۰
يکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۶
نمایندگان به طرح منع تردد شبانه اعتراض کردند، قالیباف دفاع کرد

طرح بی فایده ای که فقط جیب مردم را خالی می کند

بیش از یک سال از اجرای طرح منع تردد شبانه شهروندان برای کنترل کرونا می گذرد؛ طرحی که از آغاز عده ای از آن انتقاد داشته و آن را در کنترل کرونا بی تاثیر می دانستند.
طرح بی فایده ای که فقط جیب مردم را  خالی می کند
بیش از یک سال از اجرای طرح منع تردد شبانه شهروندان برای کنترل کرونا می گذرد؛ طرحی که از آغاز عده ای از آن انتقاد داشته و آن را در کنترل کرونا بی تاثیر می دانستند. اینک یک سال پس از اجرای این طرح، با توجه به اینکه بعضی از محدودیت ها برداشته شده بسیاری از مسئولان و کارشناسان به منتقدان این طرح پیوسته اند و بر لزوم برداشتن این محدودیت تاکید دارند. چندی پیش علیرضا زالی فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: شکل تردد شبانه تغییر کرده است و ساعت های انتهایی شب خلوت تر است و ساعات ابتدایی شلوغ تر شده است و از سوی دیگر محدودیت منع تردد شبانه در کاهش تجمعات خانوادگی تاثیر نداشته است. این موضوع حجم کار زیادی به ناجا تحمیل کرده و زمانی تصویب شد که واکسیناسیون نبود در حالی که امروز طرح واکسیناسیون در حال اجرا است. این محدودیت کاربردی ندارد و اثربخشی در کنترل بیماری ندارد؛ لذا پیشنهاد ما حذف منع تردد شبانه است.
همچنین استاندار تهران  نیز در این خصوص گفت: با توجه به اینکه طرح منع تردد شبانه در تهران اثربخشی لازم را ندارد پیشنهاد ما به ستاد ملی برداشته شدن این محدودیت است که این پیشنهاد به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه خواهد شد. علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی و مسعود یونسیان رئیس کمیته راهبری واکسیناسیون وزارت بهداشت نیز در این خصوص اعلام کرده اند که  در این یک سالی که از اجرای این طرح می‌گذرد هنوز هیچ آمار و ارقام رسمی در کارآمدی این طرح منتشر نشده و هیچ گونه شواهد علمی دال بر تأثیر اجرای طرح منع تردد شبانه بر کاهش و کنترل بیماری موجود نیست. محمد حسین حمیدی رئیس پلیس راهور تهران نیز ادامه دار بودن ایجاد محدودیت برای منع خودروها در ساعات تعیین شده را یکی از عوامل مهم ترافیک پایتخت می‌داند و به «ایران» می‌گوید: طرح منع تردد شبانه در ساعات تعیین شده موفق نبود و پلیس راهور چندین بار نظر خود را رسماً به ستاد ملی کرونا اعلام کرده است. چرا که با وجود ایجاد محدودیت ترددهای شبانه شاهد آن بودیم که مردم در ساعت محدودیت یعنی سر شب تقریباً تردد می‌کردند.
مخالفت با این طرح بدون فایده و اصرار بر اجرای آن حالا به نمایندگان مجلس هم رسیده است و روز یکشنبه اظهارنظرهایی از نمایندگان مجلس منتشر شد که نشان می داد آنها با تعابیر تند از ادامه اجرای این طرح انتقاد کرده اند.
احمد نادری نماینده تهران در این خصوص گفت: طرح ممنوعیت تردد شبانه بسیار طرح مزخرفی است جز ظلم به شهروندان تهرانی حاصل دیگری ندارد ما از ابتدا مخالف این طرح بودیم اما متاسفانه همچنان در حال اجرا است.
وی ادامه داد: فواید و عواید این طرح اخذ جریمه های کلان از مردم است که این ظلم مضاعف در دوره کرونا به مردم است و باید متوقف شود.
نادری تاکید کرد: ما در مجمع نمایندگان استان تهران بحث های جدی در این رابطه داشته ایم و به زودی به این موضوع که این طرح لغو شود ورود می کنیم مجلس ناظر بر همه شئون و اموری است که در کشور در حوزه های مختلف اجرایی اجرا می شود و در این حوزه هم وظیفه قانونی دارد.
وی خاطر نشان کرد: هیچ دلیل قانع کننده ای برای اجرای این طرح نمی بینم و فقط برای اخذ جریمه و واریز پول به حساب نهادهای خاص این طرح اجرایی می شود.
از سوی دیگر اقابل شاکری دیگر نماینده تهران در رادیو گفت و گو تاکید کرد : ستاد ملی مقابله با کرونا باید در خصوص ممنوعیت تردد شبانه شفاف عمل کند.
اقبال شاکری گفت: قانونی که واقعاً مؤثر نیست، جز افزودن محدودیت و جریمه مالی سنگین برای مردم کارکرد دیگری ندارد. ستاد کرونا نیز باید به‌دقت در این زمینه نظر کند.
ولی اسماعیلی دیگر نماینده مجلس در مصاحبه با عصرایران گفت: مسوولان تاکنون مستندات علمی تاثیرگذاری این ممنوعیت در جلوگیری از شیوع کرونا را ارائه نکرده اند.
 رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و عضو ستاد مدیریت بیماری کرونا با اشاره به جلسه اخیر ستاد کرونا اظهار داشت: موضوع منع تردد شبانه در این جلسه مطرح و پیشنهاد شد این طرح نیز هوشمندسازی شود یعنی افرادی که واکسن زده اند کد ملی شان به پلیس راهور اعلام شود تا این ممنوعیت شامل آنها نشود و افرادی که واکسن نزده اند در صورت نقض این ممنوعیت، جریمه شوند.
وی در پاسخ به این سوال که اصل این طرح چقدر منطقی است؟ افزود: در حال حاضر هنوز سند علمی که این طرح تا چه اندازه در جلوگیری از شیوع بیماری نقش داشته؛ ارائه نشده است. بارها از وزارت بهداشت و ستاد کرونا خواسته ایم درباره اجرای این طرح سند علمی ارائه کنند اما این کار را انجام نداده اند.ما از وزیر بهداشت خواسته ایم این سند علمی را ارائه دهند... دلایل شان برای اجرای این طرح این است که میهمانی های شبانه و دیدو بازدیدها می تواند در شیوع ویروس کرونا تاثیرگذار باشد.
اسماعیلی ادامه داد: در حال حاضر هوشمندسازی این طرح بهتر از این است که همه مردم را جریمه کنند اما باز هم قرار شد آقای وزیر دلایل کارشناسی و سند علمی درباره اجرای این طرح ارائه دهند که اگر طبق این سند مشخص شود این طرح هیچ تاثیری در شیوع کرونا نداشته متوقف شود و حتی هوشمندسازی آن هم اجرا نشود. اما اگر تحقیقات علمی به ما نشان دهد که طرح در جلوگیری از شیوع بیماری تاثیرگذار بوده است باید هوشمندسازی آن اجرا شود.
اما اعتراض به این طرح ناکارآمد به صحن علنی مجلس هم کشیده شد و نوروزی نماینده رباط کریم تاکید کرد که چرا مردم باید به خاطر تردد از ساعت ۱۰شب تا ۳ صبح جریمه شوند و این کار جیب مردم را خالی می‌کند. این سخنان با واکنش محمدباقر قالیباف روبرو شد که عنوان کرد: در توضیح این موضوع باید گفت در زمان اوج شیوع ویروس کرونا، کادر درمان به این نتیجه رسیدند که بیشترین منشاء شیوع ویروس از شب نشینی‌های مردم است، لذا تصمیم بر ممنوعیت تردد شبانه گرفته شد تا شب نشینی‌ها به حداقل برسد ممنوعیت هم از ۱۰ شب تا ۳  صبح در نظر گرفته شد.
با این همه رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه شود تا مردم خدایی نکرده فکر نکنند دولت برای تامین کسری بودجه و یا نیروی انتظامی برای کسب درآمد این کار را انجام می‌دهد، این اقدام تنها برای حفظ جان مردم است.
کد مطلب: 157547
برچسب ها: تردد شبانه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *