۰
چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۶
بازخوانی شایعاتی که درباره اولین واکسن کرونا شنیده ایم

فواید حضور فایزر در ایران

واکسن کرونای فایزر اگرچه اولین واکسنی بود که برای کرونا ساخته و مورد تائید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت اما در ایران تا به حال از این واکسن استفاده نشده است و بنا به اخباری که این هفته منتشر شد قرار است که اولین محموله آن به میزان 2 میلیون دوز از کشور بلژیک راهی ایران شود. 
فواید حضور فایزر در ایران
واکسن کرونای فایزر اگرچه اولین واکسنی بود که برای کرونا ساخته و مورد تائید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت اما در ایران تا به حال از این واکسن استفاده نشده است و بنا به اخباری که این هفته منتشر شد قرار است که اولین محموله آن به میزان 2 میلیون دوز از کشور بلژیک راهی ایران شود. 
داستان واکسن فایزر- بیوان تک البته به همین اختصار نیست. از آنجایی که این واکسن از گونه واکسن های mRNA است نسبت به آن حساسیت های بسیاری در دنیا شکل گرفته است. تا پیش از این واکسن ها از ویروس یا باکتری های کشته یا ضعیف شده ساخته می شدند و همین تفاوت موجب به جریان افتادن شایعاتی در مورد آن درون شبکه‌های اجتماعی شد که در آن ادعا می شد که به‌کارگیری آران‌ای موجب تغییر در دی‌ان‌ای افراد شده یا عوارض ناشناخته ژنتیک خواهد داشت. با این حال علاوه بر فایزر، واکسن های دیگری از این تکولوژی جدید هم استفاده کردند اما هیچ کدام نه مانند فایزر مقبولیت و فراگیری یافتند و نه به اندازه فایزر با مخالفت هایی روبرو شدند. حالا بعد از نزدیک به یک سال از شروع واکسیناسیون می توان گفت که واکسن های فایزر، مدرنا و سینوفارم سه واکسنی هستند که بیش از دیگر واکسن ها توسط کشورهای مختلف خریداری و تزریق شده اند. اما از آنجا که اولین تولید کننده واکسن فایزر به طور مشترک دو کشور آلمان و امریکا بودند و رهبر انقلاب ورود واکسن از کشور آمریکا را ممنوع کرده بودند این واکسن در ایران موجود نبود اما حرف و حدیث هایی درباره آن زده می شد. گاهی ادعا می شد که به طور قاچاق وارد کشور شده و به قیمت گزافی فروخته و تزریق می شود و در همین راستا بود که یکی از یاران قدیم محمود احمدی نژاد ادعا کرد که وی این واکسن را بهه قیمت 25 میلیون تومان خریده و تزریق کرده است اما احمدی نژاد در مقابل گفت که این نشان می دهد که بعضی مسئولان چه واکسنی تزریق کرده اند!
صرف نظر از این بازی های سیاسی، ممنوعیت ورود فایزر در کنار ورود واکسن های دیگر و همچنین تلاش ایران برای تولید واکسن باعث شد که کمتر کسی منتظر فایزر در ایران بماند ولی از چند ماه قبل که اعلام شد واکسن فایزر تولید کشورهایی غیر از آمریکا و انگلیس امکان ورود به ایران دارد، بار دیگر توجه بسیاری به این واکسن جلب شد. 
سی ام شهریور ماه مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ۶ واکسن کرونا از جمله فایزر-بیونتک و جانسون و جانسون مجوز مصرف اضطراری را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده‌اند، گفت: برای واردات ۲ میلیون دوز واکسن کرونای فایزر-بیونتک قراردادی با هیات امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یکی، دو ماه آینده به شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابجایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران ارسال شود. بلژیک کشور مبدایی است که در آذرماه سال گذشته هم واکسن های تولیدی فایزر را به آمریکا صادر کرده بود. 
حیدر محمدی افزود: واکسن «جانسون اند جانسون» هم در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی است. کشور تولیدکننده تا ۵ میلیون دوز قول ارسال داده و اگر طرف خارجی اقدام کند ما مشکلی از نظر تامین ارزی نداریم.
این مقام البته تاکید کرد که چندان روی واردات به موقع این واکسن ها حساب نخواهند کرد و در صورت ورود هم از آن دوز بوستر (یادآور) کادر درمان استفاده خواهد شد..
این البته اولین بار نیست که از واردات فایزر به کشور سخن گفته می شود. دقیقا یک ماه پیش از آن در سی و یکم مردادماه نیز رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در گفتگویی اعلام کرده بود: شرکت بایون تک آلمان که با فایزر مشترکا واکسنی بر اساس پروتئین ویروس طراحی کردند در ایران نماینده داشت و امکان واردات از تولیدات در آلمان وجود دارد که در صورت فراهم شدن مقدمات تا آخر ۲۰۲۱ تا ۲۰ میلیون دوز به ایران وارد خواهد شد. نمایندگی بلژیک شرکت جانسون اند جانسون نیز در ایران نماینده دارند و از این محل نیز می‌توان انتظار داشت که ۲۰ میلیون دوز واکسن از طریق ساز و کار کواکس به کشور برسد و می‌توان امیدوار بود که تا پیش از پایان سال جاری میلادی این واکسن‌ها در ایران تحویل شده باشند، هر چند یک یا دو ماه جابجایی احتمالی با توجه به زمان ثبت سفارش ما و پرداخت هزینه واکسن نیز امکان رخ دادن دارد.
نکته دیگری که در همین روزها درباره فایزر شنیده می شود انتشار این شایعه در فضای مجازی بود که در حاشیه رودخانه ای در مهاباد پوکه های معدوم شده واکسن فایزر پیدا شده است؛ اما مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: پوکه آمپول های امحا شده در حاشیه رودخانه مهاباد واکسن فایزر نبوده بلکه مربوط به داروی دپومدرول است که با توجه به تولید داروی مشابه آن در داخل کشور به نام متیل پردنیزولون واردات آن به داخل کشور محدود شده و مدت هاست که از طریق مبادی رسمی پخش داروی کشور توزیع نشده است. پوکه های یافت شده محتملا قاچاق بوده که مسئولین ذیربط در حال بررسی موضوع هستند.
حالا بعد از این همه شایعات، ورود واکسن فایزر به ایران می تواند پایان بخش این گونه حرف و حدیث ها باشد. شاید حضور فایزر نشان دهد که این واکسن هم چیزی شبیه واکسن های دیگر است و علی رغم این که اعلام می شود این واکسن نزدیک به 95 درصد ایمنی می آورد ولی با واکسن های دیگر تفاوت محسوسی ندارد.  
کد مطلب: 156120
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *