیست‌های مورد نیاز این صنایع را از چین وارد می‌کرده و بعضاً با تغییر بسته‌بندی، آن را به‌جای تولیدِ داخلی به شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها می‌فروخته است. طبق این ادعا، کاتالیست‌های فروخته‌شده توسط این شرکت کیفیت بسیار ضعیفی داشته‌اند و همزمان گفته می‌شود که این شرکت با لابی کردن و رایزنی، مانع از این می‌شده که کاتالیست‌های با کیفیت مناسب، وارد کشور شود.
پتروشیمی، مدیرعامل بوده است. او علاوه بر این‌که رئیس هیأت مدیره شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا است، طبق یک آگهی روزنامه رسمی، رئیس هیأت مدیره شرکت پتروشیمیایی تخت جمشید پارس عسلویه وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری ایران نیز هست. جلیل سبحانی احتمالاً اطلاعات ذی‌قیمتی در مورد نحوه خصوصی‌سازی شرکت بازرگانی پتروشیمی داشته باشد.
 بلوک سهام مدیریتیِ شرکت بازرگانی پتروشیمی با چهار شرکت تحت پوشش داخلی (یعنی شرکت‌های مهندسی حمل و نقل پتروشیمی، اسپک، آپادانا پترو بازرگان و کشتیرانی پتروشیمی پارس) و با چندین شرکت و دفتر در خارج از کشور از انگلستان، آلمان و شانگهای گرفته تا هند، پکن و گوانگجو و بالاخره انبارها و مخازن خارج از کشور، تنها با قیمتِ کمی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان، و آن‌هم به‌صورت ۲۰ درصد نقد و مابقی اقساط، به شرکت سرمایه‌‌گذاری ایران فروخته شد. طبق برخی بررسی‌ها ارزش شرکت بازرگانی پتروشیمی به همراه برند آن، در همان سال 88،‌ چند هزار میلیارد تومان بوده است.
شرکت بازرگانی پتروشیمی در حالی در آذر سال ۸۸ به شرکت سرمایه‌گذاری ایران واگذار شد، که ۱۵ نماینده عضو کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی به شمس‌الدین حسینی، وزیر وقتِ امور اقتصادی و دارایی نامه نوشتند و گفتند که شیوه واگذاری این شرکت درست نیست. جلیل سبحانی احتمالاً حرف‌های زیادی در مورد این واگذاری داشته باشد. صرفِ بررسی درآمدهای شرکت بازرگانی پتروشیمی در سال‌های بلافصلِ این واگذاری نشان می‌دهد که این شرکت تا چه میزان ارزان فروخته شده است. برخی بررسی‌ها حاکی از این است که تنها سود تولیدشده به وسیله شرکت بازرگانی پتروشیمی در شش سال بعد از واگذاری، بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. علینقی خاموشی خود در مصاحبه‌ای در اسفند سال گذشته گفته است که درآمد شرکت بازرگانی پتروشیمی در فاصله سال‌های ۸۹ تا ۹۱، از محل خرید و صادرات، ۱.۹ میلیارد یورو بوده است!
جلیل سبحانی با برخی از متهمان پرونده پتروشیمی، ارتباط کاری نزدیک داشته است. رضا حمزه‌لو که متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی و اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی بعد از خصوصی‌سازی
طبق کیفرخواست صادره برای متهمان پرونده پتروشیمی، در جریان انتقال ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به کشور، با محوریت شرکت بازرگانی پتروشیمی، در سال‌های ۸۹ تا ۹۱، مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، اخلال در نظام اقتصادی کشور صورت گرفته است. این پرونده تاکنون به بحث صادرات محصولات پتروشیمی و نحوه بازگشت ارزهای صادراتی پرداخته است؛ ادعایی که راجع به شرکت اسپک مطرح شده این است که از طریق واردات تجهیزات موردنیاز صنایع پتروشیمی، سود غیرموجه کلانی به جیب زده است. به نظر می‌رسد که اکنون زمان مناسبی است تا این ادعا به قدر کفایت بررسی شود تا صحت و سقم آن در تحقیقات، مشخص گردد.
است، به موجب صورتجلسه هیأت مدیره شرکت اسپک در تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال ۹۰، به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری ایران به ریاست هیأت مدیره شرکت اسپک انتخاب می‌شود. در همان زمان، جلیل سبحانی مدیرعامل اسپک بوده است. پرونده پتروشیمی فعلاً ۱۴ متهم دارد که علاوه بر رضا حمزه‌لو، نام عباس صمیمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایران و عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در میان آن‌ها دیده می‌شود. در کل، نام‌های معروفِ زیادی در بین اعضای هیأت مدیره شرکت اسپک در این سال‌ها دیده می‌شود.
بعد از آغاز خصوصی‌سازی شرکت‌های پتروشیمی، شرکت سرمایه‌گذاری ایران از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی و سپس گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به یکی از مهم‌ترین بازیگران صنعت پتروشیمی ایران تبدیل شد.
 
بازرگانی پتروشیمی و ارزهای از دست‌رفته
اطلاعات جلیل سبحانی احتمالاً کمک خواهد کرد تا رابطه معاملاتی شرکت بازرگانی پتروشیمی با مجتمع‌های پتروشیمی کشور و خصوصاً هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس روشن شود.    
در پرونده پتروشیمی، بنا به کیفرخواست صادره، متهمان در سال‌های ۸۹ تا ۹۱ از تحریم‌ها سوءاستفاده کرده‌اند و با معرفی شرکت‌های خود به خریداران خارجی اقدام به انتقال درآمدهای ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی به حساب‌های شرکت خود در خارج از کشور کرده و با تصاحب منافع بسیار، باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده‌اند. طبق کیفرخواست، متهمان که مدعی بوده‌اند در حال دور زدن تحریم‌ها هستند از تفاوت قیمت‌های ارز در کشور سوءاستفاده کرده و مبالغ کلانی، تحصیل مال نامشروع داشته‌اند.
آن‌گونه که خبرگزاری تسنیم گزارش داده، معاونت حقوقی سازمان اطلاعات سپاه به عنوان ضابط در پرونده پتروشیمی، بخشی از فساد صورت‌گرفته را شناسایی کرده است. طبق گزارش معاونت حقوقی سازمان اطلاعات سپاه، متهمان «نه تنها در چند مورد مانع از جابه‌جایی ارز... شده‌اند و ارز با منشا خارجی کشور را تبدیل به ارز با منشا داخلی و یا تبدیل به ریال با نرخ ارز مرجع کرده‌اند؛ بلکه جهت ایجاد پوشش برای مفاسد خویش و
جلیل سبحانی با برخی از متهمان پرونده پتروشیمی، ارتباط کاری نزدیک داشته است. رضا حمزه‌لو که متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی و اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی بعد از خصوصی‌سازی است، به موجب صورتجلسه هیأت مدیره شرکت اسپک در تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال ۹۰، به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری ایران به ریاست هیأت مدیره شرکت اسپک انتخاب می‌شود. در همان زمان، جلیل سبحانی مدیرعامل اسپک بوده است. پرونده پتروشیمی فعلاً ۱۴ متهم دارد که علاوه بر رضا حمزه‌لو، نام عباس صمیمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایران و عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در میان آن‌ها دیده می‌شود.
نیز تبرئه خود از جرایم ارتکابی، حساب‌های بانکی شرکت‌های پتروشیمی در خارج از کشور را افشا کرده‌اند و همین موضوع را بهانه‌ای جلوه داده‌اند که ارزهای صادراتی ایران به  حساب‌های دیگری که خود ذی نفع هستند منتقل شود، یا آن‌که اعلام کنند امکان انتقال ارز وجود نداشته است. لذا در داخل کشور معادل ارزی ریالی دریافت شده است». در واقع، تعدادی از متهمان این پرونده، حساب شرکت‌های پتروشیمی در خارج کشور را لو می‌داده‌اند تا با انتقال ارز به حساب خود، منفعت کلانی به جیب بزنند!
رضا حمزه‌لو، اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی پس از خصوصی‌سازی در دادگاه
 
در پرونده پتروشیمی، میزان اخلال در نظام اقتصادی کشور، مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو عنوان شده است اما به‌طور دقیق مشخص نیست که چه میزان از پول متعلق به شرکت‌های پتروشیمی و خصوصاً هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، توسط متهمان این پرونده از دست رفته است. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تاکنون در این مورد اطلاع‌رسانی نکرده است. حدود ۳۰ درصد از سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس متعلق به شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و ۴۰ درصد سهام آن، سهام عدالت است که متعلق به اقشار محروم جامعه است. در واقع، بخش بزرگی از منافع از دست رفته متعلق به مردم و بیت‌المال است و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، با شفاف‌سازی می‌تواند زوایای پنهان پرونده پتروشیمی را روشن سازد و به حل معماها کمک کند.
پرونده پتروشیمی سطوح متعددی از ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی گرفته تا واردات تجهیزات پتروشیمی و نهایتاً نحوه خصوصی‌سازی شرکت‌های پتروشیمی دارد. در هر کدام از این سطوح، هنوز با گره‌های ناگشوده متعددی روبرو هستیم. از این پرونده تاکنون نام‌هایی چون مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا بر سر زبان‌ها افتاده که شاید بعداً مشخص شود تنها مهره‌های دست‌چندمِ پتروشیمی‌گیت بوده‌اند. شاید با اطلاعات به‌دست آمده از جلیل سبحانی، راهی همواره شود تا شاه‌مهره‌های پرونده پتروشیمی در پیشگاه عدالت حاضر شوند و حق نهایتاً به حقدار برسد.
 
کد مطلب: 113030
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


امید
United Kingdom
من از نزدیک جلیل سبحانی رو می‌ شناسم و مدتی مسئول خرید در یکی از شرکت هایی بودم که کاتالیست از شرکت اکسیر نوین می خرید. وجود فسادهای بزرگ در قراردادهای این شرکت قطعیه. سبحانی و افراد نزدیک به اون، نفوذ بسیاری زیادی در همه شرکت ها و سازمان ها دارن و سالهاست که بخش بزرگی از سرمایه ممکلکت رو به تاراج بردن. اگر بیشتر تحقیق کنید به نامهای بزرگتری می رسید.
جواد
Iran, Islamic Republic of
والا تا دیروز این آقا رو جز مدیران انقلابی و اقتصادی و کار آفرین تو تلوزیون نشون میدادن ..مگه میشه آدم این همه واسه مملکت تلاش کنه و آخر توبیخ بشه...والا تا جایی که ما دیدیم صغیر و کبیر از کارمنداش تا اونایی که دیدیم دعاش میکنن...من یه صحنه ازش دیدم که باش خیلی حال کردم..
اونم این بود که هر چی مدیر و مهندسه الکی کار کن بود از دستش فرار میکردن و هر چی کارگر و اپراتوره دورشو میگرفتن...دیدم که میگم..به نظر من خیلی مرده
کاش فیلم میگرفتم میزاشتم که همه ببینن چقدر هوای کارگرو و اپراتوره داشت...این واقعا بی معرفتیه به خاطر چهار تا مدیرای دل و دزد یکی دیگه بازخواست بشه...
Iran, Islamic Republic of
بد نیست سری هم به شرکت آپادانا و خرید کاتالیستEDCپتروشیمی غدیر آبادان و اروند بزنید آن هم جالب است
Iran, Islamic Republic of
ایشالا همه شون به نوبت
محمد
Iran, Islamic Republic of
من هم مهندس جلیل سبحانی را میشناسم...مرد بسیار بزرگ و قابل احترامی هستند...من در شرکت اکسیر نوین آسیا در سال های 92 الی 94 جز پرسنل بودم...و جز افتخارات من بود که زیر نظر چنین مرد شریفی کار کردم...تا جایی که میدیدم چطور برای بومی سازی این صنعت که 40 سال تحت انحصار آمریکا بود کنار دانشمندانی همچون پروفسور ا.ج دکتر ع.ر دکتر م.ف دکتر م.ز دکتر م.ه و دیگر عزیزانی که شبانه روز صبح تا شب کنار کوره های با حرارت بالای 1300 c کار کردند و عرق ریختند تا این صنعت را با بالای 30 فراورده ملی بومی سازی کنند...
نیکی چو از حد بگذرد...............نادان خیال بد کند
Iran, Islamic Republic of
چرت نگو مومن.ایشون باید به سزای عملشون برسن.امیدوارم دست همشون رو بشه.بیخود تعریف می‌کنی که چی بشه.خیلی جالبه از یه دزد جهانی تعریف کردن یه ذره مشکوکه ها
Iran, Islamic Republic of
واقعاً از دستگیری این متهم خوشحالیم.تمامی پول های ناحق که ایشون و همکارانشان خورده اند باید برگردد.
United Arab Emirates
رد پسرش رو بزنن به خیلی چیزا میرسن
Ukraine
ایشان دختری دارند که هم اکنون در کانادا میباشد.
Romania
من اين آدم رو مي شناسم
خدا مي دونه كه اين افراد و شركاي آنها چقدر حق امثال ما جوان ها رو پايمال كردن
(...) با پول هاي ما مردم واسه دخترش توي موناكو عروسي گرفته بود.
بايد فاسدان اقتصادی از شرم اون بچه اي كه سرش توي سطل آشغاله براي پيدا كردن غذا بميرند.
احسان
Iran, Islamic Republic of
سلام دوست عزيز معلوم نيست شما دارين از کي خط ميگيرين که حرف ناحق ميزنين اون دنيا بايد همه رو پس بدين
اگه امثال اين آقا نبود الان بنزين هم مثل بقيه کالا تحريم بود نه اينکه با تلاش اين مجموعه ايران رو برا اولين بار بي نياز و حتي در سبد کالاي صادراتي بردن
عليرضا
Romania
مثل اینکه سبحانی و بالاتر از اون، یه عده کامنت‌گذار رو هم اجیر کردن تا ازش تعریف کنند. ... از قرارگاه خاتم تا پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های کشور، خدا میدونه تو این همه سال چقدر پول مملکت رو به جیب زدن و بخشیش رو از کشور خارج کرده و با بخش دیگه هم شرکتهایی مقل اکسیر نوین رو تاسیس کردن که کاتالیست بی‌کیفیت چینی رو چند برابر قیمت به پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها میندازن.
دم مردم‌سالاری گرم که تنها جایی بود که به فساد سبحانی با اسم کامل و دادن خط و ربط‌ها پرداخته. امید که بالاسری‌های سبحانی در دادگاه علنی پاسخگوی اعمالشون باشن
رها
Iran, Islamic Republic of
به به پس بالاخره ایشون هم دستگیر شد.
ایشون رو می شناسم .در شرکتی کار می کردم که بعد از چند سال ایشون با صاحبان آن شرکت شریک شد و به یکباره وضع و اوضاع شرکت دگرگون و بسیاری از پروژه ها به سمت این شرکت سرازیر شد!
بعد خبر اومد که آقایون با جلیل سبحانی اکسیرنوین رو شریک شدن و چه سر و صدایی که دکتر فلانی، فلان فرمول رو داره و اینا بهمان کار رو میکنن!!
فساد مالی این افراد بر کسی پوشیده نیست.امیدوارم به سزای عملشون برسن.امثال این آدم ها جون ما رو وسیله کردن برای رسیدن به هدفشون.ما کار می کنیم تا اونها به بی رحمانه ترین شکل حق ما جوون ها رو پایمال کنن و بهترین امکانات رو برای خودشون و خانوادشون فراهم کنن!
اما مفسدان بدونن که روز حساب نزدیک است
Iran, Islamic Republic of
لطفا در مورد کاتالیست بنزین سازی که شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا به پالایشگاه اصفهان فروخته و به عنوان تولید داخل خیلی تبلیغ کردن هم تحقیق کنید که یه وقت چینی نبوده باشه.
رضا
Iran, Islamic Republic of
آخه آدم ناحسابي الان 5 ساله اين کاتاليست بدون مشکل داره کار ميکنه
اگه نبود بايد چيکار ميکرديم از کجا بايد ميگرفتيم
مگه سال 85 همه دنيا تحريممون نکردن ديگه کاتاليست نميدادن بهمون
جهانشاهی
Iran, Islamic Republic of
من هم ایشون رو زیارت کردم و کاملا مطلع هستم چطور از ورود کاتالیست هایی که دوستان من در همون زمان قصد وارد کردن به کشور داشتند جلوگیری کرد! مشکل ما وزارت صمت هست که با رشوه خواری اجازه رشد چنین ...های مظلوم نمای عاشق کارگر و خودکفایی رو میداد! همین الان بسیاری کالاهای مشابه الان ممنوع الورود اعلام شده که امثال سبحانی ها با رانت باعث شدند. حالا چرا و چطور؟ معلومه.. یکی از دوستانشون کالا رو از هند و چین داره وارد میکنه و از اونجا لیبل ایرانی میزنه حتی گرونتر از اروپایی میفروشه! اشکال در ایشون نیست! امثال این بابا هست و زاییده خواهد شد! موضوع از بیخ ایراد داره!
هانیه
United States
بد نیست سری هم به سایت (...) بزنید که متعلق به دختر ایشون هستش!
از طریق این سایت و سرمایه گذاری روی به اصطلاح استارتاپ ها پول شویی در حال انجام هستش!
Iran, Islamic Republic of
من شخصا شاهد تلاش بي و قفه و شبانه روزي دانشمندان نخبه كشور براي دست يابي به دانش فني و در نهايت تجاري سازي و بومي سازي اين كاتاليست ها در داخل كشور بوده ام. اي كاش حاصل تلاش اين دانشمندان از نزديك ديده ميشد.
امیر
Iran, Islamic Republic of
دوستان وقتی یک نفر دزدی میکنه مرد نیست قابل احترام هم نیست
Iran, Islamic Republic of
کاتالیست چینی وارد میکردند به اسم تولید ایرانی و بومی سازی به زور میدادن به پتروشیمی و پالایشگاه...
رانت و فساد زیاد در شرکت های زیر مجموعه از قبیل اکسیر و...
Iran, Islamic Republic of
جدا از کجا فهمیدید؟! لطفا قبل اظهار نظر یه سری به این شرکت بزنید جای تاسف داره که اینطوری صحبت میکنید
علی حبیبی
Iran, Islamic Republic of
سبحانی با زدو بند وگرفتن ایستگاههای سی ان جی سهم زیادی از شرکت هوایار را صاحب شد.
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
باسلام
من این مرد بزرگ جناب اقای سبحانی را کاملا میشناسم ایشان مرد شریف و دلسوز برای جامعه و هم برای صنعت پتروشیمی ایران و هم برای قشر کارگر بودند و اصلا هم خوشم نمیاد که با آبروی این مردب زرگ کسی بازی کند و دلیلی نمیبینم که اگه کسی یا اشخاص دیگری اختلاس میکنند بخواهند جناب اقای سبحانی را دستگیرکنند تا بخواهد شاه مهرهای اختلاس گران را لو بدهد. در ضمن تا اونجایی که من میدانم جناب اقای سبحانی نه ادم فروش بوده و نه ادم فروشی میکنه. از مسئولین محترم قوه قضائیه خواهش میکنم هرچه زودتر خودشان اختلاس گران را پیدا کنند و به اشد مجازات برسانند و جناب اقای سبحانی را هم هر چه زودتر آزاد کنند تا به جامعه و صنعت پتروشیمی و قشر ضعیف کارگر آسیبی نرسد و هر کسی که بیخود و بی جهت نظرات منفی و اتهامات بی مورد به این مرد بزرگ و شریف میزند ان شا الله که خداوند متعال به حق این ماه محرم جوابش را هرچه زودتر بدهد.
آزاد
این ... یه مفسد مالی که حق مردم و بیت المال رو بالا کشیده من شاهدم چجور با کارگرها و کارمندانش رفتار می‌کرد حتی بیمه هم رد نمی‌کرد رئیس مالیش هم یه زن نالایق و بیسواد به اسم ... هست که مطیع اوامرشه
امير
United Arab Emirates
معلوم نيست كه كدوم نهاد دولتي ميخاد تنها شركت توليد كننده كاتاليست گرانبها در ايران را تصاحب كنه كه اينو گرفتن-
ساخت كاتاليست و تجاري سازي كار هر كسي نيست