۰
دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۱
حضور رئیسی در مجلس برای وزیر شدن فیاضی

آیا مجلس به فرد بی تجربه و خارج از بدنه آموزش و پرورش رای خواهد داد؟

جلسه رای اعتماد به مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آمورش و پرورش امروز در حالی برگزار می شود که به نظر می رسد ماه عسل دولت و مجلس رو به پایان است .
آیا مجلس به فرد بی تجربه و خارج از بدنه آموزش و پرورش رای خواهد داد؟
جلسه رای اعتماد به مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آمورش و پرورش امروز در حالی برگزار می شود که به نظر می رسد ماه عسل دولت و مجلس رو به پایان است . این موضوع را از نطق نمایندگان در جلسه هفته گذشته مجلس با حضور وزیر اقتصاد و همچنین واکنش نمایندگان به نطق روح الله حضرت پور در جلسه یکشنبه مجلس فهمید؛ زمانی که حضرت پور به گرانی های اخیر و چشمان بسته صداو سیما و مجلس و مسئولان بر مشکلات روزافزون مردم در دولت جدید اعتراض کرد، نمایندگان با احسنت احسنت گفتن های خود نشان دادند که بعد از سه ماه تقریبا به این نتیجه رسیده اند که با شعار و وعده چیزی درست نخواهد شد و اگر همین طور ادامه پیدا کند، نابسامانی ها نه فقط دامان دولت، که مجلس همراه را هم خواهد گرفت.
از سوی دیگر بعد از 100 روزی که از دولت گذشته بعضی نمایندگان الان به این نتیجه رسیده اند که بعضی وزیران دولت جدید در حد و قواره وزارت نیستند و این آگاهی باعث دقت بیشتر در رای به گزینه وزارت آموزش و پرورش خواهد شد ؛ اما همه اینها باعث شده که دولت و طرفداران فیاضی (چه فامیل و چه غیرفامیل) تلاش خود را برای رای آوری او بیشتر کنند و به غیر از لابی های پشت پرده، جتی در سخنان خویش نیز به نوعی مخالفان فیاضی را تلویحا تهدید کنند! سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در مصاحبه ای که دیروز انجام داده، گفته است: توقع این است که روز سه‌شنبه کابینه دولت کامل شود. آموزش و پرورش یک دستگاه عریض و طویل و با اهمیت است و آن را نمی شود با سرپرست اداره کرد.
اینکه سه ماه است که دولت این وزارت را با سرپرست اداره می کند، از نگاه حسینی مساله خاصی نیست ولی گویا مجلس حق ندارد که گزینه ای را که نامطلوب تشخیص داده، رد کند والا متهم به بی توجهی به وزارت خانه عریض و طویل آموزش وپرورش می شود! در واقع از نظر این عضو دولت، آموزش و پرورش را تا به حال می شده با سرپرست اداره کرد ولی از این به بعد نمی شود!
حسینی در ادامه تصریح کرد: ما با وزیر پیشنهادی  آموزش و پرورش در کمیسیون‌های مختلف جلساتی داشتیم و آقای فیاضی به ابهامات و سوالات پاسخ داد. از نمایندگان هم انتظار می رود حرف ها و برنامه ها را بشنوند سوالاتی که دارند بپرسند تا ابهامات برطرف شود و بر آن مبنا تصمیم بگیرند و اگر هم ایرادی و اشکالی از جای دیگری وجود دارد آن را به این موضوع تسری ندهند تا ان شاءالله دولت بتواند با قدرت کارش را ادامه دهد.
چنین سخنانی اگرچه از روی منطق نیست و لی کارکرد خود را دارد و پیامی را به مجلس و نمایندگان مخابره می کند که چندان دوستانه نیست!
در همین راستا  مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و از طرفداران فیاضی نیز روز دوشنبه گفت:  تا لحظه رای اعتماد برنامه‌ها و کارنامه وزیر پیشنهادی را بررسی می‌کنیم.متاسفانه از بیرون مجلس، گروه اندکی تصمیم می‌گیرند و به دلیل اینکه فضای مجازی را در اختیار دارند به گونه‌ای القا می‌کنند که نظر مردم آنگونه که آنها می‌گویند، است. گروهی که خودشان سرکار بوده و هیچ هنری نداشتند و یا به صورت سیاسی به این وزارتخانه نگاه می‌کنند با ورود یک مدیر انقلابی به وزارت آموزش پرورش مخالفت می‌کنند از این رو باید مراقب باشیم که عده‌ای از بیرون، مجلس را هدایت نکنند... فیاضی آموزش و پرورش را می‌شناسد و برنامه‌های قابل قبولی دارد؛ فضای منفی که وجود دارد مبتنی بر تهمت و بهتان سیاسی است.
این سخنان در حالی بیان شده که علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد که این کمیسیون به برنامه‌های ارائه شده از سوی مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای مثبت نداده است. محمدرضا احمدی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با تائید این خبر گفت که در جلسه 23 ابان این کمیسیون ۳ موضوع سوابق، صلاحیت و اعتبار مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفت و فیاضی نیز به بیان توضیحاتی درباره برنامه هایش پرداخت. در نهایت این کمیسیون به برنامه‌های ارائه شده از سوی فیاضی رای مثبت نداد و گزارش رای‌گیری کمیسیون آموزش در جلسه صحن علنی روز سه‌شنبه (۲۵ آبان) و در جریان اعطای رای اعتماد قرائت خواهد شد.
پیش از این نیز در روز قرائت نامه رئیسی مبنی بر معرفی فیاضی، نمایندگان به این معرفی اعتراض کرده بودند و از جمله مجتبی ذوالنوری طی تذکری به رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت با گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش فرهنگیان را تحقیر کرد!
دولت اما از این گزینه خود کوتاه نیامده و اگر قبلا اعلام شده بود که محمدرضا مخبر به نمانیدگی از رئیسی در جلسه رای اعتماد شرکت خواهد کرد، اما در آستانه جلسه اعلام شد که ابراهیم رئیسی خود به جلسه خواهد آمد تا شاید مجموعه این شرایط بتواند به رای آوری فیاضی برادر داماد علیرضا زاکانی منجر شود.

 فخری سادات مسچی
کد مطلب: 157814
برچسب ها: آموزش و پرورش
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *