۰
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۴۳
آیا با دستور جدید رئیس جمهور، معضل آبفای اهواز حل می شود؟

مشکل آب غیزانیه ، بخشی از یک درماندگی 32 ساله

«مشکل آب غیزانیه نهایتا تا انتهای خرداد ماه به حل قطعی مشکل منجر شود»؛ این جدیدترین دستور حسن روحانی رئیس جمهور به وزیر نیرو درباره بحرانی است که آب در این منطقه از خوزستان ایجاد کرده است.
عکس: امیر نیسی/مردم سالاری آنلاین
عکس: امیر نیسی/مردم سالاری آنلاین
«مشکل آب غیزانیه نهایتا تا انتهای خرداد ماه به حل قطعی مشکل منجر شود»؛ این جدیدترین دستور حسن روحانی رئیس جمهور به وزیر نیرو درباره بحرانی است که آب در این منطقه از خوزستان ایجاد کرده است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، مشکل آب غیزانیه اهواز، داستانی قدیمی است که مردم سالاری آنلاین پیش از این در گزارشی به آن پرداخته است: فقر، زیر سایه شعله های چاههای نفت 
اما متاسفانه تا زمانی که مردم این منطقه به ستوه نیامده و اعتراض نکرده بودند، وعده هایی که به آنها داده شده بود، در حد حرف و حدیث مانده بود و همین موضوع نشان می دهد که چندان نمی توان به این دستور اکید روحانی هم دل خوش داشت. بازخوانی اخباری که در این باره منتشر شده گویای این ادعا است:
 
درماندگی 25 ساله!
روز 17 خرداد 1384 محمود احمدی ‌نژاد در سفر انتخاباتی اش به آبادان چنین گفت: «فقر زدايي از جنگ مشکل‌تر نيست... با اين پشتوانه عظيم مردمي و با اين قدرت، اکنون در حل مساله ساده‌اي مثل تامين آب و فاضلاب يک شهر مرزي که گردن همه مردم ما حق دارد، هفده سال است درمانده شده‌ايم.» یک ماه بعد از آن، احمدی نژاد رئیس جمهور شد و در دولت اول او طرحی به نام «طرح آبرسانی غدیر» تصویب شد که قرار بود بسرعت مشکل را برطرف کند. عملیات اجرایی پروژه ۲۶ آذر ۸۷ با حضور احمدی‌نژاد آغاز شد و قرار بود کل پروژه در پنج سال و تا پایان دولت دهم به بهره‌برداری برسد و آب شرب حدود پنج میلیون نفر را تأمین کند. علاوه بر آبرسانی به ۲۵ شهر و بیش از ۱۶۰۰ روستا، هدف دیگر این طرح جلوگیری از ورود پساب‌های شهری و صنعتی ۱۲ شهر و بیش از هزار و ۲۰۰ روستا به آب کرخه و کارون بود.
مجید نامجو وزیر نیروی دولت نهم، ۱۵ اردیبهشت ۸۹ گفت پروژه‌ غدیر بصورت ضربتی اجرا می‌شود و ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته. هر چند او اشاره نکرد این ۶۰ درصد شامل چه بخش‌هایی است اما وعده داد که در سالروز آزادسازی خرمشهر این طرح به دست احمدی نژاد افتتاح خواهد شد که همینطور هم شد. این بهره‌برداری هم مانند برخی موارد دیگر بیشتر نمادین بود و سه ماه بعد در آبادان یک «مراسم بهره‌برداری از فاز نخست» مجدداً برگزار شد و... در نهایت در هشت سال کابینه احمدی نژاد، علی رغم وعده ها و تبلیغات بسیاری که دولت می کرد، این «مساله ساده» حل نشد و برای دولت روحانی ماند. در واقع، روزی که احمدی نژاد از دولت خداحافظی می کرد، این درماندگی 25 ساله شده بود!
یک سال بعد از تشکیل دولت روحانی، چیت‌چیان وزیر نیرو پیشرفت پروژه را تا سال 1394 تنها 15 درصد عنوان کرد و گفت پیشرفت کار در دولت روحانی (تا آبان ۹۵) به ۲۹ درصد رسیده است.
 
درماندگی غیزانیه ادامه دارد
در طول دولت حسن روحانی باز هم نه تنها این مساله لاینحل ماند بلکه مشکلات جدیدی برای مردم این منطقه ایجاد کرد. تابستان هر سال اکثر مناطق اهواز دچار بی آبی می شدند و از سوی دیگر فاضلاب هم در کوچه و خیابانها سرازیر می شد! نتیجه تلاشهای چهار سال اول دولت روحانی را شریعتی استاندار خوزستان در اسفندماه ۹۶ اعلام کرد: کل آب مورد نیاز اهواز تا تیرماه ۹۷ از طرح آبرسانی غدیر تأمین می‌شود. اما اردیبهشت 97 خبر «آب شکلاتی» که در خوزستان تازگی هم نداشت همه‌جا پیچید و افکار عمومی را در سراسر کشور از طریق شبکه‌های اجتماعی برای تحقق مطالبه‌ی آب شرب سالم، همصدا کرد!
فروردین سال گذشته همزمان با افزایش دبی رودخانه کارون، فاضلاب چندین نقطه از اهواز به خیابان‌های شهر بازگشت که علاوه بر اخلال در عبور و مرور خودروها سبب بروز مشکلات بهداشتی بسیاری نیز شد. این امر باعث برکناری ‌مدیرعامل آب و فاضلاب اهواز شد. اما با این برکناری هم چیزی تغییر نکرد! در تابستان همان سال اعتراضات ساکنان کوی مدرس اهواز نسبت به وضعیت ناهنجار فاضلاب، قطعی آب و مسایل بهداشتی که سلامت آنان را به خطر انداخته بود، خبرساز شد و رییس کل دادگستری خوزستان با دستور ویژه ای دادستان عمومی و انقلاب اهواز را مسئول رسیدگی به مساله آب و فاضلاب این منطقه اهواز کرد.
به این ترتیب اگر مشکل آب غیزانیه را بخشی از مشکلات آب و فاضلاب اهواز بدانیم و نه امری خاص، معلوم است که این مشکل قدمتی 32 ساله دارد و مربوط به امروز و دیروز نیست. با این وصف اگر حسن روحانی دستوری برای حل مشکل غیزانیه می دهد باید توجه کند که مشکل آب اهواز باید به طور کامل حل شود و نمی توان فقط به حل مشکل یک منطقه دلخوش کرد.
 
دستور رهبر انقلاب برای حل مشکل آب خوزستان
در این چند روزه که اعتراض مردم غیزانیه خبرساز شده است استاندار خوزستان در کنار وعده های جدید برای حل این معضل، خبر داد که آیت‌الله خامنه‌ای با تخصیص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز موافقت کردند. وی گفت: در سه روز گذشته توفیق پیدا کردیم خدمت مقام معظم رهبری برسیم و ایشان دستور لازم برای حل مشکلات فاضلاب اهواز را صادر کردند. به گفته استاندار خوزستان، رهبر معظم انقلاب توجه خاصی نسبت به مسأله فاضلاب اهواز داشتند و دستور دادند ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در سال جاری اختصاص یابد و سال آینده نیز ۵۰ میلیون یورو دیگر اختصاص داده شود.
اما فقط مروری در اخبار کافی است که به یاد بیاوریم که این دستورات رهبری جدید نیست. مرداد ماه سال گذشته امام جمعه موقت اهواز گفت: مقام معظم رهبری در نامه ای به رییس جمهور دستور داده تا بحث آب و فاضلاب اهواز به صورت جدی پیگیری شود و در این زمینه امیدواریم فرمایش مقام معظم رهبری راهگشای آن باشد تا مردم در اهواز در بحث آب و فاضلاب از حداقل حقوق بهره مند شوند. مهرماه 1398 نیز معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت‌ کشور گفت: دستور مقام معظم رهبری مبنی بر حل مشکل فاضلاب اهواز به هر طریق ممکن و با سرعت زیاد از محل اعتبار ویژه اجرا می‌شود.
به این ترتیب این سوال شکل می گیرد که با دستور جدید رهبر انقلاب، آیا این مشکل قدیمی حل می شود یا اینکه بازهم در هزارتوی ناکارآمدی ها گرفتار می شود تا باز با اعتراض دیگری سرباز کند؟!
 
کد مطلب: 130268
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *