۰
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۳
بازخوانی آنچه این روزها باعث دلواپسی تندروهای داخلی شده است

از داغ شکست ترامپ تا رنج حضور ظریف!

ده روز از پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گذرد؛ انتخاباتی که برای عامه مردم ایران مهم بود و رفتن ترامپ برای بسیاری شیرین‌ترین بخش ماجرا بود.
از داغ شکست ترامپ تا رنج حضور ظریف!
ده روز از پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گذرد؛ انتخاباتی که برای عامه مردم ایران مهم بود و رفتن ترامپ برای بسیاری شیرین‌ترین بخش ماجرا بود. اهمیت و فراگیری توجه به این انتخابات را می‌توان از پیام‌ها، تحلیل‌ها و بالاخص شوخی‌هایی که توسط مردم در فضای مجازی تولید و بازنشر می‌شد، فهمید. اما این یک بخش ماجرا بود؛ فارغ از عامه مردم، یک طیف سیاسی بودند که از آغاز با نگرانی به این انتخابات نگاه می‌کردند و اگر چه بسیاری از آنها موضع خود را بازگو نمی‌کردند، اما دلشان نمی‌خواست که دونالد ترامپ در این انتخابات شکست بخورد! شاید این موضوع که ترامپ آمر ترور «شهید قاسم سلیمانی» بود، نمی‌گذاشت آنها منویات قلبی خود را بروز دهند. به نظر می‌رسد باقی ماندن ترامپ در مسند ریاست جمهوری ایالات متحده که به معنای حفظ فضای تنش شدید در میان ایران و آمریکا است، برای پیروزی بعضی گروه‌های سیاسی در انتخابات آینده مفید است. ضمن اینکه افزایش این تنش‌ها، فرصت را برای بعضی کاسبان تحریم فراهم می‌آورد تا فارغ از منافع ملی، به حفظ منافع خود بپردازند!
با همه این احوال، جو بایدن پیروز این انتخابات اعلام شد و به نظر می‌رسد علی رغم اینکه ترامپ در مقابل این نتیجه مقاومت می‌کند و سعی دارد با تحرکات مختلف، نتیجه را برگرداند، این نتیجه تغییر نکند. به این ترتیب نگرانی‌ها برای طیف سیاسی داخل کشور از هم اکنون برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افزایش یافته است. موضوع مهم در این خصوص، شکل گیری این احتمال است که با توجه به تحولات سیاسی در آمریکا پس از آغاز ریاست جمهوری بایدن، حضور «محمدجواد ظریف» در جایگاه ریاست جمهوری ایران می‌تواند به تحولاتی مثبت در حوزه روابط بین الملل کشور منجر شود و همین باعث شده گروه‌ها و احزاب سیاسی کشور برای به صحنه کشاندن ظریف تمایل بیشتری پیدا کنند و خواهان کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شوند. این در حالی است که ظریف چند باری تاکید کرده که در پایان دولت فعلی با مشاغل دولتی خداحافظی خواهد کرد و در دانشگاه به خدمت مشغول خواهد شد. با این حال معلوم است که اگر منافع ملی اقتضا کند، ممکن است ظریف از تصمیم خود برگردد و به صحنه انتخابات وارد شود.
این موضوع به شدت افراد و گروه‌هایی که پیشاپیش خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می‌دانستند، نگران کرده است و برای همین دقیقا بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا شروع به تخریب محمد جواد ظریف کردند.

بین ترامپ و بایدن تفاوت نیست!
بعد از برگزاری انتخابات و در زمانی که هنوز پیروز مبارزه  مشخص نبود، محمدجواد ظریف در گفتگویی در پاسخ به سوالی در خصوص رئیس جمهور آینده آمریکا گفت: «معلوم است که تفاوتی میان این ترامپ و بایدن وجود دارد، خصوصا در دوران دولت ترامپ که حتی اختلافاتی میان خود جمهوری‌خواهان نیز وجود داشت و دیپلماسی‌ای که دولت ترامپ در پیش گرفت، اگرچه دیپلماسی زیادی هم از آن ندیدیم، بر اساس تهدیدهای شخص او و وزیر امور خارجه‌اش بود. بنابراین تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت اما چیزی که برای ما اهمیت دارد لحن و کلمات نیست بلکه عملکردهاست.»
این سخنان دستمایه ای شد تا رسانه‌های مخالف ظریف، حملات خود را به وی از سر بگیرند. روزنامه کیهان که نتوانست عصبانیت خود را از سخنان ظریف مخفی کند، سعی کرد در ستون «گفت و شنود» خود این سخنان را به تمسخر بگیرد و نوشت: « خُب معلومه، اسم‌هایشان با هم فرق داره، قیافه‌هایشان با هم تفاوت داره، سنشان و وزنشان و خیلی چیزهای دیگرشان با هم متفاوت است!»
سایت اصولگرای مشرق هم با نقل سخنان ظریف نوشت: «این سؤال را نیز از شخص وزیر محترم امور خارجه می‌پرسیم که عملکرد اوباما و ترامپ یا به عبارت بهتر، عملکرد دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا در قبال مردم و نظام ایران دقیقا چه تفاوتی داشته است که آقایان هم‌اکنون از تفاوت بایدن و ترامپ حرف می‌زنند؟! و چرا این تفاوت هرگز از سوی مردم و نظام ایران احساس نشد و هیچ تحریم تأثیرگذاری در قبال آن لغو نشد؟!بیان این نکته هم ضروریست که آقای ظریف شأن حقوقی خود در جایگاه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را در حد کشورهای میکروسکوپی و وابسته پایین بیاورند و مثل نخست وزیر یکی از کشورهای ضعیف اروپایی به طرزی شتابزده به پیشواز یکی از دو نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا بروند.»

ظریف گفته کاندیدا نمی‌شوم!
جهان نیوز، سایت خبری منتسب به علیرضا زاکانی نیز به بازنشر سخنان قبلی ظریف در خصوص عدم کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت. این سایت خبری نوشت: « اسفند 97  یعنی در دومین سال از دولت دوازدهم ظریف از عدم کاندیداتوری خود برای ریاست جمهوری خبر داد. در خردادماه امسال بار دیگر ظریف در پاسخ به سوال فرید مدرسی(خبرنگار اصلاح طلب) پیرامون احتمال نامزدی برای ریاست جمهوری گفت: در کمال صداقت عرض می‌کنم در خودم صلاحیت این مسئولیت را نمی‌بینم و فقط دیپلماسی بلدم و همین را ادامه خواهم داد.ماه گذشته(مهرماه) هم بار دیگر ظریف این موضع خود را تکرار کرد و گفت: «رئیس جمهور نمی‌شوم ولی برای اجماع ملی در سال ۱۴۰۰ تلاش می‌کنم.». این سایت با انتخاب تیتر « پاسخ ظریف به احتمال نامزدی برای ریاست جمهوری» سعی کرد چنین القا کند که ظریف نمی‌تواند از تصمیم گرفته شده اش عدول کند. همچنین زمینه را برای این موضوع فراهم کرد که در صورت تمایل به کاندیداتوری ظریف، او را به بی صداقتی متهم کند؛ در حالی که معلوم است شرایط سیاسی و الزامات منافع ملی، ممکن است باعث تغییر نظر ظریف، علی رغم تمایل قلبی‌اش، شود.

ظریف باید بازنشسته شود!
روزنامه کیهان که به نظر می‌رسد جزو دلواپس ترین رسانه‌ها در خصوص کاندیداتوری ظریف است، سه شنبه 20 آبان بار دیگر نتوانست عصبانیت خود را مخفی کند و دستور داد که ظریف باید بازنشسته شود!  این روزنامه با اشاره به تحلیل یک روزنامه درباره حضور محمدجواد ظریف درانتخابات نوشت: برای ظریف بهترین سناریو این می‌تواند باشد که بازنشسته شود. اگر او به رقابت انتخاباتی 1400 وارد شود احتمالا نه تنها شانسی برای پیروزی ندارد بلکه به عنوان کسی از او یاد می‌شود که سرنوشت سیاسی خود را به انتخاب یک رئیس‌جمهور در آمریکا (بایدن) گره زد.
همگام و همراه با این رسانه‌های رسمی، پیاده نظام مستقر در فضای مجازی هم شروع به تخریب محمدجواد ظریف کردند تا زنگ تخریب انتخاباتی از سوی مدعیان اصولگرایی زودتر از موعد زده شود! به این ترتیب می‌توان گفت که آنچه بیش از شکست ترامپ باعث عصبانیت و دلواپسی این گروه‌ها شده، احتمالی است که برای کاندیداتوری ظریف به وجود آمده و تمام تصورات قبلی این طیف را بهم ریخته است.

گزارش: خاطره میرزا
کد مطلب: 139650
برچسب ها: محمدجواد ظریف
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *