۰
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۷
«مردم سالاری آنلاین» گزارش می دهد

پشت پرده واکسن ایرانی کرونا!

بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام که از همان سال‌های اولیه انقلاب شکل گرفت این روزها به قدری قدرتمند و ثروتمند شده که در هر بخشی از کشور می‌توان اثر آن را دید، از ساخت و ساز گرفته تا واردات دارو و تامین مالی طرح‌های تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف تا ساخت کیت تشخیص و واکسن کرونا؛ همگی در ید این نهاد قرار کرفته است.
پشت پرده واکسن ایرانی کرونا!
بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام که از همان سال‌های اولیه انقلاب شکل گرفت این روزها به قدری قدرتمند و ثروتمند شده که در هر بخشی از کشور می‌توان اثر آن را دید، از ساخت و ساز گرفته تا واردات دارو و تامین مالی طرح‌های تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف تا ساخت کیت تشخیص و واکسن کرونا؛ همگی در ید این نهاد قرار کرفته است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، با توجه به حجم گسترده فعالیت‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی و اقداماتی که این نهاد انجام می‌دهد؛ همیشه این سوال بوده که چرا این نهاد درباره فعالیت‌های زیرمجموعه‌ها و بخش مالی خود شفاف‌سازی نکرده و نمی‌کند!؟ نکته جالب اینجاست این بنیاد برکت در حال حاضر به یک هلدینگ اقتصادی بدل شده که با زیرمجموعه‌های فراوان در کنار اقدامات اقتصادی و پول‌ساز؛ اقدامات عام‌المنفعه هم انجام می‌دهد.
مردم و افکار عمومی‌و حالا کاربران فضای مجازی بارها از ضرورت وجود چنین مجموعه‌ای سوال کرده‌اند ولی جوابی درخور نگرفتند. دلیل آن هم مشخص است؛ حجم گسترده و عظیم سود مالی فعالیت‌هایی که می‌توان گفت به صورت انحصاری برای بنیاد برکت و ستاد اجرایی بدست می‌آید!

چرا ساخت واکسن برای بنیاد برکت مهم است؟
ماه‌ها است که واکسن کرونا کشف و در حال تزریق است. نخستین واکسن‌ها فایزر و مدرنا بودند که شرکت‌های داروسازی آمریکایی آنها را ساختند، نتایج آزمایشات و تحقیقات نشان می‌داد این واکسن‌ها توانایی ایمن سازی تا 95 درصد را دارند و این موضوع از سوی سازمان بهداشت جهانی هم تایید شد. برنامه ایران هم واردات واکسن از منابع مطمئن نظیر چین و روسیه و در کنار آن فایزر بود ولی واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع شد. پس از این ممنوعیت، بنیاد برکت به سمت کشف واکسن و ساخت کیت تشخیص کرونا رفت. 
امیرهادی انواری، بلاگر؛ در توییتر در رشته توییتی مباحث قابل تاملی را درباره بنیاد برکت مطرح کرده که در ادامه می‌خوانیم:
این بلاگر می‌گوید: «مردم وحشت زده و مستاصل هشتگ می‌زنند #واکسن_بخرید، پاسخ می‌شنوند ورود واکسن غربی ممنوع است. واکسن شرقی هم وارد نمی‌شود، اما چرا؟ شاید چون سود ساختن واکسن داخلی بیش از همه است! مثل ساخت کیت تشخیص کرونا. چه کسی می‌سازد؟» 
«همان کسی که برای انحصار خود در ابتدای شیوع کرونا جلوی واردات تست کرونا به کشور را گرفت. در آن زمان ماجرا از این قرار بود که شرکتی ایرانی به نام «ایرگان مهر» قصد داشت کیت‌های تشخیص کرونا از مبدا کره جنوبی وارد کند. این شرکت پیشنهاداتی به وزارت بهداشت، بیمارستان مسیح دانشوری و همچنین «بنیاد برکت» داد. بنیاد برکت پیشنهاد این واسطه را رد می‌کند. موضوع اینجا تمام می‌شود، اما چند وقت بعد، شرکتی به نام «کی.بی.سی» وارد می‌شود و مستقیما با شرکت کره‌ای وارد مذاکره شده و کیت‌ها را به کشور وارد می‌کند و پروژه «آزمایشگاه سیار بسیج جامعه پزشکی» شکل می‌گیرد.»
«تست کرونا در مبادی شهرها هم کلید می‌خورد. کی.بی.سی از کجا آمد؟ این شرکت از زیر مجموعه‌های سرمایه‌گذاری البرز از شرکت‌های تابعه بنیاد برکت است و بنیاد برکت هم وابسته به ستاد اجرایی. سود چقدر است که به این همه بدنامی ‌می‌ارزد؟ اجازه دهید ابتدا نگاهی به شبکه بنیاد برکت در بازار دارو بیاندازیم. چارت زیر مختصری از وضعیت را نشان می‌دهد.
این شرکت‌ها هر کدام در چندین شرکت دیگر حضور دارند و این چارت فقط لایه اول این سیستم پیچیده تهیه شده است. شرکت «برکته الصحه» و «برکت الصحت للمقاولات» و «التجارت العام» که در کشورهای عراق، سوریه و لبنان فعالیت می‌کنند و ارتباط اینها با سازمان شستا، خود قصه پر غصه‌ای دارد.

درخواست افزایش سرمایه دوبرابری!
اما می‌دانید چرا واکسن نمی‌خرند؟ این درخواست هیات مدیره شرکت البرز برای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی یا به عبارتی دو برابر کردن سرمایه شرکت به تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ است.
در اینجا هم حسابرس با پیشنهاد موافقت کرده است.
ممکن است گفته شود این افزایش سرمایه دو برابری برای مدت زمان طولانی است، که باید متذکر شد: خیر، آخرین تجدید ارزیابی برای تاریخ ۲۱ برج ۸ سال ۹۸ بوده است، یعنی دقیقا قبل از شیوع کرونا و این افزایش سرمایه دو برابری از 8/4 هزار میلیارد به 4/8 هزار میلیارد ریالی، دستاورد همین کروناست. در نظر داشته باشید عدد سرمایه شرکت لزوما نشان دهنده کل دارایی‌های شرکت نیست، اما تغییرات آن معیار مناسبی برای ارزیابی کلی شرکت‌هاست. در صورت مالی مربوط به شش ماهه منتهی به آخر شهریور ۱۳۹۹، در صفحه ۵۸، ذیل یادداشت توضیحی ۳۸-۷ که به تایید حسابرس هم رسیده، ماجرا اینطور شرح داده شده است: (تصویر شماره چهار) همانطور که ملاحظه می‌شود، تنها تاثیر منفی کرونا روی این مجموعه مربوط به ۲ و ۳ ماه اول بوده، اما بعد شرکت با حضور در بخش محصولات ضدعفونی و … و همچنین در اختیار گرفتن عرضه داروهای موثر بر کرونا، توانسته آثار منفی را به مثبت تبدیل کند.» 
«از بیست و یکم بهمن ۱۳۹۸، تا امروز، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰، در ایران دو میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۷۲ نفر به کرونا مبتلا و ۶۵ هزار و ۶۸۰ نفر جان باختند. در این مدت با در نظر گرفتند بعد خانوار (تعداد متوسط افراد یک خانواده) حدودا ۸ میلیون نفر ایرانی یعنی اندکی کمتر از ۱۰ درصد با این بیماری و مشکلات آن دست به گریبان شدند. آثار اقتصادی، روانی، آسیب‌های اجتماعی و … ناشی از این همه‌گیری هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما حداقل از هر ۱۰ نفر ایرانی یک نفر با کرونا به طور مستقیم سر و کار داشته است. اما آیا همه از بابت کرونا متضرر شدند؟ نه؛ بودند کسانی که از این درد سودهای هنگفتی هم کردند، هنوز هم می‌کنند.»
هر بخشی که در باره بنیاد برکت مطرح شده نشان می‌دهد که مساله شبکه سازی در نهادهای وابسته به رده‌های قدرت برای سلامت کشور و اقتصاد و مردم چقدر خطرناک است. حتما حق پاسخگویی بنیاد برکت به این موضوعات محفوظ است و حتما هم باید در این باره به رسانه‌ها و مردم و افکار عمومی‌پاسخگو باشد.
گزارش: محمد سیاح
کد مطلب: 147955
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *